پرش به محتوا

توییتر سانسور پست‌ها به صورت کشور به کشور را ممکن می‌سازد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۳۹۰، ۳۰ ژانویه ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.
لوگوی متنی توییتر
تصویر: توییتر.

سرویس میکروبلاگینگ توییتر جهت پشتیبانی از سانسور پست‌ها در نرم‌افزارهایش تغییراتی داده‌است. با ایجاد این تغییرات جدید، توییتر می‌تواند پست‌ها و حساب‌های کاربری را تنها در کشورهایی معین، به جای سرتاسر جهان سانسور کند. توییتر این تغییرات را پنج‌شنبه در وبلاگش اعلام کرد و جمعه نیز ابعاد مختلف این موضوع را روشن‌تر ساخت.

توییتر می‌گوید لازم است این تغییرات اعمال شوند تا توییتر به یک سرویس جهانی تبدیل شود. توییتر در یک پست بلاگ با عنوان توییت‌ها همچنان باید جریان داشته باشند اعلام کرد: «ما به کشورهایی وارد می‌شویم که نظراتی متفاوت دربارهٔ حدود آزادی بیان دارند. بعضی‌هایشان آنچنان نسبت به نظرات ما متفاوتند که نمی‌توانیم در آنجا حضور یابیم. بقیه شبیه‌اند، اما به دلایل تاریخی یا فرهنگی، برای انواع معینی از مطالب محدودیت ایجاد کرده‌اند، مثلاً فرانسه یا آلمان، که مطالب طرفدارانه از نازی‌ها را محدود کرده‌اند.» توییتر می‌گوید که از این ویژگی‌های جدید تنها «به هنگامی که لازم باشد و در پاسخ به آنچه که به اعتقاد ما درخواستی معتبر و شدنی باشد» استفاده خواهد کرد.

ما به کشورهایی وارد می‌شویم که نظراتی متفاوت دربارهٔ حدود آزادی بیان دارند.

—توییتر

ابزارهای جدید این امکان را به توییتر می‌دهد تا پست‌ها و یا کل حسابی را در کشورهای معین سانسور کند. هنگامی که یک پست سانسور می‌شود، محتوایش با پیامی جایگزین می‌شود که می‌گوید: «این توییت/حساب در: کشور منع شده‌است.» و سپس به صفحهٔ راهنما پیوند داده می‌شود.

این شبکهٔ اجتماعی در گذشته به عنوان راهی برای انجام فعالیت سیاسی مورد استفاده قرار می‌گرفت. به هنگام بهار عربی، معترضان در کشورهای مختلفی از توییتر برای جلب حمایت عمومی و فرستادن اطلاعات به جهان خارج استفاده کردند.

برخی کاربران پیشنهاد تحریم توییتر را مطرح کرده‌اند. سازمان گزارشگران بدون مرز نامه‌ای سرگشاده به رئیس توییتر، جک دورسی، فرستاده که در آن آمده: «ما از شما می‌خواهیم که از این تصمیم منصرف شوید، تصمیمی که آزادی بیان را محدود می‌کند و در جهت عکس جنبش‌های مخالف با سانسور است که به بهار عربی مربوطند. توییتر در بهار عربی صدای مخالفان را به گوش جهانیان رساند... توییتر در حال محروم کردن مخالفین سایبری در کشورهای سرکوبگر از ابزاری حیاتی‌است.»


منابع

[ویرایش]