پرش به محتوا

حسنی مبارک از قدرت کناره‌گیری کرد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد


حسنی مبارک.
جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۸۹، ۱۱ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

حسنی مبارک رهبر ۸۲ سالهٔ مصر، شهر قاهره را به قصد شرم الشیخ، شهری توریستی در کنار دریای سرخ، ترک کرده‌است.

در همین حال، حسام بدراوی، دبیرکل حزب دموکراتیک ملی، حزب حاکم مصر گفته‌است که پیش از نطق تلویزیونی آقای مبارک در شامگاه پنجشنبه از این مقام استعفا داده بود.

طبق بیانیه‌ای که تلویزیون دولتی مصر پخش کرده‌است رهبران ارتش در بیانیه‌ای ذکر کرده‌اند که ارتش تضمین می‌کند اگر وضعیت کنونی در کشور خاتمه یابد، وضعیت فوق العاده در مصر را لغو کند.

در این بیانیه همچنین آمده که به دنبال تغییرات لازم در قانون اساسی مصر، ارتش تضمین می‌کند که انتخابات آزاد و عادلانه برگزار کند تا مصر بتواند جامعه‌ای آزاد و دموکراتیک شود.

ارتش در بیانیه خود افزوده که کسانی که به فساد اعتراض کرده و خواستار اصلاحات بوده‌اند، تحت تعقیب قرار نخواهند گرفت.معترضین به شکاف عمیق فقر و فاصله طبقاتی اشاره کرده اند و خواهان تغییرات سیاسی اقتصادی می باشند.

مردم مصر تا محاکمه حسنی مبارک و خانواده او در میدان تحریر خواهند ماند.


در میدان تحریر قاهره و دیگر شهرهای مصر، گویا مخالفان رژیم قصد ندارند به این زودی‌ها خسته شوند. آنها بیش از سی سال، فضای بسته سیاسی را تجربه کرده‌اند و امروز که در چنین موقعیتی قراگرفته‌اند، نمی‌خواهند با قبول وعده وعیدهای اصلاحات، شانس زندگی در کشوری آزاد را از دست بدهند.

از اینروست که تصمیم شامگاه پنجشنبه حسنی مبارک مبنی بر تفویض بخشی از قدرتش به معاون خود نتوانست تظاهرکنندگان را متقاعد کند تا به خانه هایشان بازگردند. آنها اعلام کرده‌اند تا ترک قدرت از سوی مبارک به اعتراض خیابانی خود ادامه خواهند داد.

اخبار مرتبط

منابع

‎«‏آخرین اخبار مصر». ‏اخبار مصر، ‏۱۱ فوریه ۲۰۱۱  ‎«‏مبارک کناره گیری کرد». ‏بی‌بی‌سی فارسی، ‏۱۱ فوریه ۲۰۱۱  ‎«‏چرا معترضان میدان تحریر را ترک نمی‌کنند؟». ‏یورونیوز فارسی، ‏۱۱ فوریه ۲۰۱۱  ‎«‏مبارک قدرت را به شورای نظامیان منتقل کرد». ‏پرس‌تی‌وی، ‏۱۱ فوریه ۲۰۱۱ برابر با ۲۲ بهمن ۱۳۸۹ خورشیدی