پرش به محتوا

ویکی‌خبر:دیوان‌سالاران

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
میان‌بُر:
وخ:دس

دیوان‌سالاران (به انگلیسی: Bureaucrats) کاربرانی از ویکی‌خبر هستند که دسترسی فنی بیشتری نسبت به بقیه دارند، این امکانات عبارتند از:

  • اعطای دسترسی بیشتر به کاربران همچون: گشت‌زن،مدیر یا دیوانسالار.
  • اعطای پرچم به ربات‌ها یا الغاء وضعیت رباتهای دارای پرچم.
  • تغییر نام کاربری کاربران.
  • مدیر کردن مدیرانی که قبلا انصراف داده‌اند در صورت تغییرنظر آنها.

دیوانسالاران می‌بایست با توجه به سیاست‌ها و اجماع کاربران نسبت به ارتقای دسترسی کاربران به مدیر یا دیوانسالار اقدام نمایند. اما این اقدام تنها زمانی قابل انجام است که اجتماع کاربران در این خصوص به اجماع رسیده باشند. این اجماع در صفحه درخواست‌های مدیر شدن قابل پیگیری است.
از دیوانسالاران انتظار می‌رود در تغییر نام کاربران به درستی عمل نمایند و همچنین به اعطا یا لغو پرچم به رباتها با توجه به نظر و پیشنهاد گروه مجوزدهندگان ربات اقدام نماید.
همچنین دیوانسالاران میبایست توانایی جمع‌بندی بحث‌ها و دستیابی به اجماع را داشته باشند و از آنان انتظار می‌رود تا دلایل نتیجه‌گیری خود را بصورت شفاف بیان نمایند.

دیوانسالاران توانایی ندارند تا دسترسی مدیری را لغو یا کاهش دهند و همچنین قادر نخواهند بود تا دسترسی‌های دیگری همچون بازرس کاربران یا پنهان‌گران به کاربران اعطا نمایند. این اقدامات توسط ویکی‌بدها انجام می‌شوند. ویکی‌بدها گروهی از ملیت‌های مختلف هستند که تمامی خدمات پروژه‌های ویکی‌مدیا توسط ایشان انجام می‌شود و برخی از آنها نیز سالیانه رای‌گیری و انتخاب می‌شوند. برای درخواست می‌توانید Requests for permissions را ببینید.

جستارهای وابسته

[ویرایش]