زمین‌لرزه‌ای به بزرگی ۸٫۶ ریشتر اندونزی را لرزاند

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۱، ۱۲ آوریل ۲۰۱۲، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.

خبرگزاری‌ها به نقل از مقامات کشور اندونزی گزارش داده‌اند که روز گذشته زمین‌لزره‌ای به بزرگی ۸٫۶ ریشتر در آب‌های غربی این کشور رخ داده که مرکز این زمین‌لرزه در فاصله ۴۳۱ کیلومتری بندر آچه در جزیره سوماترا اعلام شده و پس‌لرزه‌ای به بزرگی ۸٫۲ ریشتر نیز در همان ناحیه به همراه داشته‌است.

زلزله مذکور نه تنها باعث ایجاد وحشت شدید در بین اهالی جزیره سوماترا شده بلکه لرزش‌های آن در تایلند بویژه در شهر بانکوک پایتخت این کشور نیز احساس گردیده‌است.

هرچند بلافاصله پس از وقوع این زلزله هشدار ایجاد سونامی در کشورهای اندونزی، مالزی، تایلند، میانمار و هند اعلام و به دستور مقامات برخی از مناطق ساحلی نیز از سکنه تخلیه شده‌اند، اما رئیس‌جمهور اندونزی سوسیلو بامبانگ یودهویونو شانس وقوع سونامی را زیاد ندانسته و احتمال وقوع آن را ضعیف اعلام کرده است. وی همچنین در ادامه اظهار داشته زمین‌لرزه مذکور تلفات جانی در پی‌نداشته و خسارات زلزله نیز چندان بزرگ و قابل اهمیت نبوده‌است.

شایان ذکر است در همین رابطه سخنگوی سازمان هلال احمر ایران نیز در پی هشدار وقوع سونامی و احتمال رسیدن امواج آن از اقیانوس هند به سواحل جنوبی کشور، از آماده‌باش نیروهای این سازمان در استان‌های جنوبی خبر داده بود.

لازم به یادآوری است در زلزله ۹٫۱ ریشتری سال ۲۰۰۴ اندونزی و سونامی به‌وجود آمده بر اثر آن که در حوالی همین منطقه روی داد بیش از ۲۲۰ هزار تن جان خود را از دست دادند.


منابع