ویکی‌خبر:میز کمک

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
به میز کمک ویکی‌خبر خوش‌آمدید!
  • این صفحه، تنها برای سؤالات پیرامون چگونگی استفاده از ویکی‌خبر است. آیا مطمئن هستید که به جای مناسبی برای بیان مشکل خود آمده‌اید؟
  • اگر سؤالتان فنّی نیست و دربارهٔ موضوعات علمی‌است، آن را در میز مرجع ویکی‌پدیا بنویسید یا از جعبهٔ جستجوی زیر استفاده کنید.
  • برای امنیت خودتان، لطفاً جزئیات تماس و رایانامه‌تان را در اینجا ننویسید. پاسخ‌هایتان تنها در این صفحه نوشته می‌شوند؛ ما از فرستادن پاسخ به ایمیل شما معذوریم.
جستجو یا مطالعهٔ پرسش‌های رایج
جستجو در بایگانی‌های میز کمک
ردکردن تا شروع سؤال‌های امروز · رد کردن تا پایان · بحث‌های بایگانی‌شده · چگونگی پاسخ دادن


میان‌بُر:
وخ:کمک


انتشار خبر[ویرایش]

سلام. من با روال اینجا آشنا نیستم. خواستم خبری بگذارم که نشد. الگوی توسعه رو هم گذاشته بودم. ولی پیغام خطرناک میده. کسی میتونه گجای کار مشکل داشته؟ متن خبری که میخواستم بزارم رو فعلا میگذارم توی صفحه کاربری خودم. ارادت --دانقولا ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۱۷:۵۶ (IRST)

به گمونم مشکل حل شد. --دانقولا ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۱۷:۵۸ (IRST)
البته همه چیز رو میشه توی این الگو پیدا کرد، انتشار اخبار توسط اعضای گروه کاربری ویرایشگران انجام می‌گیرید، شما خبر رو با الگوی {{مرور}} ایجاد کنید تا توسط ویرایشگران مورد بازبینی قرار گیرد Mjbmr بحث ‏۱۵ ژانویهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۱۸:۵۲ (IRST)

بهبود منبع[ویرایش]

سلام. در ویکی خبر الگویی به اسم بهبود منبع یافت نمی شود؟ --Gire 3pich2005 ‏۲۰ فوریهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۱۹:۱۸ (IRST)

شرمنده از تاخیر. پاسخ داده شد. --دانقولا ‏۲۰ فوریهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۲۰:۳۳ (IRST)
سلام. بله وجود دارد. الگوی {{بهبود منبع}} در خدمت شماست ;-) --Ομιλία Sahim

قرار گرفتن خبر در صفحه اصلی[ویرایش]

درود، بخشی از صفحه اصلی مربوط به خبرهای اصلی است که خبرها به همراه خلاصه‌ای از متن آنها نوشته میشوند، میخواستم بدانم چگونه میتوانم بخشی از خبرهای سمت چپ صفحه اصلی را به آنجا منتقل کنم و چگونه میتوانم خبری را از آنجا بردارم. برای مثال میخواهم دو خبر ««ناخشنودی سپاه از حوادث ۱۴ خرداد» از زبان جانشین فرمانده سازمان بسیج مستضعفین» و «شیرین عبادی: موج اعتراض‌ها به سبک کشورهای عربی به زودی به ایران می‌رسد» را در این بخش قرار دهم.--سیمرغ ‏۱۱ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۰۶:۵۰ (IRST)

درود بر شما، خبرهای صفحهٔ اصلی در الگو:مقالهٔ آغازین ۱ الگو:مقالهٔ آغازین ۲ الگو:مقالهٔ آغازین ۳ الگو:مقالهٔ آغازین ۴ و الگو:مقالهٔ آغازین ۵ قرار دارند، شما می‌توانید با تغییر آن‌ها خبرها را در صفحهٔ اصلی قرار دهید همچنین برای راحتی می‌توانید از ابزار ویکی‌خبر:ایجاد خبر اصلی استفاده کنید، برای توضیحات بیشتر به الگو:توضیحات مقاله آغازین مراجعه کنید، به یاد داشته باشید که تأیید نسخه‌های صفحه‌ها که شامل الگوها نیز می‌شود منوط به داشتن دسترسی ویرایشگری می‌باشد اگر شما دسترسی ویرایشگری نداشته باشید باید منتظر باشید تا یک ویرایشگر، ویرایش شما را تایید کند، سپاس. Mjbmr بحث ‏۱۱ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۱۳:۳۳ (IRST)
ممنون از راهنمایی ارزنده شما.--سیمرغ ‏۱۲ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۰۱:۵۵ (IRST)
خواهش می‌کنم، ممنون از شما بابت کمک در ویکی‌خبر. Mjbmr بحث ‏۱۲ مارس ۲۰۱۱، ساعت ۰۲:۲۸ (IRST)

