پرش به محتوا

ویکی‌خبر:الگوهای حساس

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد


برخی الگوها در ویکی‌خبر به خاطر این که در صفحات متعددی استفاده می‌شوند، در معرض این خطر قرار دارند که خرابکاری در آن‌ها در صفحات بسیاری از ویکی‌خبر منعکس می‌شود. برای جلوگیری از این گونه خرابکاری‌ها، این الگوها مطابق ویکی‌خبر:سیاست حفاظت از صفحات به حالت قفل شده در می‌آیند، تا تنها مدیران ویکی‌خبر قادر به ویرایش این الگوها باشند.

اگر شما معتقد هستید یکی از این الگوها نیازمند تغییر است، می‌بایست تغییر پیشنهادی خود را در صفحهٔ بحث آن الگو ذکر کنید، و از یکی از مدیران ویکی‌خبر بخواهید تا آن را ترتیب اثر دهد. تغییرات در صورتی که جزئی باشند، با صلاحدید همان مدیر قابل انجام هستند، اما مدیران می‌توانند قبل از اعمال تغییرات کلی‌تر، از دیگر کاربران ویکی درخواست اظهارنظر کنند، و بر اساس اجماع تصمیم‌گیری کنند.

تمام الگوهایی که به دلیل حساس بودن محافظت شده‌اند باید در توضیحات‌شان از الگوی {{الگوی محافظت شده}} استفاده شود، تا به طور خودکار در ردهٔ رده:الگوهای حساس فهرست شوند.

توضیح منطقی[ویرایش]

الگوهای ویکی‌خبر این مزیت را دارند که وقتی در چندین صفحه قرار باشد مطلب مشابهی نمایش داده شود، نیاز به وارد کردن تمام مطلب به صورت تکراری نیست، بلکه فقط به وارد کردن دستور الگو اکتفا می‌شود. از مزایای دیگر الگوها آن است که اگر تصحیحی در این متن تکراری لازم باشد، تصحیح آن در الگو کفایت می‌کند و خود به خود تمام صفحاتی که الگو در آن استفاده شده‌است، به روز رسانی می‌شوند تا مطلب تصحیح شده را نشان بدهند.

نقطه ضعف طرح بالا در این است که وقتی الگویی به تعداد زیاد مورد استفاده قرار بگیرد، ویرایش کردن آن بار زیادی به سرورهای ویکی‌خبر وارد می‌کند. به عنوان مثال اگر الگویی در ۱۰۰ صفحه از ویکی استفاده شده باشد، تغییر دادن آن باعث می‌شود که سرورهای ویکی‌خبر مجبور باشند تمام این ۱۰۰ صفحه به اضافهٔ خود صفحهٔ الگو را در پایگاه داده به روز رسانی کنند (به طور دقیق‌تر، نسخهٔ کاشه این صفحات را حذف و به روز رسانی کنند). بنا بر این، تغییر در چنین الگوهایی باید با دقت انجام شود.

از طرف دیگر، چون تعداد صفحاتی که از الگوهای حساس استفاده می‌کنند زیاد است، خرابکاری در آن‌ها ممکن است اثر گسترده‌ای داشته باشد. گاهی اوقات برای این که یک الگو حفاظت شده باشد، اما توضیحات آن (مانند توضیح نحوهٔ استفاده از الگو) توسط کاربران عادی هم قابل ویرایش باشد، از یک زیر صفحه توضیحات برای الگو استفاده می‌شود. به این ترتیب، خود صفحهٔ الگو محافظت شده می‌ماند، اما زیر صفحهٔ توضیحات را کاربران عادی و ربات‌ها نیز می‌توانند ویرایش کنند.