پرش به محتوا

ویکی‌خبر:مدیران

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
میان‌بُر:
وخ:مدیر

مدیران گروهی از کاربران ویک‌خبر با دسترسی مدیریتی و اختیارات خاص هستند که وظیفه رسیدگی به امور ویکی و کاربران را به عهده دارند.

برای مشاهدهٔ اختیارات مدیران به Special:ListGroupRights مراجعه و برای مشاهدهٔ مدیران کنونی ویکی‌خبر به Special:ListUsers/sysop مراجعه کنید.

پاسخگویی

مدیران پاسخگوی اقدامات شان از جمله ابزارهای مدیریتی هستند، و اقدامات مدیریتی توضیح داده نشده می تواند دیگر کاربرانی را که از چنان ابزارهایی برخوردار نیستند تخریب روحیه کند. فقط منوط به قیود نزاکت، اجتناب از حمله شخصی، و فرض حسن نیت، ویرایشگران در سوال کردن یا انتقاد کردن از اقدامات مدیر آزاد اند. از مدیران توقع می رود بی معطلی و با نزاکت به سوالات در خصوص عملکرد مربوط به ویکی‌خبر و اقدامات مدیریتی شان پاسخ دهند و به هنگام نیاز آنها را توجیه کنند.

مدیرانی که به طور جدی، و مکرر، به شیوه ای مشکل دار عمل کنند یا اعتماد یا اطمینان جامعه را از دست داده باشند ممکن است تنبیه شوند یا دسترسی شان حذف شود.

سواستفاده از ابزارهای مدیریتی

  • واگردانی یک عمل واگردانی شده: واگردانی را تکرار نکنید اگر می دانید که مدیر دیگر با آن مخالف است. به واگردانی های متناوب بدون بحث ادامه ندهید. سعی کنید اختلافات مدیریتی را با مذاکره حل کنید.

مدیر شدن

شما قبل از این که نامزد مدیریت شوید، می‌بایست مدتی در ویکی‌خبر ویرایش کرده و با ویکی‌خبر آشنایی لازم را پیدا کرده باشید. کارهای شما در ویکی‌خبر باید برای دیگر کاربران شناخته شده باشد و دیگر کاربران هم باید شما را بشناسند تا بتوانند برای اعطای اختیارات مدیریتی به شما اعتماد کنند.

اگرچه استفاده از حساب‌های زاپاس در ویکی‌خبر عموما مجاز شمرده شده است، اما تنها یکی از حساب‌های یک کاربر می‌تواند ابزارهای مدیریتی را داشته باشد.

لطفا توجه کنید که...

اگر اختیارات مدیریتی به شما داده شده است، می‌بایست در به کار بردن آن نهایت توجه و دقت را مبذول نمایید، مخصوصاً در بستن، حذف کردن صفحات و بستن آدرس‌های IP. مدیران و سایر کاربران با دسترسی بیشتر از کاربران عادی، می‌بایست دارای رمز ورود طولانی و پیچیده‌ای باشند تا خطر سوءاستفاده احتمالی از رمز عبور آنها کمتر شود.

مواجهه با شکایت‌ها

اگر کاربری تصور می‌‌کند که مدیری برعلیه او یا کاربر دیگری به‌طور ناشایستی عمل می‌کند، می‌بایست این مساله را با آن مدیر مطرح کند و تلاش کند موضوع را به‌صورت عادی و مدنی حل نمایند.

بازپس‌گیری اختیارات مدیریتی

بازپس‌گیری اختیارات مدیریتی روندی است که طی آن اختیارات اضافی داده شده به کاربر، از وی پس گرفته می‌شود. قدرت اجرایی و فنی خلع اختیارات مدیریتی، برعهده ویکیبدها می‌باشد.

سوءاستفاده از ابزارهای مدیریتی

اگر مدیران از اختیاراتشان سوءاستفاده کنند، با توجه به میزان تاثیرگذاری عملکردشان برکنار می‌شوند. در حال حاضر در ویکی‌خبر فارسی چنین امکانی بصورت عملی وجود ندارد؛ اما در ویکی‌پدیای انگلیسی مدیران با درخواست جیمبو ولز و یا تصمیم کمیته داوری خلع خواهند شد. البته این دو مرجع می‌توانند با توجه به صلاحدید خود، مجازات‌های کوچکتری (مانند ایجاد محدودیت در ایجاد برخی از اختیارات مدیریتی و یا در نظر گرفتن یک دوره آزمایشی برای وی) را در نظر بگیرند.

بازپس‌گیری اختیارات در صورت عدم فعالیت

در پی اجماع ویکی‌خبر اگر مدیر یا دیوان‌سالاری بیش از ۶ ماه فعالیتی نداشت می‌توان اختیارات مدیریتی را از وی بازپس گرفت، بدین منظور ابتدا می‌باید در صفحه کاربری‌اش پیغامی برای وی گذاشت و همچنین در صورت فعال بودن پست الکترونیک با وی از این طریق هم تماس گرفت.اگر بعد از این کار مدیر یا دیوان‌سالار ظرف مدت یک هفته پاسخ نداد می‌توان درخواستی برای عزل وی در فراویکی داد.

بازپس‌گیری اختیارت مدیریتی توسط کاربر عزل شده بنابر روال معمول (رای‌گیری) بلامانع خواهد بود.

نظرخواهی‌های جاری

رده:نظرخواهی‌های در حال انجام ویکی‌خبر را ببینید. در حال حاضر هیچ صفحه‌ای در این بخش وجود ندارد.

نظرخواهی‌های موفق

رده:درخواست‌های موفق مدیریت را ببینید. در حال حاضر هیچ صفحه‌ای در این بخش وجود ندارد.

نظرخواهی‌های ناموفق

رده:درخواست‌های ناموفق مدیریت را ببینید. در حال حاضر هیچ صفحه‌ای در این بخش وجود ندارد.

جستارهای وابسته