ویکی‌خبر:قانون سه برگردان

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد


چکیدهٔ این صفحه : هیچ صفحه‌ای را بیش از سه بار در طول ۲۴ ساعت واگردانی نکنید.
این به واگردانی‌های خصوصی یا اصلاح خرابکاری‌های ساده مربوط نمی‌شود.

ویکی‌خبر

مقدمه
نوشتن یک خبر
نمای کلی خبر
کمک ویرایشی

برچسپ خبرها
جعبه‌های اطلاعاتی
آراستن خبر‌ها

سیاست‌ها و رهنمودها
دیدگاه بی‌طرف
راهنمای محتوی
ارجاع به منابع
شیوه‌نامه
قواعد نامگذاری
ویرایشگران
خبر دست اول
محتوی

تماس با ما
مدیران
گفتگوی برخط
بحث در مورد مشکلات فنی

این سیاست در مورد هر فردی صدق می‌کند. استفاده از حساب‌های زاپاس راه مشروعی برای نادیده‌گرفتن این محدودیت نیست، و ق۳ب در مورد گروه‌های کوچک دو یا سه‌نفره که به صورت هماهنگ برای اذیت فردی دیگر کار می‌کنند، نیز صدق می‌کند.

اگر ویرایشی واقعاً آنقدر نیازمند واگردانی است، فردی دیگر با دیدگاهی بی‌طرف احتمالاً انجامش خواهد داد؛ و این خود دلیل اثبات رضایت جامعه در حد کلان است که کدام‌یک از نسخه‌ها صحیح است.

اگر دوست داشتید، با برخی از دیگر ویکی‌خبری‌ها که برایشان احترام قائلید، چت کنید و از آن‌ها بخواهید اگر می‌توانند نگاهی بیندازند. اگر شما و فردی که از او درخواست کمک کرده‌اید هردو به سه بار واگردانی نیاز داشتید، آنوقت احتمالاً وقت آن است که برای محافظت صفحه درخواست کنید و به حل اختلاف بپردازید.

رفتار برگردان‌مانند[ویرایش]

دیگر اقداماتی هم که روح ق۳ب در آن‌ها جریان دارد، همچون تغییر نام صفحه، یا استفاده از امتیازات مدیریتی (بستن یا بازکردن، محافظت یا خروج از محافت، حذف یا احیا) نیز نباید بیش از سه بار در طول ۲۴ ساعت انجام پذیرند.

واگردانی و خرابکاری[ویرایش]

اگر دیدید مجبورید حجم قابل توجهی از ویرایش‌های یک کاربر مطرود یا خرابکار را واگردانی کنید، مطلوب است که کاربر یا نشانی آی‌پی بسته شود. اگر شما مدیر هستید، باید فرد متخلف را بر اساس سیاست قطع دسترسی ببندید. جیمبو ویلز گفته‌است:

«البته قانون سه برگردان معمولاً برای واگردانی خرابکاری‌های ساده توسط کاربرانی که منتظر یک مدیر برای بستن آی‌پی هستند، در نظر گرفته نمی‌شود. (هرچند، گاهی مدیران به‌درستی ترجیح می‌دهند تا آی‌پی را از ترس تاثیرگذاری بر دیگر کاربران بی‌تقصیر نبندند، و این نیز صدق می‌کند) اما در برخی موارد، ممکن است خرابکاری ساده به سه واگردانی بیانجامد؛ نباید قانون را اینطور تفسیر کرد که اینگونه خرابکاری‌ها باید توسط کاربری که سه بار واگردانی کرده، همانطور رها شوند. این استثنا را با احتیاط به کار گیرید؛ بهتر است که از قطع دسترسی خرابکار در اولین‌فرصت مطمئن شوید. و مطمئن باشد که بر اساس تعریف این یک خرابکاری ساده است.
این استثنا به واگردانی کاربران خوش‌سابقه، تنها به این دلیل که شما ویرایش‌هایشان را «خرابکاری» در نظر می‌گیرید، مربوط نمی‌شود. خرابکاری ساده نزاع‌ناپذیر است؛ آن را با ویرایش‌هایی که شما با آن‌ها موافق نیستید اشتباه نگیرید.»


تاکیدات[ویرایش]

اگر از قانون سه برگردان تخطی کردید، پس از چهارمین واگردانی‌تان در طول ۲۴ ساعت، ممکن است مدیران شما را تا ۲۴ ساعت ببندند. در صورتی که چندین شخص از قانون تخطی کنند، مدیران باید با همهٔ طرف‌ها به شکل یکسان رفتار کنند.

بعلاوه این قانون بر موارد زیر تاکید دارد:
  • مطلع‌سازی کاربرانی که ممکن است در این رابطه از رفتار خوب در ویکی‌خبر آگاه نباشند.
  • فشار نظیر و رهبری تمثیلی
  • در جایی که صفحه‌ها به علت جنگ‌های ویرایشی محافظت شده‌اند، مدیران می‌توانند صفحات را در نسخه‌ای که مطلوب افراد درگیر در واگردانی‌های مفرط نباشد، محافظت کنند. به‌عقیدهٔ خیلی‌ها این مورد، تغییری متأخر در سیاست حفاظت از صفحات است. مدیر همچنین این امکان را دارد که مقاله را در نسخهٔ کنونی محافظت کند، تا بدینوسیله احساس بی‌طرفی را حفظ کند.

تخطی از قانون سه برگردان را می‌توان در ویکی‌خبر:تابلوی اعلانات مدیران به اطلاع مدیران رساند.

مدیری که کاربری را تحت سیاست وخ:ق۳ب می‌بندد باید تضمین کند که اگر شخص ثالثی تا بدان‌وقت چنین نکرده‌باشد، صفحات تفاوت ویرایش‌های خاطی را در وخ:هشدار به صورت زمان‌دار فهرست کند.

منابع[ویرایش]

  • Three revert rule، ویکی‌خبر انگلیسی، برداشت شده در ۱۰ فوریه ۲۰۱۱.