پرش به محتوا

سخنان نوروزی آیت‌الله خامنه‌ای در حرم رضوی

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۱، ۲۱ مارس ۲۰۱۲، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.

هشدار: ترتیب پیش‌فرض «1332201600» ترتیب پیش‌فرض قبلی «1332288000» را باطل می‌کند.

سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۱، ۲۰ مارس ۲۰۱۲، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.


سید علی خامنه‌ای رهبری ایران دقایقی پیش به سنت هرساله در جمع زایران حرم امام رضا سخن‌رانی کرد.

در آغاز خدا را سپاس گزارد و عید نوروز را به همه تبریک گفت و دعا کرد.

پارسال

رهبری گفت برای این که دشمنان رجز می‌خوانند بیشتر به موفقیت‌ها و دستاوردها می‌پردازم. ایشان و خرده‌ریزهایشان در منطقهٔ خودمان با همهٔ توان مالی و سیاسی و تبغلیغاتی می‌‌کوشند ملت را بترسانند و ناامید کنند.

می‌توانیم

دشمنان همهٔ تلاش‌ها و تهدیدهایشان برای این است که این موجود زنده و پرنشاط یعنی ملت ایران را -که با همهٔ شجاعت در میانهٔ میدان ایستاده‌است و پیش می‌رود- بازدارد، او را ناامید کند و از حضور در این عرصه بترساند.

« در حقیقت در مقابل شعار «ما می‌توانیم» که امام بزرگوار این شعار را به ما تعلیم داد، -انقلاب به ما جرئت داد که بگوییم «می‌توانیم»- می‌خواهند به ملت ایران بقبولانند که شما نمی‌توانید؛ با همهٔ توان در پی این اند که این هدف را دنبال کنند. سال ۹۰ اوج فعالیت‌های آن‌ها بود. من می‌خواهم بر روی این نکته تکیه کنم که علارغم آن‌ها، به کوری چشم آن‌ها، ملت ایران در سال ۹۰ با حرکات خود، با پیشرفت خود، با تصمیم‌گیری‌های خود، به همهٔ دنیا، از جمله به دشمنان، باز هم به طور مکرر فهماند که «ما می‌توانیم». »

با این بدخواهان می‌خواستند ثابت کنند ملت ایران نمی‌تواند، ملت ثابت کرد که می‌تواند. با وجود ضعف‌ّا، روی‌هم‌رفته قوت‌ها بسیار بیشتر از ضعف‌ها است.

جهاد اقتصادی

وی با اشاره به سال ۱۳۹۰ که جهاد اقتصادی اعلامش کرده‌بود، گفت: «تحرک اقتصادی مسئولان کشور با همراهی مثال‌زدنی و تحسین‌برانگیز مردم در طول سال ۹۰ قابل ذکر است.»

آیت‌الله خامنه‌ای برای نمونه هدفمندی یارانه‌ها را مطرح کرد.

هدفمندی یارانه‌ها

او بیان کرد که چه در این دولت چه دولت‌های پیشین هم‌صدا بوده‌اند که هدفمندی نیاز و بایسته است ولی دشوار بود، با این حال مجلس و این دولت همت کردند و در سخت‌ترین شرایط و تحریم پیش بردند. این بسیار درخور توجه است.

وی این کار را بزرگ و مهم خواند و گفت همه باید ژرف‌اندیشی کنند.

 • خبرهای موثق که زندگی طبقه‌های ضعیف بهبود یافته‌است. (مهمترین هدف قانون)
 • اصلاح ساختار تولید و اقتصاد کشور و افزایش بازده
 • مدیریت مصرف حامل‌های کارمایه
« آمارهایی که منتشر شده است و آمارهای مورد قبول است، به ما نشان می‌دهد که تا همین امروز اگر قانون هدفمندی یارانه‌ها اجرا نمی‌شد، مصرف بنزین در کشور تقریباً دو برابر مصرفی بود که امروز انجام می‌گیرد. وقتی که تولید داخلی بنزین به قدر مصرف نیست، ما مجبوریم چه کار کنیم؟ باید بنزین را وارد کنیم؛ یعنی دست ملت ایران زیر کارد بدخواهان و دشمنان باشد. با این کار، صرفه‌جویی شد. »

دانش و فناوری

رهبری یکی دیگر از عرصه‌های مهم را که همت ملت در سال ۹۰ بدو پرداخته‌است «علم و فناوری» خواند. او دانش و فناوری را پایهٔ اقتدار اقتصادی ملت و مایهٔ آبرویش دانست.