منبع دادن[ویرایش]

می خواستم سوال کنم که چه طور منبع خبر رو به صورت عنوان بنویسم. دوستم بهم گفت راهنما رو بخونم ولی چیزی دستگیرم نشد. هر وقت هم می خوام منبع رو بنویسم مجبورم آدرس سایت رو بنویسم به صورت عنوان نمیدونم چه طوریه. با تشکر از طرف کاربر پرواز ممنوع

سلام به پرواز ممنون گرامی. اگر الگوی {{منبع}} را نگاه کنید، به این صورت نمایش داده که یکی یکی برایتان توضیح می‌دهم تا متوجه منظورم شوید:
== منابع==
*{{منبع
|عنوان=عنوان موضوع
|تاریخ=تاریخ انتشار خبر
|مرجع=آدرس وب‌گاه مربوطه
|منتشرکننده=نام وبگاه یا سازمان مربوطه
}}


خوب، حال تنها کاری که شما باید انجام دهید، این است که به جای نوشته‌های جلو علامت مساوی(=) عبارات یا علامت‌های مورد نظر خودتان را قرار بدهید. مثلا به‌جای عنوان موضوع باید عنوان خبرتان را که در خبرگزاری منبع وجود دارد بگذارید (به عنوان مثال خبری که در خبرگزاری منبع آمده عنوانش، دوست خوب است) و می‌گذارید: دوست خوب. به‌جای تاریخ انتشار خبر، تاریخی که خبر موجود در منبعتان انتشار یافته است را می‌گذارید( برای مثال ۱ اسفند ۱۳۹۰). به‌جای آدرس وب‌گاه مربوطه، آدرس منبعتان را می‌گذارید (برای مثال: http://wikinews.org) و همچنین به جای نام وبگاه یا سازمان مربوطه نام آن وب‌گاه یا سازمانی که وب‌گاه را هدایت می‌کند می‌گذارید (برای مثال ویکی‌خبر). و تنها کاری که باید بکنید این است که در انتهای خبر و قبل از رده‌ها و بعد از الگوی انتشار قرارش دهید.که نتیجه‌اش می‌شود:
منابع

موفق و پیروز باشید.--Ομιλία Sahim ‏۳ مهٔ ۲۰۱۱، ساعت ۲۲:۴۳ (IRDT)


پیدا کردن دوست[ویرایش]

be che soorat bayad ba baghiye ertebat bargharar kard mikaham freind yeki besham

برای برقراری ارتباط با دیگر کاربران می توانید از صفحات بحث کاربران و آی‌آرسی استفاده نمائید البته بهترست در ابتدا یک حساب کاربری بسازید و با زبان فارسی تایپ کنید.--یوشیمیتسو ‏۷ ژوئن ۲۰۱۱، ساعت ۱۷:۴۳ (IRDT)

نحوه خبر رسانی[ویرایش]

با سلام، میخواستم در مورد توطئه کثیف اطلاعاتی در مورد خودم و خانواده ام مرتب خبر رسانی کنم. حداقل هفته ای یکی دوبار در باره وقایع مشکوک و دسیسه های اطلاعاتی که مرتب در مورد من و خانواده ام اعمال میشود، قبل از مرگ گزارشاتی داشته باشم. البته واهمه ای از این آدمکش ها ندارم فقط به نگرانی من این است که به دشمن اصلی دسترسی ندارم.

