پرش به محتوا

طرح تحول سلامت افق‌های جدیدی را برای داروسازان فراهم کرده است / در همایش داروسازان عنوان شد: داروسازان بار دیگر متولی تجهیزات پزشکی شدند

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۴، ۲۰ آوریل ۲۰۱۵، ۱۰:۵۳:۱۱ ب.ظ.
سلامتی
دیگر اخبار مربوط:


در ششمین همایش داروسازی بالینی ایران رئیس انجمن داروسازان بالینی طرح تحول نظام سلامت را سبب بازگشت داروسازان به‌عنوان متولیان و مسئولان تجهیزات پزشکی دانست.

خیر اله غلامی رئیس انجمن داروسازان بالینی ایران در ششمین همایش داروسازی بالینی، طرح تحول نظام سلامت را افق جدیدی برای داروسازان ایران دانست و گفت: داروسازان، تقریباً از چرخه متولی بودن تجهیزات پزشکی حذف‌شده بودند. وی تأکید کرد: تمام داروها و تجهیزات پزشکی که در رابطه با بیمار مصرف می‌شوند، باید تحت نظارت «داروساز» باشند که در بسیاری از موارد اتفاق نمی‌افتد.


« داروسازان، تقریباً از چرخه متولی بودن تجهیزات پزشکی حذف‌شده بودند، اما با این طرح (طرح تحول نظام سلامت) دوباره به این چرخه بازگشتند. »
« رئیس انجمن تخصصی داروسازان بالینی: تمام داروها و تجهیزات پزشکی که در رابطه با بیمار مصرف می‌شوند، باید تحت نظارت داروساز باشند که در بسیاری از موارد اتفاق نمی‌افتد. »

توجه به آموزش در عرصه داروسازی، گردش چهارمیلیاردی بازار دارو در ایران و تصویب تعرفه‌های داروسازی در کتاب ارزش‌گذاری نسبی و بازگشت داروسازان به چرخه تجهیزات پزشکی از موارد مطرح‌شده در همایش داروسازی اخیر بود که در مابین داروسازان بالینی ایران عنوان شد.

رسول دیناروند، معاون وزیر بهداشت و رئیس سازمان غذا و دارو در این همایش، صنعت داروسازی را در حوزه علم و فناوری پیشتاز دانست و گفت: پنجاه درصد سهم دانشمندان برتر دنیا را داروسازان تشکیل می‌دهند. وی بابیان اینکه در حوزه خدمات دارویی و مراقبت، خدمات بهتر و حرفه‌ای‌تری نیاز است ادامه داد: بیش از صد و بیست هزار تخت بیمارستانی داریم که نشان‌دهنده لزوم حضور فعال‌تر داروسازان بالینی در بیمارستان‌هاست، برخی بیمارستان‌ها تنها ۱ داروساز بالینی دارند. وی تأکید کرد: ما باید کاری کنیم هرساله حداقل بیست درصد داروسازان ما مجهز به خدمات‌رسانی در بیمارستان‌ها باشند.

خیرالله غلامی، رئیس انجمن تخصصی داروسازان بالینی ایران افزود: باید به دنبال توسعه خدمات دارویی و ارتقای کیفیت آن باشیم، در غیر این صورت از حلقه درمان حذف خواهیم شد. وی بر توسعه خدمات دارودرمانی تأکید کرد و گفت: لازمه تحقق این هدف مهم حضور فعال داروسازان عمومی است تا آنان باقوت در این عرصه فعالیت داشته باشند.

منابع