« به خاطر کلیدی بودن مسئلهٔ پیشرفت علم و فناوری، من نسبت به این مسئله حساسم. از راه‌های مختلف، کانال‌های مختلف، گزارش‌های متفاوتی را تقریباً به طور مستمر دریافت می‌کنم و می‌توانم به شما قاطعانه عرض کنم که سطح پیشرفت‌های کشور بسیار بیشتر از آن چیزی است که تاکنون به اطلاع مردم رسیده‌است. »

آیت‌الله خامنه‌ای گفت طبق گزارش‌های معتبر رشد و پیشرفت دانش ایران در سال ۲۰۱۱ (میلادی) در شرایطی که دشمنان سرسقوط ملت شرط می‌بستند و می‌گفتند تحریم‌های فلج‌ساز به کار بسته‌ایم، ۲۰٪ بیشتر از ۲۰۱۰ (میلادی) بوده‌است.

طبق گزارش‌های مرکزهایی که اگر بتوانند دروغ بگویند دریغ نمی‌کنند، سطح علمی ایران در منطقه نخست و در دنیا هفدهم است.

از پیشرفت‌های دیگر داروهای نوترکیب و صادرات خدمت‌های دانش‌بنیان و زیست‌فناوری و نانوفناوری و ... است.

کارمایهٔ هسته‌ای

سید علی خامنه‌ای یکی از چشمه‌های پیشرفت را دانش هسته‌ای خواند و گفت ما در سال نود به غنی‌سازی ۲۰٪ی رسیدیم.

وی بازگفت که سوخت رآکتور تحقیقاتی تهران تمام شده‌بود، دشمنان شرط گذاشتند که باید سوخت‌های ۳٫۵٪ را بدهید تا ۲۰٪ بدهیم، ولی زیر بار زورگوییشان نرفتیم. ترکیه و برزیل آمدند و چیزی که خود آمریکا ازشان خواسته‌بود را پس از گفت‌گو با رییس‌جمهور امضا کردند ولی آمریکاییان زیرش زدند و دوستانشان را شرمندهٔ ما کردند.

با همهٔ این مشکل‌ها و مانع‌تراشی‌ها جوانانمان سوخت را درست کردند و دشمنان واماندند. مرکز هسته‌ای تهران برای پرتوداروها است ولی ایشان به ما ندادند. آن هنگامی که سخن دادوستد اورانیم بود می‌گفتند بدهید روسیه ۲۰٪ کرده بدهد فرانسه صفحه کرده بدهد شما؛ یعنی هفت خان رستم!

بازدید از صنعت نفت

آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به بازدیدش از پژوهشگاه صنعت نفت در هفتهٔ پیش، گفت:

« انسان در آنجا چیزهایی را مشاهده می‌کند که نظایر آن را در بعضی از بازدیدهای دیگر، در پژوهشگاه‌های گوناگون علمی کشور می‌بیند و به این نتیجه می‌رسد که این‌ها استثنا نیست؛ قاعده است. این پدیده‌های مهم که یک روزی ملت ما در خواب هم این پیشرفت‌ها را نمی‌دید، تحقق پیدا کرده و به شکل قاعده درآمده است. »

وی ویژگی‌هایی که دیده‌بود را این گونه بازگو کرد:

۱. روحیهٔ جهادی حاکم بر مجموعه

مجموعه جوری کار می‌کرد که انگار دارد جهاد می‌کند، نه برای پول یا مقام یا شهرت یا حتی خود علم، که جهاد در راه خدا

۲. فرصت دانستن تحریم‌ها

خوشحالی دست‌اندرکاران از تحریم‌ها و پرداختن به خود برای خودکفایی

۳. اعتماد به نفس بالا و شعار می‌توانیم ۴. جوان‌گرایی زیار جوان مرکز نوآوری و مرکز خلاقیتو ابتکار است ۵. ارتباط صنعت با دانشگاه که موجب رشد صنعت و دانشگاه است

« این، بخش اقتصادی در سال ۹۰ بود؛ سالی که از اول تا آخر آن، عربدهٔ دشمنان و بدخواهان ملت ایران بلند بود؛ گاهی تهدید کردند، گاهی فشار سیاسی آوردند، گاهی تحریم کردند. عوامل دولت آمریکا امروز در سراسر دنیا دارند تلاش می‌کنند برای اینکه بتوانند تحریم‌ها را عملی کنند، به خیال این که به ملت ایران ضربه بزنند و بین ملت ایران و نظام اسلامی جدایی ایجاد کنند. »

دیپلماسی فعال

رهبری ایران افزود این برنامه‌ها باعث شد نظام جمهوری اسلامی کانون توجه دنیای اسلام شود که امروز بیدار شده‌است.