اینک نزدیک سی سال از محرومیت اجتماعی و اقتصادی در مضیقه هستم و تمام اموالم به انحای گوناگون غارت شده و میشود. و خودم هم اکنون در وضعیت بیماری و مرحله ای از شگردهای اطلاعاتی هستم که تا حرفی از من بیرون میجهد بر علیه ام استفاده میشود. لطفا تا فرصت هست راهنمایی کنید چگونه اوضاع خودم و خانواده ام را در صورت نیاز به سمع افکار جهانی برسانم. با تشکر.Shams948 ‏۸ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۲۹ (IRST)

سلام راه‌های زیادی وجودی دارد. استفاده از شبکه‌های اجتماعی نظیر توییتر یا آیدنتیکا، استفاده از سرویس‌های رایگان وبلاگ نظیر بلاگر یا بلاگفا، و یا .... ولی لطفاً آن‌ها را در ویکی‌خبر پست نکنید. AMERICOPHILE ‏۸ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۳:۰۹ (IRST)

اخبار تلویزیون[ویرایش]

ببخشید میشه در ویکی خبر خبر های شبکه تلوزیونی برنانه های تلوزیونی و... رو نوشت؟--AmerGEM ‏۲۳ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۹:۰۷ (IRST)

اگر بازنویسی شوند و مشکل حق تکثیر نداشته باشند و بتوانید به درستی به آن‌ها ارجاع پایدار دهید بله؛ منتها گمان نمی‌کنم کار خیلی آسانی باشد. Americophile ‏۲۳ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۲۱:۲۲ (IRST)
یک مورد بفرستید، تا ببینیم منظورتان چیست. هنگام نوشتن مواردی که Americophile گفتند را نیز در ذهن داشته‌باشید. متشکرم. KhabarNegar ‏۱۶ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۵:۳۷ (IRST)
اگر که آنها را به روز نگه‌دارید می‌شود ردهٔ برنامه‌های تلویزیون را هم ایجاد کرد. تا همه‌ی خبرهای برنامه‌های تلویزیون در یک کتگوری و یک جا، قابل دیدن باشند. KhabarNegar ‏۱۷ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۱:۳۰ (IRST)
برای آنکه تبلیغ شبکه‌ی خاصی نباشد در خبرتان برنامه‌های ۲، ۳ شبکه را معرفی نمایید. این[۱] هم به عنوان منبع برای شبکه‌های مختلف. KhabarNegar ‏۱۷ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۱۴:۴۷ (IRST)
متنی که به تازگی فرستادید پاک خواهد شد، چراکه ویکی‌خبر محل نوشتن اخبار است نه مکان جهت‌یابی ماهواره.KhabarNegar ‏۲۷ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۲۱:۱۹ (IRDT)

پیغام تأیید ویرایش[ویرایش]

چرا وقتی در خبری تغییر ایجاد می‌کنم و قصد پذیرفتن نسخه را دارم با این پیام "تغییرات شما همین که یک کاربر مجاز تأییدشان کند، به خوانندگان نمایش داده خواهند شد." مواجه می‌شوم. با تشکر. --H.b.sh (بحث) ‏۲۴ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۱۸:۴۱ (IRST)

کسی نیست جواب من رو بده؟ --H.b.sh (بحث) ‏۲۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۰:۰۲ (IRST)
مشکلاتان دقیقاً چیست؟ یعنی شما برای پذیرفتن نسخه اقدام می‌کنید ولی انجام نمی‌گیرد؟ (نسخه‌های شما که همه پذیرفته شده‌اند!) Americophile ‏۲۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۱:۲۱ (IRST)

هر بار که قصد ویرایش در خبری را دارم در بالای خبر آن پیام ظاهر می‌شود. --H.b.sh (بحث) ‏۲۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۱:۳۵ (IRST)

خیلی خلاصه توضیح می‌دهید ولی اگر منظورتان آن پیامی است که در اینجا من به دورش کادری قرمز رنگ کشیده‌ام؛ به خدمتتان عارضم که آن پیغام برای همه (خواه آی‌پی، خواه ویرایشگر، خواه مدیر) ظاهر می‌شود و چیز مهمی نیست. هدف آن بیشتر اطلاع دادن به کاربران تازه‌واردی‌است که از سازوکار اینجا بی‌خبرند و گمان می‌کنند که همانند ویکی‌پدیا هر تغییری که در صفحات (خبرهای منتشرشده) بدهند بلافاصله در معرض دید عموم قرار خواهد گرفت؛ حال آنکه چنین نیست. Americophile ‏۲۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۲:۴۲ (IRST)

بله، از لطف شما متشکرم دوست عزیز که پاسخ (درست) دادید. --H.b.sh (بحث) ‏۲۵ فوریهٔ ۲۰۱۲، ساعت ۰۲:۵۵ (IRST)

پخش فیلم[ویرایش]

