پرش به محتوا

تازه‌ترین واکنش‌ها به درخواست مجوز راهپیمایی موسوی و کروبی

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۲۲ بهمن ۱۳۸۹، ۱۱ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

واکنش‌ها به درخواست مجوز راهپیمایی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، همچنان ادامه دارد. این درحالی است که مهدی کروبی از دعوت کنندگان این تجمع در حصر خانگی قرار گرفته‌است. مجمع مدرسین حوزه علمیه قم نیز با انتشار بیانیه‌ای بر برپایی حاکمیت ملت و اجرای قانون تاکید کرده‌است.

گروهی از معترضان تحت تاثیر قیام‌های مردم تونس، یمن و مردم مصر قرار گرفته و انگیزه کافی برای دوباره به خیابان آمدن پیدا کرده‌اند. از سوی حاکمیت اما، فرمانده سپاه تهران شرکت کنندگان در تجمع آتی را تهدید به برخورد شدید کرده‌است. احمد جنتی نیز رهبران معترضان را متهم کرد که در خانه نشسته‌اند و نقشه می‌کشند. این در حالی است که تمام خطوط تلفن همراه و ثابت خانواده کروبی قطع شده است

همچنین با نزدیک‌تر شدن به روز ۲۵ بهمن‌ماه، فشارهای امنیتی گسترش یافته‌است. بازداشت محمدحسین شریف‌زادگان (شوهر خواهر میرحسین موسوی)، مصطفی میراحمدی (مشاور مهدی کروبی)، تقی رحمانی (عضو ستاد انتخاباتی مهدی کروبی)، صالح نقره‌کار (خواهرزاده زهرا رهنورد)، امین محدث و میثم محمدی (روزنامه نگار اصلاح‌طلب)، حسین محمودی (از اعظای ستاد میرحسین موسوی)، عباس شجاعی، فریبا ابتهاج (رئیس دفتر معصومه ابتکار)، کورش زعیم (جبهه ملی ایران)، محمدحسین مهیمنی، مازیار خسروی و نزهت امیرآبادیان(روزنامه نگار) نمونه‌های اخیر این فشارها هستند.

در همین راستا اعمال محدودیت در فضای رسانه‌ای، مجازی و فنآوری نیز بیشتر شده‌است. نیروهای امنیتی بعد از ظهر جمعه ۲۲ بهمن، با حمله به روزنامه شرق سیستم اینترنت این روزنامه را قطع کرده و اقدام به ضبط تلفن‌های همراه همه پرسنل این روزنامه کرده‌اند. ارسال پارازیت بر روی شبکه‌های ماهواره‌ای، کاهش پهانی باند اینترنت، فیلترینگ گسترده سایت‌های اینترنتی و اختلال درشبکه تلفن همراه در برخی نقاط تهران از دیگر روش‌های اعمال شده‌است. در تازه‌ترین اعمال محدودیت اینترنتی، حتی جستجوی کلمه «بهمن» در موتور جستجوی گوگل، در برخی سرویس دهندگان اینترنتی فیلتر شده‌است.


اخبار مرتبط

  1. ادامه واکنش‌ها به درخواست راهپیمایی معترضان در ایران
  2. واکنش‌ها به درخواست راهپیمایی میرحسین موسوی و مهدی کروبی
  3. درخواست راهپیمایی به منظور حمایت از قیام مردم تونس و مصر توسط موسوی و کروبی

منابع