 • برگذاری اجلاس بیداری اسلامی
 • اجلاس فلسطین
 • اجلاس خلع سلاح هسته‌ای
 • اجلاس جهان بی تروریسم
 • اجلاس جوانان بیداری اسلامی

خدمت‌های اقتصادی

وی طلایهٔ «دههٔ پیشرفت و عدالت» (دههٔ چهارم انقلاب) را چنین خواند:

 • ساخت ده‌های هزار خانه در شهر و روستا
 • ساخت بزرگراه‌ها و آزادراه‌ها

انتخابات نهمین دوره مجلس شورای اسلامی

او با تاکید به این که انتخابات هنوز تمام نشده‌است و مرحلهٔ دوم نیز باید با همان شکوه مرحلهٔ نخست انجام داده‌شود، آن را پراهمیت خواند.

وی با اشاره به سخنان پیشش گفت دشمنان شش ماه کوشیدند حضور مردم در انتخابات را کمرنگ کنند ولی مردم آمدند. هرچه توانستند کردند، ترور دانشمندان و شایعهٔ تقلب و وعدهٔ کاهش دشمنی دشمنان.

او مشارکت بالای ۶۴٪ را بالاتر از میانگین مشارکت مردم جهان در انتخابات‌های مجلس خواند.

او گفت مشارکت انتخابات کنگره آمریکا میانگینش ۳۵٪ است و مشارکت مجلس ملی و مجلس سنایشان به ۴۰٪ نرسیده‌است. این را با حضور ملت ایران بسنجید.

« این‌ها می‌خواستند با این فشارها، با این جوّ روانی، با این تهدیدها، با این ترورها، روز دوازده اسفند را روز سرخوردگی ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی کنند؛ اما به عکس خواستهٔ آن‌ها، به کوری چشم آن‌ها، این روز شد روز سربلندی نظام اسلامی و ملت ایران. این انتخابات مثل یک رسانهٔ صادق و پرقدرت عمل کرد. خبرهای ایران را تحریف می‌کنند، حوادث دروغین را از داخل ایران مخابره می‌کنند، خبرهای راست را مکتوم نگه می‌دارند، اما این انتخابات را نمی‌توانند انکار کنند؛ واقع شده است، جلوی چشم همه است. این انتخابات به مثابهٔ یک رسانهٔ بزرگ و قدرتمند توانست ملت ایران و نظام اسلامی را به دنیا نشان بدهد. »

بمب هسته‌ای و مسئلهٔ مهم فاجعهٔ نفت و گاز

« من این نکته را عرض بکنم؛ بهانهٔ دشمنی در اوقات مختلف متفاوت است. از وقتی مسئلهٔ هسته‌ای مطرح شده‌است، بهانهٔ دشمنی‌ها مسئلهٔ هسته‌ای است. البته می‌دانند و اعتراف هم می‌کنند که ایران دنبال سلاح هسته‌ای نیست -واقع قضیه هم همین است- ما به دلایل خودمان، به‌هیچ‌وجه دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم؛ نه تولید کردیم و نه تولید خواهیم کرد؛ این را میدانند، اما یک بهانه است. یک روز این مسئله بهانه است، یک روز حقوق بشر بهانه است، یک روز فلان مسئلهٔ داخلی بهانه است؛ اما همهٔ این‌ها بهانه است. مسئلهٔ اصلی چیست؟ »

در پاسخ به پرسش، گفت: مسئلهٔ اصلی، نگهبانی مقتدرانهٔ نظام اسلامی از ثروت عظیم نفت و گاز در این کشور است. امروز و فردا -مثل دیروز- اقتدار اقتصادی و سیاسی و به تبع آن، اقتدار علمی و نظامی، متوقف است به انرژی، به نفت. تا ده‌ها سال دیگر، دنیا محتاج نفت و گاز است؛ این یک مطلبِ مسلّم است.

