پرش به محتوا

ویکی‌خبر:ویکی‌خبر چه چیزی نیست

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد

ویکی‌خبر یک منبع خبری برخط است، که در این راستا، یک جامعهٔ برخط نیز می‌باشد. بنابراین موارد مشخصی وجود دارند که جزء ویکی‌خبر نمی‌باشند.

ویکی‌خبر چه چیزی نیست[ویرایش]

 1. ویکی‌خبر کاغذی نیست. بنابراین، ویکی‌خبر هیچ محدودیتی در اندازه ندارد، و می‌تواند شامل پیوندها و غیره باشد، و به‌روزتر از منابع کاغذی باشد. بعلاوه این بدان معناست که رعایت شیوه و طول متون کاغذی، برای اینجا مناسب نخواهند بود.
 2. ویکی‌خبر سکوی سخنرانی، اتاق چت، یا یک تالار گفتگو نیست. هرچند اجازهٔ درج برخی گفتگوهای مؤدبانه دربارهٔ موضوع خبر را در صفحه نظرها می‌دهیم.
 3. ویکی‌خبر نه یک «آینه» است و نه انبار پیوندها، تصاویر، یا پرونده‌های رسانه‌ای. کلیهٔ محتویات افزوده‌شده به ویکی‌خبر ممکن است به منظور قرارگیری در وب‌گاه، بی‌رحمانه ویرایش شوند. با ثبت هر محتویاتی، موافقت خود را با انتشار آن تحت مجوز CC-BY 2.5 ابراز داشته‌اید.
 4. ویکی‌خبر یک میزبان رایگان ویکی یا یک ارائه‌کنندهٔ فضای وب نیست. شما نمی‌توانید وب‌گاه خود یا وبلاگتان را در ویکی‌خبر میزبانی کنید. اگر به بهره از فناوری ویکی برای تلاشی سازنده در هر چیزی به جز نوشتن مقالات خبری خبرنگاری علاقه‌مندید، حتی اگر یک صفحه باشد، وب‌گاه‌های بسیاری (همچون SeedWiki یا Riters.com) وجود دارند که میزبانی ویکی (رایگان یا پولی) را ارائه می‌کنند. شما حتی می‌توانید نرم‌افزار ویکی را بر کارساز خود نصب کنید.
 5. ویکی‌خبر میدان جنگ نیست. از هر کاربری انتظار می‌رود با دیگران به صورت مسالمت‌آمیز، آرام، و با روح همکاری رفتار کند. نسبت به کسانی که با شما موافق نیستید، توهین، آزار و ترساندن را روا ندارید. به جای آن، به شکل هوشمندانه‌ای به موضوع نزدیک شوید، و به یک بحث مؤدبانه وارد شوید. تنها به منظور اثبات یک نکته، به ایجاد یا ویرایش مقالات دست نزنید. از تهدیدهای قانونی و دیگر تهدیدها نسبت به پروژهٔ ویکی‌خبر، ویکی‌خبری‌ها، یا بنیاد ویکی‌مدیا خودداری کنید. تهدیدها تحمل نخواهند شد و ممکن است به طرد منجر شود.
 6. ویکی‌خبر یک دانشنامه نیست؛ یعنی، مجموعه‌ای از اطلاعات فاقد ارزش خبری نیست. اینکه تنها یک چیزی درست باشد دلیل بر آن نمی‌شود که مناسب گنجاندن در اینجا باشد. به جای آن از ویکی‌پدیا استفاده کنید.
 7. ویکی‌خبر برای «حمایت از افراد نابالغ» سانسور نمی‌شود. اجماع جامعه هرگز برای سانسور محتوایی که ممکن است اعتراض‌پذیر باشد نیست.
 8. ویکی‌خبر، زباله‌دانی برای مقالات ناموفق ویکی‌پدیا نیست. تنها اینکه از ویکی‌پدیا حذف شده است، دلیل بر این نیست که بهتر باشد تا در اینجا پذیرفته شود، به‌خصوص اگر مقالهٔ اصلی به شکل بی‌طرف نوشته نشده باشد، هیچ منبعی نداشته باشد، و هیچ ارتباطی با امور کنونی نداشته باشد.
 9. ویکی‌خبر، ویکی‌پدیا یا هر پروژهٔ دیگری نیست؛ بلکه یک پروژهٔ یکتا و متمایز با سیاست‌ها و فرایندهای خودش است.