از ویکیخبر انگلیسی می خواستم فیلم بگذارم.....توی ویکی فارسی این امکان وجود نداره؟بد انسان (بحث) ‏۱ مارس ۲۰۱۲، ساعت ۲۳:۳۵ (IRST)

سلام شما می‌توانید ار فهرست سمت راست ویکی‌خبر، بخش جعبه‌ابزار و پس از آن گزینه بارگذاری را انتخاب کرده و سپس بعد از انتخاب نوع مجوزتان به مرحله بارگذاری فیلم برسید. فیلم مورد نظرتان را که با پسوندهای سازگار با ویکی هستند را انتخاب کرده و سپس به راحتی آن را بارگذاری کنید. موفق باشید.--Ομιλία Sahim ‏۳۰ سپتامبر ۲۰۱۲، ساعت ۲۲:۰۵ (IRST)

سوال[ویرایش]

سلام من پسر فرهاد اسماعیل نژاد مربی اسبق تیم ملی بزرگسالان کشتی فرنگی ایران هستم و می خواهم زندگینامه و بیوگرافی پدرم را به ویکیپدیا اضافه کنم.لطفا من را راهنمایی کنید. — پیام امضانشدهٔ قبلی توسط ‏Artashakib (بحثمشارکت‌ها) نوشته شده‌است..

با سلام، ویکی‌خبر محل نوشتن بیوگرافی و زندگی‌نامه افراد نیست. با تشکر. --H.b.sh (بحث) ‏۱۳ فوریهٔ ۲۰۱۳، ساعت ۱۲:۲۱ (IRST)

راهنمایی[ویرایش]

چه طور می تونم مقاله مورد نظر در ویکی پدیا رو به فارسی ترجمه کنم و در معرض عموم قرار بدم

ساعت و تاریخ[ویرایش]

با سلام و تشکر از ایجاد سایت ویکی خبر بررسی کنید ببینید چرا ساعت و تاریخ سایت بر اساس ساعت رسمی و تاریخ روز نمباشد لطفا اطلاح فرمایید .

نشر خبر توسط نرم افزار یا واسط نرم افزاری[ویرایش]

من میخوام بدونم که میشه خبر ها رو از طریق نرم افزار یا API خاصی به ویکی نیوز داد. خبرهای دارای منبع می باشند و حق نشر هم برای خبرهایی که ارسال بشه در نظر گرفته میشه. این امکان وجود داره یا خیر. آیا API موجود هست یا خیر. کاربر باید حتما خبرهارو تایپ کنه یا تفاوتی نداره.

کارکرد اپ در گوشی همراه به چه شکل میباشد؟ — پیام امضانشدهٔ قبلی توسط Swebsweb (بحثمشارکت‌ها) نوشته شده‌است.

سلام، پروژه‌های بنیاد ویکی‌مدیا از جمله ویکی‌پدیا و ویکی‌خبر توسط سامانه مدیاویکی قدرت گرفته‌اند که خود آن نیز متعلق به بنیاد ویکی‌مدیا و البته متن باز می‌باشد. البته که دارای API می‌باشد، برای اطلاعات بیشتر API در وب‌گاه مدیاویکی را ببینید. در عین حال فریم‌وورک‌های زیادی برای دسترسی به API نوشته شده‌اند یکی از معروف‌ترین آن‌ها Pywikipedia است که به زبان پایتون نوشته شده است. قبل از انتشار مطالب خودکار سیاست‌های اجتماعی هر وب‌گاه را در نظر داشته باشید به عنوان مثال ویکی‌خبر:سیاست رباتیک را برای اجرای ربات بر روی ویکی‌خبر مطالعه فرمایید. Mjbmr بحث ‏۱۷ نوامبر ۲۰۱۴، ساعت ۰۵:۱۸ (IRST)

مراسم پدران آسمانی[ویرایش]

سلام چرا علی الرغم ارسال پیامک بابت مراسم پدران آسمانی در مورخه 22/02/93 در سالن آمفی تئاتر دانشگاه اما هیچگونه اصلاع رسانی از آن در سایت دانشگاه وجود ندارد واینکه چرا اپراتور مخابرات دانشگاه به این آدرس مخاطب را ارجاع میکنه؟

ندیدن خبر وارد شده[ویرایش]