وی افزود قدرت‌های استکباری می‌دانند که رگ حیاتشان به نفت و گاز وابسته است. آن روز که نتوانند این نفت ارزان را به دست بیاورند، آن روز که مجبور باشند برای تهیهٔ نفت و گاز امتیاز بدهند و از زورگویی دست بردارند، آن روز برای آن‌ها مصیبت‌بار است.

از سوی دیگر کشورهای غربی منبع‌های نفتشان تقریبا در همین دهه تمام می‌شود و باید از دیگران بگیرند. نفت آمریکا تا نه سال دیگر به پایان می‌رسد. نفتی که امروز که نیمیش از خلیج فارس تامین می‌شود آن روز متکی خواهند بود به سه منبع عمدهٔ نفتی در منطقهٔ ما که یکیش ایران است.

ایران در ذخیرهٔ نفت چهارم و در گاز دوم است، ولی نفت و گاز روی هم، ایران ثروتمندترین است. این برای دشمنان چیزی بسیار جذاب است و می‌خواهند این کشور را مانند کشورهای دیگری که چون موم در دستشان است به دست گیرند.

نفت و گاز ایران با منبع‌های کنونی تا هشتاد سال دیگر هست که رگ حیاتیشان به این‌ها وابسته است و مال خودشان تا ۱۰-۱۵ سال دیگر تمام می‌شود.

« اگر در کشور ثروتمند ایران که قلهٔ ثروت نفت و گاز متعلق به اوست، نظامی بر سر کار باشد که غیرتمندانه از این ثروت ملی حراست کند، اجازهٔ چپاول ندهد، اجازهٔ تطاول ندهد، تسلیم سیاست‌های دشمنان نباشد، خب، با این نظام دشمنی خواهند کرد. بنابراین دشمنی با ایران اسلامی به این خاطر است.

آنهایی که خیال می‌کنند اگر ما در قضیهٔ انرژی هسته‌ای عقب‌نشینی کردیم، دشمنی آمریکا تمام می‌شود، از این حقیقت غافلند. مشکل آن‌ها مسئلهٔ هسته‌ای نیست. کشورهایی هستند که سلاح هسته‌ای دارند، در منطقهٔ ما هم هستند، ککشان هم نمی‌گزد! مسئله، مسئلهٔ سلاح هسته‌ای یا صنعت هسته‌ای نیست، مسئلهٔ حقوق بشر نیست؛ مسئلهٔ جمهوری اسلامی است که مثل شیر در مقابل این‌ها ایستاده است. اگر جمهوری اسلامی هم در مقابل این‌ها مثل بعضی از رژیم‌های منطقه، حاضر بود به ملت خودش خیانت کند، در مقابل این‌ها تسلیم بشود، با او کاری نداشتند.

»

رهبری گفت که البته آمریکاییان اشتباه می‌کنند. غلط پندارند که با دشمنی و تهدید می‌توانند جمهوری اسلامی را پس‌نشینی وادارند یا از میان بردارند، چوبش را هم خواهند خورد.می‌توانند به حقشان قانع بوده فاجعه‌ای که در انتظارشان است را بشناسند.

کشورهای غربی نمی‌گذارند مردمشان از فاجعهٔ آیندهٔ نفت آگاه شوند و نمی‌خواهند بفهمند چه در انتظارشان است. خیال می‌کنند با ستیزه‌گری با ملت ایران می‌توان کار را پیش برد.

وضع بد آمریکا

آیت‌الله خامنه‌ای خطاب به برادران و خوهران گفت: آمریکا با همهٔ قدرت‌نمایی‌ها و هیاهوها و جنجال‌هایش امروز در موضع ضعف است. وی گفت این‌ها خبرهای پشت پرده نیست، حساب دو دوتا چهارتا است.

مردم نژادپرست حاضر نبودند به نژاد سیاه رای دهند، ولی برای شعار «تغییر» به او رای دادند. خب آمریکا تغییر کرد؟ این که خود آمریکاییان به تغییر رای دهند یعنی وضعیت کنونی آمریکا بسیار بد است و خواهان تغییر ایم. آیا توانست تغییر درست کند؟ امروز آمریکا گرفتار ۱۵٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰$ بدهی یعنی بیشتر یا برابر تولید ناخالص داخلی؛ یعنی فاجعه.

