پرش به محتوا

ویکی‌خبر:سیاست حفاظت از صفحه‌ها

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد


مدیران ویکی‌خبر جهت جلوگیری از ویرایش شدن تصاویر و مقالات، امکان حفاظت‌کردن از صفحات (قفل کردن آن‌ها) را دارند. صفحات در نتیجهٔ این کار به یکی از حالت‌های زیر در می‌آیند:

 • کاملاً حفاظت‌شده که در آن صفحه در برابر هر گونه تغییر حفاظت می‌شود و فقط مدیران توانایی ویرایش صفحه را دارند.
 • نیمه حفاظت‌شده که در آن صفحه در مقابل ویرایش توسط کاربرانی که به سیستم وارد نشده‌اند یا عمر حساب کاربری آن‌ها کمتر از چهار روز است، حفاظت می‌شود.
 • حفاظت‌شده در برابر انتقال که در آن حالت، ویرایش صفحه برای همه امکان‌پذیر است، اما انتقال صفحه فقط توسط مدیران امکان پذیر است. مقالات کاملاً حفاظت‌شده به طور خود به خودی در برابر انتقال هم حفاظت می‌شوند.
 • حفاظت‌شده به طور آبشاری به این معنی است که تمام صفحاتی که در یک صفحهٔ حفاظت شده گنجانده شده‌اند نیز به حالت کاملاً حفاظت‌شده در می‌آیند.

کاربران غیر مدیر، می‌توانند در صفحهٔ درخواست تغییر وضعیت محافظت برای حفاظت شدن یک صفحه درخواستی بنویسند. بدیهی است که برای این منظور باید دلایلی مطابق با آن‌چه در زیر می‌آید نیز ذکر شود. هر بار که صفحه‌ای به حالت حفاظت‌شده در بیاید، اطلاعات مربوط به این تغییر در صفحهٔ فهرست حفاظت‌ها ثبت می‌شود.

چه صفحه‌هایی مشمول حفاظت کامل می‌شوند؟

[ویرایش]
محافظت کامل
محافظت کامل
حفاظت بی‌پایان
حفاظت بی‌پایان

حفاظت کامل یک صفحه برای همیشه، در این موارد اعمال می‌شود:

 • صفحاتی که بازدید کننده‌های زیادی دارند (مانند صفحهٔ اصلی و تمام زیر صفحاتی که در آن گنجانده شده‌اند) به خاطر این که خرابکاری در آن‌ها تاثیر چشمگیری خواهد داشت.
 • لوگوی سایت، صفحات مربوط به حق نشر، و صفحات دیگری که از لحاظ حقوقی باید متن‌شان تغییری نکند. در مورد این صفحات، انجام ویرایش توسط مدیران منوط به توافق قبلی در صفحات بحث است.
 • صفحات مدیریتی خاص، نظیر الگوهای مربوط به حذف مقالات، الگوهای مقالات ناقص، و تمام صفحات فضای نام مدیاویکی، چرا که این صفحات معمولاً نیاز به تغییر ندارند، ولی به علت کاربرد شایع محتوای آن‌ها در صفحات دیگر، خرابکاری در آن‌ها می‌تواند اثرات گسترده‌ای داشته باشد.
 • صفحاتی که با رای‌گیری و اجماع کاربران حذف شده‌اند اما چندین بار مجدداً ساخته شده‌اند. این صفحات در حالت حذف شده حفاظت می‌شوند تا امکان ایجاد مجدد آن‌ها وجود نداشته باشد.

هم‌چنین سیستم ویکی‌پدیا به طور خود به خود صفحات CSS و جاوااسکریپت هر کاربر را (مانند کاربر:مثال/monobook.css یا کاربر:مثال/vector.css به صورت حفاظت‌شدهٔ کامل در می‌آورد به طوری که فقط توسط صاحب آن حساب کاربری، و مدیران قابل ویرایش باشد.

