پرش به محتوا

عدم یکسان بودن فرصت بیمارستان‌ها در اجرای طرح تحول سلامت

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۲۰ شهریور ۱۳۹۳، ۱۱ سپتامبر ۲۰۱۴، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.
سلامتی
دیگر اخبار مربوط:

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور، سهم پزشکان خوزستان در طرح تحول نظام سلامت باید متفاوت از دیگر استان‌ها باشد

« رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و رییس ستاد اجرایی طرح تحول سلامت در خوزستان گفت: سهمی که پزشکان این استان از نظر مشوق‌ها و برخورداری در چارچوب طرح تحول نظام سلامت باید داشته باشند باید متفاوت و بیشتر از دیگر نقاط کشور باشد. »

رییس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و رییس ستاد اجرایی طرح تحول سلامت در خوزستان گفت، سهمی که پزشکان این استان از نظر مشوق‌ها و برخورداری در چارچوب طرح تحول نظام سلامت باید داشته باشند باید متفاوت و بیشتر از دیگر نقاط کشور باشد. رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت، فرصت بیمارستان‌ها در اجرای طرح تحول سلامت یک سان نیست. رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز تصریح کرد، موفقیت این طرح را می‌توان با مراجعه به واحد محاسبات بیمارستان‌ها که بهترین شاهد تحول در طرح سلامت استان خوزستان هستند پیگیری کرد. ایدنی همچنین بیان کرد، در بحث ترویج زایمان طبیعی به نتایج خوبی در طی این چند ماه رسیدیم که این موضوع حتی در بیمارستان‌های خصوصی ترویج داده تا از سزارین‌های غیر ضروری جلوگیری شود. با افزایش زایمان طبیعی می‌توانیم آمار غیرقابل قبول سزارین را به استاندارد مطلوب جهانی رساند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز با اشاره به گزارش‌های ارائه شده از سوی رؤسای دانشگاه‌ها و مراکز درمانی عنوان کرد، در تمامی شهرستان‌ها این طرح پیشرفت مناسبی داشته است، تفاوت تاثیر این طرح به علت یکسان نبودن مکان‌های مورد نظر است چرا که نمی‌توان از یک بیمارستان ۸۰ ساله در اهواز توقع خدمات رسانی در حد و اندازه یک بیمارستان جدیدالتاسیس را داشت بنابراین باید گفت فرصت‌های بیمارستان‌ها در این طرح یکسان نیست لذا نتیاج مورد نظر هم متفاوت خواهد بود. ایدنی تاکید کرد: پزشک شاغل در خوزستان در وضعیت یکسان با پزشکی که در شمال کشور مشغول به کار است قرار ندارد و با شرایطی چون محرومیت استان، گرمی هوا در ۸ ماه سال و هزینه‌های بیشتر رو برو است لذا این شرایط می‌طلبد که سهم پزشکان خوزستان نسبت به سایر استان‌ها افزایش پیدا کند تا ماندگاری او در محل خدمت تضمین شود. "اسماعیل ایدنی" در حاشیه نشست فصلی ستاد مرکزی اجرای طرح تحول نظام سلامت خوزستان در پاسخ به سوال خبرنگار ایرنا اظهار کرد، پزشکی که در خوزستان کار می‌کند فرصت‌های برابر با پزشکی که در دیگر نقاط کشور است ندارد و نباید انتظار داشت با مشوقی که پزشک در استان مازندران کار می‌کند همین مشوق برای لالی، اندیکا، مسجدسلیمان و دشت آزادگان، هویزه و بستان تعریف شود. وی افزود: شرایط خوزستان متفاوت است و مردم این استان ۹ماه از سال فصل گرما دارند و از آنجایی که بسترهای یکسان وجود ندارد ضرایب و سهم پزشکان نباید با یک مشخصه تعیین شود. ایدنی ادامه داد، ضریب محرومیت در خوزستان بالاست و این در بین مناطق این استان هم ممکن است متفاوت باشد؛ حتی مشوق‌هایی که وزارتخانه برای خوزستان و شهرهای این استان تعیین کرده در برخی مسایل ممکن است برای این که به ماندگاری پزشک در این مناطق کمک کند کافی نباشد.

"داریوش پناهی زاده" مدیرکل تامین اجتماعی خوزستان هم در این نشست افزود:

« میزان پرداختی بیمار هم بسیار کمتر شده است؛ به گونه‌ای که برای یک عمل جراحی قلب در خوزستان تنها هفت میلیون ریال هم اینک پرداخت می‌شود که رقم ناچیزی است. »


منابع