بی دستاورد از عراق بیرون آمدند، در افغانستان هر روز وضعشان بدتر می‌شود و در پاد. در کستان و مصرو شمال آفریقا و تویس از آن هیمنهٔ‌شان افتاده‌اند. درون کشور خودشان جنبش تسخیر وال‌استریت راه افتاده‌است. این وضع خوب است؟

آن وضع بد عوض نشده‌است و آمریکا گرفتار است.

تهدید هسته‌ای ایران و وعدهٔ خدا

« ممکن است آمریکا خطرهایی برای کشورهای دیگر ایجاد کند؛ ممکن است دیوانگی کنند. البته من همین جا بگویم؛ ما سلاح اتمی نداریم، سلاح اتمی هم نخواهیم ساخت، اما در مقابل تهاجم دشمنان -چه آمریکا و چه رژیم صهیونیستی- برای دفاع از خودمان، در همان سطحی که دشمن حمله کند، به آن‌ها حمله خواهیم کرد. »

رهبری با این پاسخ به تهدیدهای دشمنان، به وعدهٔ خدا در قرآن و اسلام پرداخت: وَ لَوْ قَاتَلَكُمُ الَّذِينَ كَفَرُواْ لَوَلَّوُاْ الْأَدْبَارَ ثُمَّ لَا يجَِدُونَ وَلِيًّا وَ لَا نَصِيرًا ۝ سُنَّةَ اللَّهِ الَّتىِ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلُ وَ لَن تجَِدَ لِسُنَّةِ اللَّهِ تَبْدِيلًا[۴۸–۲۲ و ۲۳] (اگر کافران با شما جنگند، پشت می‌کنند (می‌گریزند) و هیچ یار و یاوری نخواهند یافت. سنت خدا است که از پیش بوده‌است و نخواهی دید که سنت خدا تغییر کند.)

« هیچ جا در قرآن نیامده‌است که اگر شما شروع به جنگ کردید، حمله کردید، حتماً پیروز خواهید شد؛ ممکن است پیروز بشوید، ممکن است شکست بخورید -همچنان که در جنگ‌های صدر اسلام، آنجایی که مسلمانان حمله کردند، گاهی شکست خوردند، گاهی هم پیروز شدند- اما وعده داده‌است که اگر دشمن ابتدا به حمله کرد، آن دشمن قطعاً شکست خواهد خورد. نباید بگویید این مخصوص صدر اسلام است؛ نه، سُنَّةَ اللَّهِ الَّتىِ قَدْ خَلَتْ مِن قَبْلُ وَ لَن تجَِدَ لِسُنَّةِ اللَّهِ تَبْدِيلًا[۴۸–۲۳]؛ این قانونِ الهی است. ملت ایران عازم است، بانشاط است، در فکر تهاجم و تجاوز نیست؛ اما به هستی خود، به ثروت خود، به هویت خود، به اسلام خود، به جمهوری اسلامیِ خود با تمام وجود دلبسته و علاقه‌مند است. »

تولید ملی و حمایت از کار و سرمایهٔ ایرانی

رهبری انقلاب اسلامی ایران با اشاره به شعار امسال از برکت‌های مصرف کالای داخلی گفت؛ از جمله کمک به کارگر ایرانی و سرمایهٔ ایرانی و رشد و نما.

او این فرهنگ را که از کالاهای خارجی استفاده کنیم غلط خواهند و تاکید کرد که از کالای درونی استفاده‌کنید.

« این به ضرر دنیای ماست، به ضرر پیشرفت ماست، به ضرر آیندهٔ ماست. همه مسئولیت دارند؛ دولت هم مسئولیت دارد، باید از تولید ملی حمایت کند، تولید ملی را تقویت کند. »

او گفت خوشبختانه «صندوق توسعهٔ اقتصادی» در سیاست‌ها تصویب شد و مجلس شورای اسلامی آن را قانون کرد. امروز یک ذخیرهٔ باارزشی در اختیار مسئولان هست؛ می‌توانند این را در اختیار تولید ملی بگذارند. باید کار را تسهیل کنند؛ مجلس هم باید همکاری کند، دولت هم بایستی همت کند؛ بتوانند به تولید ملی رونق بدهند. مردم هم - چه آن که دارای سرمایه است، چه آن که دارای قدرت کار است - بایستی با ایجاد اتقان، همکاری کنند. محصول داخلی را باید مرغوب، باکیفیت و بادوام تولید کنیم. تا آنجایی که بتوانیم، باید قیمت تمام‌شده را ارزان تمام کنیم. این کار، همکاری همه را می‌طلبد. بخش‌های گوناگون دولتی باید در این زمینه همکاری کنند - چه بخش‌های پولی و مالی، چه بخش‌های دیگر اقتصادی - مجلس هم باید همکاری کند، تا بتوانند این قضیه را در کشور ما تحقق ببخشند.