حفاظت کامل یک صفحه به طور موقت، در این موارد انجام می‌شود:

 • به منظور فراهم آوردن یک دوره آرامش در مورد مقالاتی که زمینهٔ جنگ‌های ویرایشی بوده‌اند.
 • زمانی که یک صفحهٔ حذف شده، فقط به منظور بازبینی تاریخچه‌اش دوباره بازیابی می‌شود.
 • به منظور جلوگیری از ویرایش‌های خرابکارانهٔ آن دسته از کاربران که حساب کاربری‌شان قفل شده‌است، در صفحهٔ کاربری خودشان.

مناقشه بر سر محتوا

[ویرایش]
میان‌بُر:
وخ:مناقشه

به جز در مواردی که خرابکاری واضحی رخ داده باشد، زمانی که صفحه‌ای به خاطر مناقشات و جنگ‌های ویرایشی قفل می‌شود، باید در آخرین وضعیتی که داشته مورد حفاظت قرار بگیرد (به این معنی که قبل از حفاظت، واگردانی نشود.) به همین دلیل باید به خاطر داشت که وقتی صفحه‌ای در خلال یک جنگ ویرایشی توسط مدیران به حالت حفاظت‌شده در می‌آید، این به معنی تایید محتوای نسخه‌ای از آن صفحه که حفاظت شده، از طرف آن مدیر یا دیگران نیست.

ویرایشگران ویکی‌پدیا نباید درخواست کنند که صفحه‌ای در یک نسخهٔ خاص به حالت حفاظت شده در بیاید، یا صفحه‌ای که حفاظت شده است، به یک نسخهٔ قدیمی‌تر واگردانی شود. به جای آن، تلاش افراد باید در جهت حل مناقشات از طریق صفحهٔ بحث مقاله باشد. به این صفحه نیز نگاه کنید.

مدیرانی که خودشان در یک جنگ ویرایشی شرکت داشته‌اند، اجازه ندارند که صفحهٔ مورد نظر را به حالت حفاظت شده در بیاورند. مگر آن که یک خرابکاری ساده اتفاق افتاده باشد، یا جنگ ویرایشی در راستای حذف عبارات توهین‌آمیز در مقاله‌ای باشد که در مورد یک فرد زنده نوشته شده‌است.

چه زمانی یک صفحه در برابر انتقال حفاظت می‌شود؟

[ویرایش]
حفاظت در برابر انتقال
حفاظت در برابر انتقال

زمانی که:

 • صفحه دارای سابقهٔ خرابکاری از طریق انتقال مکرر به عنوان‌های جدید باشد.
 • زمانی که بر سر نام یک مقاله مناقشه به وجود بیاید.
 • صفحات پربیننده‌ای که نیازی به این که انتقال داده بشوند ندارند، مثل ویکی‌خبر:تابلوی اعلانات مدیران.

وقتی که یک صفحه به حالت کاملاً حفاظت‌شده در بیاید، در برابر انتقال نیز حفاظت می‌شود. وقتی که یک صفحهٔ حفاظت‌شده توسط یک مدیر انتقال داده شود، صفحهٔ جدید به حالت حفاظت‌شده در می‌آید، و صفحهٔ قدیمی (که فقط شامل یک فرمان تغییر مسیر به صفحهٔ جدید است)، از حالت حفاظت‌شده خارج می‌شود.

همان ضوابطی که در مورد حفاظت کامل صفحات مورد مناقشه ذکر شد (از قبیل مجاز نبودن حفاظت از صفحات توسط مدیری که خود در مناقشه درگیر است) در مورد حفاظت صفحات مورد مناقشه در برابر انتقال نیز مصداق دارد.

حساب‌های کاربری که تازه ایجاد شده‌اند، توانایی انتقال هیچ صفحه‌ای را ندارند. توضیحات بیشتر را در صفحهٔ ویکی‌خبر:سطح دسترسی کاربران بخوانید.

چه زمانی صفحات به صورت آبشاری حفاظت می‌شوند؟

[ویرایش]
حفاظت آبشاری
حفاظت آبشاری

کاربردهای این نوع از حفاظت از صفحات عبارتند از:

 • صفحاتی که بیننده‌های زیادی دارند، مانند صفحهٔ اصلی.
 • صفحاتی که به فهرست کردن آن دسته از صفحات می‌پردازند، که باید برای مدت طولانی حفاظت شوند.

