تزریق این داروی تقلبی ۱۵ نفر را نابینا کرد! / بازداشت ۵ نفر در ارتباط با داروی تزریقی چشم

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
سه‌شنبه ۲۶ اسفند ۱۳۹۳، ۱۷ مارس ۲۰۱۵، ۱۱:۰۶:۳۱ ب.ظ.
سلامتی
دیگر اخبار مربوط:


تزریق داروی فاسد آمریکایی در بیمارستان رازی تهران ۲۲ بیمار این بیمارستان را تا سر حد نابینایی کشاند.

در روزهای اخیر، همراهان بیماری که به کلینیک «ر» از مراکز چشم‌پزشکی خصوصی تهران مراجعه کرده بود، در تماسی اعلام کردند تعداد قابل‌توجهی از بیماران پس از تزریق یک داروی آمریکایی بنام «آواستین» دچار درد شدند و هم‌اکنون نیز چشمان آنان هیچ روشنایی ندارد و نمی‌توانند جایی را مشاهده کنند.

تزریق داروی فاسد آمریکایی در بیمارستان رازی تهران ۲۲ بیمار این بیمار را تا سر حد نابینایی کشانده اما هنوز معلوم نیست وخامت حال ۲۲ بیمار بیمارستان رازی تهران تا چه حد صحت داشته باشد.

آنچه که شنیده‌ها حکایت می‌کند تزریق داروی آمریکایی فاسد، دو بیمار را در بخش‌های مختلف بیمارستان رازی تا سر حد نابینا شدن کشانده است.

بر اساس گزارش باشگاه خبرنگاران در ۱۱ اسفند ۱۳۹۳، یکی از بیمارانی که تحت جراحی قرارگرفته چنین می‌گوید:

« صبح دیروز ساعت ۷ صبح تحت عمل جراحی چشم قرار گرفتم و آمپولی به نام آواستین که گفتند آمریکایی هست به هم تزریق کردند و بعد از ترخیص دقیقاً دیشب به شدت دچار عفونت شدید شدم و به بیمارستان بقیةالله مراجعه کردم و تا نیمه‌های شب تحت مراقبت بودم که دوباره در ساعات اولیه امروز به بیمارستان رازی مراجعه کردم و همچنان تحت نظرم و هم اکنون مجدداً مرا برای جراحی دوباره راهی اتاق عمل می‌کنند. »

مشکل‌دار بودن داروها یا بحث تقلبی و قاچاق بودن این داروی تزریقی شناخته‌شده و نابینا شدن ۱۵ بیمار وضعیت نگران‌کننده‌ای را برای بیماران و افرادی که تحت درمان با این دارو قرار می‌گیرند در پی داشته است. اینکه اگر این دارو تقلبی و قاچاق است چگونه توانسته سدهای نظارتی و قانونی کنترل دارو را بشکند و به‌دست بیمار آن‌هم در یک مرکز معتبر درمانی برسد یک سؤال مهم در این ماجراست.

دکتر محمود جبار وند، رئیس بیمارستان فارابی درباره وضعیت بیماران کلینیک رازی گفت: بیمارستان فارابی به‌منظور کنترل بیماری و عفونت، چشم آسیب‌دیده بیماران کلینیک رازی را تحت عمل جراحی فوری قرارداد. در حال حاضر عفونت چشمی کنترل‌شده است و هیچ چشمی به خاطر عفونت ناشی از تزریق داروی اوستین تخلیه نشده است.

دکتر جبار وند بیان می‌کند: بیماران و مراکز ارائه‌کننده خدمات درمانی باید این دارو را از داروخانه‌های معتبر و زیر نظر وزارت بهداشت مانند داروخانه ۱۳ آبان دریافت کنند.

رئیس بیمارستان فارابی شایعه‌های مبنی بر مشکل بینایی بیماران در اثر تزریق اوستین در بیمارستان فارابی را رد می‌کند و می‌گوید: این بیمارستان تنها به‌عنوان کمک به بیماران دچار مشکل، جراحی انجام داده و تزریق در این بیمارستان انجام‌نشده است و این اشتباه در کلینیک رازی، بیمارستان نگاه و یک مورد نیز در بیمارستان قزوین گزارش‌شده است.

سازمان غذا و دارو به‌عنوان تنها مرجع داروهای وارداتی در آخرین اظهارنظر خود اعلام کرده مدارک بر تخلف مراکز درمانی چشم‌پزشکی دلالت دارد. دکتر دیناروند در مورد داروی چشمی اوستین که در ۳ مرکز چشم‌پزشکی که برای بیماران، عفونت چشمی به همراه داشته است اظهار داشت: در بازرسی صورت گرفته از مرکز چشم‌پزشکی در کرج استفاده از داروی قاچاق و تقلبی احرازشده که پرونده آن به دستگاه قضایی ارسال‌شده است. مدارک ۲ مرکز دیگری که در تهران واقع بوده‌اند نیز نشان‌دهنده این است که برخی داروهای خریداری‌شده از مراکز غیرمجاز صورت پذیرفته، البته داروهایی که از این مراکز ضبط‌شده است اصل و مجاز است بنابراین در حال بررسی هستیم که بدانیم منشأ آلودگی داروی تقلبی بوده است یا آلودگی ثانوی هنگام تزریق در مرکز.

۵ نفر از عوامل دخیل در ورود و استفاده از داروی تزریقی چشم در ۱ مرکز درمانی تهران که منجر به بروز مشکلاتی شده بود، بازداشت شدند.

منابع