وی مسئولیت عمده را به دوش مردم دانست که محصول ایرانی بخواهند و این افتخار نیست که مارک‌های خارجی را در خوراک و پوشاک و لوازم خانگی و چیزهای روزانهٔ‌مان ترجیح دهیم یا بش بنازیم. این بخشی از اصلاح الگوی مصرف است که من دو سال قبل اینجا به ملت ایران عرض کردم، و بخشی از جهاد اقتصادى است که سال گذشته عرض کردم. تولید ملی مهم است؛ این را باید هدف قرار بدهند.

رعایت اخلاق در فضای سیاسی

آیت‌الله خامنه‌ای گفت که در سراسر کشور امروز به اتحاد و یک‌پارچگی نیاز داریم. گرایش‌ها اشکالی ندارد ولی نباید مایهٔ اختلاف شود. نظر همه محترم است ولی قرآن به ما می‌گوید: ... وَ لَا تَنَزَعُواْ فَتَفْشَلُواْ وَ تَذْهَبَ رِيحُكم...[۸–۴۶] (درگیر مشوید که شکست خواهید خورد و توان و چیرگیتان می‌رود).

اگر سر مسئله‌های اقتصادی و شخصیتی و سیاسی دست‌به‌یغه شویم، دشمنان جرئت پیدا می‌کند و بخشی از جرئتی که دشمن سال‌های پیش یافت برای اختلاف‌ها بود.

امیرمؤمنان -علیه الصّلاة و السّلام- به ما درس می‌دهد؛ می‌فرماید: «ليس من طلب الحق فأخطأه كمن طلب الباطل فأصابه[۱]‏»[۲] (هرکه در پی حق بود و اشتباه کرد، آن کسی نیست که در پی باطل است و یافتش)

او انتقاد بسیاری از رسانه‌های الکترونیکی و اینترنت کرد که افراد را بی‌محابا به جان هم انداخته و همه راحت ضد هم سخن می‌گویند و افزود باید بر او نظارت شود.

« ولی عمده این است که خود ما مردم، خودمان را مقید کنیم به اخلاق اسلامی؛ خودمان را مقید کنیم به قانون. حالا این حرف من بهانه‌ای نشود برای اینکه یک عده‌ای بروند جوان‌های انقلابی را به عنوان جوان‌های تند، مورد ملامت و شماتت قرار بدهند؛ نه، من همهٔ جوان‌های غیور کشور را، جوان‌های مؤمنِ انقلابی کشور را فرزندان خودم میدانم و پشت سرشان قرار می‌گیرم؛ من از جوانان انقلابی و مؤمن و غیور حمایت می‌کنم؛ منتها همه را توصیه می‌کنم به این که در رفتار خود، با اخلاق اسلامی رفتار کنند؛ قانون را مراعات کنند. همه باید قانون را مراعات کنند. تجسم انقلاب در قانون جمهوری اسلامی است. مسئولان کشور هم همین جور. هم دولت حریم مجلس را حفظ کند، هم مجلس حریم دولت و رییس‌جمهور را حفظ کند؛ با هم باشند، در کنار هم باشند. این معنایش این نیست که همه یک جور فکر کنند؛ معنایش این است که اگر دو جور فکر می‌کنند، دست‌به‌گریبان نشوند. هر گونه مخالفت ما با یکدیگر، هر گونه دعوا و نزاع ما با یکدیگر، دشمنان را امیدوار می‌کند، خوشحال می‌کند. »

در پایان سال ۱۳۹۱ را پرنشاط آرزو کرد و دعا کرد جوانان در صراط راست ثابت‌گام و استوار و دشمنان مقهور گرداند و ملت به آرزوهای بزرگش برسد و دل مقدس امام زمان از ما خشنود شود و مشمول دعاهایش شوییم.


منابع

 1. در منبع آمده «فوجده» آمده‌است
 2. علل الشرائع؛ شیخ صدوق، کتاب‌فروشی داوری، قم، ج ۱، ص ۲۱۸