نوشتارهای ویکی‌خبر چه چیزی نیستند[ویرایش]

اگر در اینکه چه چیزی باید یا نباید در نوشتاری تحت عنوان «فلان» بیاید مردد هستید، از خودتان بپرسید خواننده از یک منبع خبری قابل اعتماد، چه چیزی را تحت نام «فلان» انتظار دارد. در خصوص اینکه نوشتارهای ویکی‌خبر موارد زیر نباید باشند، اجماع شده است:

 1. نوشتارهای ویکی‌خبر مطبوعاتی نیستند. مجموعهٔ‌ متنوعی از خبرخوان‌های مطبوعاتی وجود دارند که این خدمات را ارائه می‌کنند؛ برای پیوند به برخی از آن‌ها میز مرجع را ببینید (یا منابع خبری در ویکی‌پدیا را امتحان کنید). نوشتارهای ویکی‌خبر هر جا که ممکن باشد به ۳ ک و ۳ چ (کی، کجا، کِی، چگونه، چرا، چه) اشاره دارد، و می‌کوشد تا نوشتارهای دارای ارزش خبری بی‌طرف و دارای منابع متعدد ارائه کند، که مطبوعات بر اساس تعریف اینچنین نیست.
 2. نوشتارهای ویکی‌خبر سندهای منبع نیستند. پروژهٔ خواهر ما ویکی‌نبشته انباری برای اسناد ایستا است؛ نوشتارها در ویکی‌خبر می‌توانند و باید بی‌رحمانه ویرایش شوند که این برای یک سند منبع رفتاری نامناسب است. همچنین، بسیاری از سندهای منبع مرتبط با خبر، حق تکثیر دارند - کپی واژه‌به‌واژهٔ یک سند منبع نمی‌تواند تحت عنوان «استفادهٔ منصفانه» در نظر گرفته شود.
 3. نوشتارهای ویکی‌خبر تبلیغاتی نیستند. به‌خصوص، تبلیغات سیاسی نیستند. جدا از ستون نظرات (که هم‌اکنون مجاز نیست)، یک نوشتار جهت‌دار انحصاری، له یا علیه موضوع نوشتار، شکلی از تبلیغات می‌باشد.
 4. نوشتارهای ویکی‌خبر، مقالات علمی یا مقالهٔ انتقادی نیستند. نوشتارها ممکن است به بازبینی یا بیان اجمالی علم بپردازند، ولی باید آنگونه نوشته شوند تا توسط مخاطبان عامی (غیرمتخصص) و گسترده‌تری خوانده شوند تا آنکه مخاطبان مجلهٔ علمی - استفاده از زبان فنی باید محدود و کنترل شود.
 5. نوشتارهای ویکی‌خبر مقالات دانشنامه‌ای نیستند. هر نوشتار مربوط به یک رویداد مشخص در زمان است و همهٔ ویرایش‌های بعدی باید برای ارائهٔ اطلاعات بیش‌تر دربارهٔ آن رویداد مشخص در زمان باشد یا آنکه ایرادهای نوشتار را اصلاح کند. اگر اطلاعات دربارهٔ ماجرای یک خبر فوری باشند معمولاً باید در نوشتار آن ماجرا پوشش داده شود، هرچند اگر خبری فوری در ادامهٔ ماجرایی که از تاریخ انتشارش یک روز گذشته است باشد، معمولاً در یک نوشتار تازه پوشش داده خواهد شد. برای نمونه، پرونده‌های جنایی اغلب ماه‌ها یا حتی سال‌ها به درازا می‌کشند، اما رویدادهای مربوط به پرونده نباید در یک نوشتار پوشش داده شوند بلکه نوشتارهایی مجزا برای هر رویدادی که اتفاق می‌افتد.
 6. نوشتارهای ویکی‌خبر سرمقاله نیستند. نوشتارها باید خودشان را صرفاً به گزارش اخبار محدود سازند و نه نظردهی دربارهٔ خبر یا خبرسازان.

اقدامات ممکن در پاسخ به تخطی از این قوانین[ویرایش]

 • تغییر محتویات یک مقاله (ویرایش عادی)
 • تبدیل صفحه به تغییرمسیر، با حفظ تاریخچهٔ صفحه
 • حذف کامل صفحه، در صورت فراهم بودن زمینهٔ این اقدام پس از بحث در صفحهٔ ویکی‌خبر:درخواست حذف
 • تغییر قوانین در این صفحه (البته تنها هنگامی که پس از بحث‌های مناسب با دیگر ویکی‌خبری‌ها اجماعی حاصل آمد)

همچنین ببینید[ویرایش]