پرش به محتوا

بیش از ۵۰ درصد بازار لوازم آرایشی موجود قاچاق و غیربهداشتی است

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۲۴ اسفند ۱۳۹۳، ۱۵ مارس ۲۰۱۵، ۰۲:۳۵:۳۳ ب.ظ.
سلامتی
دیگر اخبار مربوط:


معاون برنامه‌ریزی و نظارت سازمان غذا و دارو، با اعلام اینکه بیش از پنجاه درصد لوازم‌آرایشی و بهداشتی که در بازار کشور وجود دارد به‌صورت قاچاق واردشده است، به مردم توصیه کرد مراقب محصولات تقلبی باشند.

اکبر عبدالهی در پاسخ به این سؤال که مردم می‌بایست از چه طریقی نسبت به‌سلامت کالایی که تهیه می‌کنند، مطمئن شوند گفت: بهترین راه شناسایی کالای اصلی از تقلبی و قاچاق، سامانه مدیریت و نظارت بر محصولات سلامت‌محور است که توسط سازمان غذا و دارو راه‌اندازی شده است. وی، هدف از راه‌اندازی این سامانه را نظارت بر زنجیره تأمین و توزیع محصولات سلامت‌محور اعم از دارو، فرآورده‌های طبیعی و گیاهی، لوازم‌آرایشی و بهداشتی و تجهیزات پزشکی عنوان کرد و افزود: رهگیری و ردیابی کالاهای سلامت‌محور تقلبی و قاچاق، از این طریق امکان‌پذیر است.

بنا بر خبرها در ۱۰ اسفند ۱۳۹۳ رئیس سازمان غذا و دارو، رسول دیناروند درباره میزان قاچاق مواد دارویی، بهداشتی و غذایی به کشور اعلام داشت که ایران همسایگانی دارد که عبور و مرور قاچاق ازآنجا جدی گرفته نمی‌شود و این امر باعث شده که بازار قاچاق همچنان ادامه داشته باشد. رسول دیناروند، رئیس سازمان غذا و دارو در مورد قاچاق کالا از مناطق آزاد به داخل کشور اظهار داشت: «قاچاق دارو و لوازم‌آرایشی- بهداشتی از مناطق آزاد به داخل کشور صورت نمی‌گیرد بلکه ما مرزهای طولانی با همسایگانی داریم که بر مرزهای خود نظارت مناسب ندارند و از این مرزها لوازم قاچاق وارد کشور می‌شود.»

وی در پاسخ به این سؤال که رقم دقیق قاچاق دارو و کالاهای بهداشتی و آرایشی چقدر است گفت:

« ما رقم دقیقی نداریم اما برآوردها نشان می‌دهد که حدود ۵۰ درصد از بازار لوازم آرایشی را قاچاق تشکیل می‌دهد. »

«دیناروند» تأکید کرد: «ما به مردم توصیه می‌کنیم که داروهای خود را حتماً از داروخانه‌ها خریداری کنند چرا که ۹۵ درصد محصولات داروخانه‌ها به صورت قانونی وارد کشور شده و دارای مجوزهای لازم است.» وی خاطرنشان کرد: لوازم‌آرایشی بدترین وضع را ازنظر قاچاق دارند.

مدیر نظارت بر مواد غذایی، آرایشی و بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه نیز تصریح کرده است که توصیه می‌شود افراد حتماً لوازم‌آرایشی و بهداشتی را از مراکز معتبر تهیه کنند.

منابع