پرش به محتوا

سخنان محمد مرسی در ایران صدای سوریه را درآورد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۹ شهریور ۱۳۹۱، ۳۰ اوت ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


حرف‌هایی که محمد مرسی، رئیس جمهور مصر درباره سوریه، در اجلاس جنبش عدم تعهد در تهران زد در تلویزیون دولتی ایران به درستی به فارسی ترجمه نشد و مطالب دیگری جز آنچه مرسی درباره سوریه گفت به نقل از او اعلام شد. سخنرانی محمد مرسی به زبان عربی و به طور مستقیم و زنده در شبکه دیگر ایران به نام العالم نیز پخش می‌شد.

مرسی که سخنرانی خود را با درود و سلام بر پیامبر اسلام، اهل بیت و «ابوبکر، عمر، عثمان و علی» و پیروان آنان شروع کرده بود؛ در گفته‌هایش بر این نکته نیز تأکید داشت که «حکومت سوریه ظالم است و مخالفان آن باید متحد شوند.» وی گفت: «اعلام همبستگی با مردم سوریه در مقابل حکومتی که مشروعیت خود را از دست داده است، وظیفه اخلاقی است. ما آماده حمایت از سوریه جدید و آزاد هستیم.»

خبرگزاری الجزیره از خروج هیات سوری از سالن ، در اعتراض به سخنان مرسی خبر داد. ولی خبرگزاری المیادین نوشت: «خروج اعتراض امیز صحت ندارد و ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه برای انجام یک مصاحبه به بیرون از سالن رفته بود.»

ولید المعلم همچنین در گفتگو با العالم اظهارات محمد مرسی را دخالت در امور داخلی سوریه دانست و تاکید کرد که مرسی با اظهاراتش اصول جنبش غیر متعهدها را شکسته. وی افزود: «سخنان مرسی در حد اظهارات رئیس یک حزب است و در حد ریاست جنبش بین‌المللی غیرمتعهدها به شمار نمی‌رود.»


منابع