پرش به محتوا

هشدار وزیر بهداشت به روحانی دربارهٔ شکست طرح تحول سلامت تکذیب شد/پاسخ وزارت بهداشت طرح تحول سلامت، توقف‌ناپذیر است

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۲۸ اردیبهشت ۱۳۹۵، ۱۷ ژوئن ۲۰۱۶، ۰۱:۱۵:۱۹ ب.ظ.
سلامتی
دیگر اخبار مربوط:

بنا بر خبری در خرداد ۱۳۹۵، منتشره در سایت خبری اینترنتی alef در ایران، وزیر بهداشت ایران حسن قاضی‌زاده، در نامه‌ای به رئیس‌جمهور ایران حسن روحانی، دربارهٔ شکست طرح تحول سلامت به دلیل تنگناهای شدید مالی هشدار داد.

به گزارش سایت خبری «پایش»، حسن قاضی‌زاده هاشمی در این نامه از بدهی سنگین دولت به بیمارستان‌ها گلایه کرده و هشدار داده در صورت عدم تأمین منابع مالی برای پرداخت مطالبات بیمارستان‌ها طرح تحول سلامت شکست خواهد خورد. این وزیر بهداشت از رئیس‌جمهور خواسته است بدهی دولت از طریق برداشت از صندوق توسعه ملی پرداخت شود.

وزیر بهداشت در نامه‌ای به رئیس‌جمهور دربارهٔ شکست طرح تحول سلامت به دلیل تنگناهای شدید مالی هشدار داد و از رئیس‌جمهور خواسته است بدهی دولت از طریق برداشت از صندوق توسعه ملی پرداخت شود. در همین حال یک منبع مطلع به خبرنگار پایش گفت که وزیر بهداشت دریکی از جلسات اخیر کابینهٔ دولت ایران نیز از بی‌توجهی دولت به تأمین بودجه طرح تحول سلامت گلایه کرده و هشدار داده که در صورت عدم تأمین بودجه لازم، این طرح در آخرین سال فعالیت دولت روحانی شکست خواهد خورد.

وزیر بهداشت گفته است که بدهی ۹٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومانی دولت به بیمارستان‌ها عملاً ادامه اجرای این طرح را با مشکل مواجه کرده و برخی بیمارستان‌ها دیگر توان ادامه اجرای طرح را ندارند. ناظران سیاسی معتقدند شکست طرح تحول سلامت در آستانه انتخابات ریاست جمهوری آیندهٔ ایران، فعالیت‌های تبلیغاتی روحانی در انتخابات را دشوار خواهد کرد.

اما قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری با انتقاد از شعاری و پوپولیستی بودن طرح تحول سلامت که نام «ملی» بر آن گذاشته‌شده، اظهار داشت: اعتبارات اجرای این طرح از قطع یارانه کالاهای اساسی تأمین شد و از همین رو، بیشترین فشار به نیروهای فرودست جامعه وارد می‌شود. و نتیجه آن، این بود که سفره غذایی مردم با این طرح کوچک‌تر شود. محمد شریفی مقدم در گفتگو با خبرگزاری مهر، اظهار داشت: بالاخره وزیر بهداشت طی یک فرار روبه‌جلو، شکست طرح تحول سلامت را نوید داد.

دبیر کل خانه پرستار، بروز چنین وضعیتی را نتیجه ساختار و مدیریت ناکارآمد در وزارت بهداشت دانست و گفت: این سبک و روش مدیریتی، پاسخگوی نیاز روز وزارت بهداشت نیست و باید سکان مدیریتی وزارتخانه به اهل‌فن سپرده شود.

شریفی مقدم بابیان این مطلب که شکست طرح تحول سلامت نتیجه عدم توجه به نظرات کارشناسی صاحب‌نظران علم مدیریت و اقتصاد سلامت است، با اشاره به گزارش‌هایی که از وضعیت نظام سلامت در کشورهای موفق دنیا ارائه می‌شود، افزود: آمارها نشان می‌دهد که بیش از هشتادوپنج درصد روسای بیمارستان‌ها در این قبیل کشورها، افراد غیرپزشک هستند.

قائم‌مقام سازمان نظام پرستاری با اشاره به تخصیص ۱۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ تومان اعتبار به طرح تحول سلامت، گفت: امیدواریم که مجلس و دولت هرچه زودتر به این بحران پایان بدهند و از وزیر بهداشت بخواهند در خصوص ناکامی در اجرای این طرح که چنین هزینه سنگینی برای دولت به دنبال داشته است، پاسخ بدهد.

در پی درج مطالبی پیرامون ارسال نامه از سوی وزیر بهداشت ایران به رئیس‌جمهور مبنی بر «هشدار شکست طرح تحول سلامت» به دلیل عدم تأمین منابع مالی موردنیاز که در برخی سایت‌های خبری انعکاس یافت روابط عمومی وزارت بهداشت چنین نامه‌ای را تکذیب کرد. در این تکذیبیه اشاره‌شده است که به‌طورمعمول وزرا و مقامات مسئول دولتی نظرات و مطالبات خود را در طی جلسات هیئت دولت و یا در مذاکرات خصوصی با رئیس‌جمهور محترم مطرح می‌نمایند، لذا ارسال نامه‌ای با این مضمون و محتوا واقعیت ندارد.

منابع