شیرین عبادی: موج اعتراض‌ها به سبک کشورهای عربی به زودی به ایران می‌رسد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۸۹، ۱۰ مارس ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

شیرین عبادی، فعال ایرانی حقوق بشر و برنده جایزه صلح نوبل، ابراز اطمینان کرده‌است که به دلیل سرکوب شدید معترضان و نیز وضعیت اقتصادی «وخیم» در ایران، به زودی موج قیام‌های مردمی که چند کشور عربی را فراگرفته‌است، ایران را نیز در برخواهد گرفت. او افزوده‌است: «کوچکترین جرقه به انفجاری بزرگ (در ایران) منجر خواهد شد». عبادی معتقد است پیش بینی زمان این رویداد و انگیزه دقیق آن، بسیار دشوار است. با اینحال وی تاکید کرده است که که به دلیل وضعیت اقتصادی کنونی در ایران، وقوع آن نزدیک است. عبادی همچنین اظهار امیدواری کرده است که رویداد فوق بدون خونریزی باشد و مانند لیبی به جنگ خیابانی و قومی تبدیل نشود.

او در عین حال گفته رویکرد برخی کشورهای اروپایی از جمله آلمان و اتریش در قبال ایران دلسرد کننده است، چراکه اعلام کرده‌اند، چنانچه جمهوری اسلامی در برنامه هسته‌ای خود کوتاه بیاید، احتمال کاسته‌ شدن از سطح تحریم‌ها وجود دارد.

این حقوقدان و فعال حقوق بشر ایرانی، در این مورد، خطاب به دولت‌های اروپایی گفته است: «آیا این بدان معنا است که اگر توافقی درباره مساله هسته‌ای صورت گیرد، شما حقوق بشر را فراموش خواهید کرد؟» او در پیامی به دولتهای اروپایی از آنان خواسته تا به «دیکتاتورها» کمک نکنند.

منابع