من عضو شده و حساب مشخص در ویکی پدیا دارم ولی هرچه خبر میزنم نمی بینم کجا درج میشود یا فقط وقتی با حساب خودم وارد میشوم می بینم اگر با حساب خودم وارد نشوم خبرم اصلا دیده نمیشود یعنی دیگران چیزهایی را که من زدم نمی بینند راهنمایی و اضحی برای این موضوعات نبود که بخوانم . Fahim Samavy (بحث) ‏۲۳ نوامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۲:۵۳ (IRST)

چگونه اخبار فناوری اطلاعات را دریافت کنیم؟[ویرایش]

من میخوام کلیه اخبار مربوط به فناوری اطلاعات، کامپیوتر و اینترنت رو هر روز در ویکیپدیا بخونم در کدام قسمت میتونم این اخبار رو به صورت دسته بندی مشاهده کنم؟ Seyedrezabazyar (بحث) ‏۲۴ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۰:۱۳ (IRST)

در حال حاضر این پروژه فقط یک کاربر فعال دارد (Kasir) و اخبار به صورت روزانه یا هفتگی در آن درج نمی‌شود. توصیه می‌کنم از سایت‌ها و وبلاگ‌هایی مانند زومیت یا دیجیاتو اخبار روزانه را دریافت کنید. Arash.pt (بحث) ‏۲۵ دسامبر ۲۰۱۶، ساعت ۱۳:۱۳ (IRST)

وارد کردن خبر جدید[ویرایش]

میخواهم یک خبر جدید وارد کنم نمیدانم کجا بگذارم راهنمایی های ویکی پدیا گاها ساده و رند و قابل فهم نیست من اخبار جدید روز و وقایع مهم رانمیدانم کجا باید و ارد کنم و از کجا عکس بزنم ؟Fahim Samavy (بحث) ‏۳۰ ژانویهٔ ۲۰۱۷، ساعت ۱۲:۲۰ (IRST)

عدم بروز شدن ویکی خبر[ویرایش]

با سلام چرا ویکی خبر فارسی مدت هاست که بروز نشده است

ورزش[ویرایش]

چرادرفوتبال جهان بعضی داوران به نفع تیمی سودمی زنند

درج خبر قدیمی.[ویرایش]

سلا. اگر یک خبر مربوط به مثلا دو سال پیش باشد اما منابع زیادی به آن پرداخته باشند، بهتر است در ویکی خبر هم نسخه بازنویسی شده آن را منتشر کنیم؟‌یا فقط خبرهای جدید باید اضافه شند؟

Wikinews Interlingual Association idea Contact[ویرایش]

Hello. I am a senior user from Chinese Wikinews. I want to strengthen the links between the Wikinews language communities and develop an excellent citizen news platform. Does it include the possibility of setting up a Telegram group to communicate with each other? Original reports or news about different languages, and news reports of news value are published in the group, so that everyone can know and translate each other. I also hope to strengthen contacts with projects in various Wikinews languages for a long time, and even establish a Wikinews Association to help our journalists facilitate the development of our projects, which may include applying for funding from the foundation, writing reports better, including original reporting projects, for public welfare, and better. Let our news agency reporters go to other places to interview, including bonuses, travel expenses, transportation expenses, and meals? In fact, I hope that if these reporting expenses can receive a foundation subsidy, in fact, journalists may focus more on original reporting, and they should do so! I thought it might be better to open a Wikinews Association across languages. I use Chinese as my mother tongue, so there may be some mistakes in English. If you don't understand, you are welcome to communicate, especially in simple English. Thank you very much!

Original reporting is in fact what media organizations should do more, because now many journalists' associations and experts criticize everyone for doing real-time news, and I do real-time news, which results in the lack of room for public attention or news stories that should be reported in depth, so this mentality is unfavorable to the media environment and the public.

Establishing an association to help Wikinews can provide more room for the platform to be upgraded and make it more convenient for our journalists to move. The establishment of associations can further unite the community, hold activities, vigorously develop Wikinews projects, and even launch a series of reports, so that we can no longer have a single report, enhance the credibility of our media from the public, and be more popular.

Wikinews is a very suitable project for cross-language associations, because we are all doing the same thing and reporting around the world. It is one of the purposes of public broadcasting organizations to focus on diversified reports and public interest reports. Kitabc12345 (بحث) ‏۱۸ ژانویهٔ ۲۰۲۳، ساعت ۱۶:۴۹ (+0330)[پاسخ]