حفاظت آبشاری باعث می‌شود که تمام صفحاتی که در یک صفحه گنجانده شده‌اند (از جمله الگوها و تصاویر) به حالت کاملاً حفاظت‌شده در بیایند.

حفاظت صفحات توسط اعضای بنیاد ویکی‌مدیا

[ویرایش]
حفاظت توسط بنیاد
حفاظت توسط بنیاد

بنیان‌گذاران ویکی‌خبر (مانند جیمی ولز)، در برخی شرایط ویژه که تغییر در محتوای یک صفحه، بنا به دلایلی نظیر حق نشر یا افترا، مجاز نیست، راسماً اقدام به قفل کردن آن صفحات می‌کنند. از مدیران ویکی‌خبر انتظار می‌رود که در مورد وضعیت حفاظت این صفحات دخالتی نکنند، مگر این که این اجازه مشخصاً از طرف یکی از اعضای بنیاد ویکی‌مدیا به آن‌ها داده شود.

چگونه حفاظت از صفحات خاتمه می‌یابد؟

[ویرایش]

به جز در مورد صفحاتی که توسط اعضای بنیاد ویکی‌مدیا حفاظت شده‌اند، مدیران می‌توانند بقیهٔ صفحات را پس از طی مدت زمان معقولی از حفاظت خارج کنند، به خصوص اگر در صفحهٔ بحث آن مقاله برای مدت طولانی بحث جدیدی رخ نداده باشد.

خارج کردن صفحات از حالت حفاظت‌شده پس از طی مدت زمان کوتاه از شروع حفاظت‌شدن صفحه، تنها زمانی مجاز است که کاربران ویکی‌خبر در این باره به اجماع رسیده باشند، یا این کار با کسب مشورت از مدیری که حفاظت را شروع کرده است صورت بگیرد. این مورد به خصوص زمانی مصداق دارد که خاتمه دادن حفاظت از صفحه زمینه‌ساز شروع مجدد جنگ‌های ویرایش باشد و مدیری که صفحه را قفل کرده، در تلاش برای حل مناقشه قبل از خاتمهٔ حفاظت صفحه باشد.

هم‌چنین، مدیران می‌توانند زمان قفل کردن یک صفحه، مدت زمانی برای حفاظت‌شدگی آن صفحه تعیین کنند؛ در این حالت، پس از طی آن مدت زمان، صفحه به طور خودکار از حالت حفاظت‌شده خارج می‌شود.

خبرهای حفاظت شده‌ای که نیاز به ویرایش دارند

[ویرایش]

برای خبرهایی که حفاظت شده‌اند و نیاز به ویرایش جزئی دارند، اینگونه عمل خواهیم کرد که الگوی {{ویرایش صفحه حفاظت‌شده}} را به صفحهٔ بحثی که می‌خواهید ویرایشی در آن انجام شود به همراه توضیحات قرار می‌دهیم، این کار به صورت خودکار صفحه مورد نظر را در ردهٔ درخواست‌های ویرایش صفحه‌های حفاظت شده فهرست می‌کند.

الگوها

[ویرایش]
الگوهای حفاظت
{{pp-meta}} کامل نیمه جهت انتقال
درگیری: {{محافظت}} N/A {{pp-move-dispute}}
خرابکاری: N/A {{نحش}} {{pp-move-vandalism}}
الگوی پرکاربرد: {{pp-template}} N/A
صفحات بحث کاربران بسته شده: {{pp-usertalk}} {{pp-semi-usertalk}} N/A
زاپاس: N/A {{pp-semi-sock}} N/A
طولانی مدت: N/A {{pp-semi-indef}} {{pp-move-indef}}
عمومی: {{pp-protected}} {{pp-move}}
حفاظت شده از طرف بنیاد: {{pp-office}} {{reset}} N/A
اطلاعات صفحه بحث: {{Permprot}} {{Temprot}} N/A
محافظت در برابر ایجاد: {{pp-create}} N/A