پرش به محتوا

واکنش‌ها به درخواست راهپیمایی میرحسین موسوی و مهدی کروبی

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
سه‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۸۹، ۸ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

با گذشت دو روز از انتشار نامه درخواست مجوز راهپیمایی میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رسانه‌ها، افراد و گروه‌های گوناگون نسبت به این اقدام واکنش‌های متفاوتی نشان داده‌اند. خبرگذاری CNN ضمن انعکاس خبر این دعوت، به مقاومت هشت ماهه جنبش سبز ایران در سال ۲۰۰۹ اشاره نموده‌است.

جبهه مشارکت ایران اسلامی از احزاب اصلاح طلب داخلی که به تازگی توسط وزارت کشور محمود احمدی‌نژاد غیرقانونی خوانده شده با انتشار بیانیه‌ای ضمن حمایت از این راهپیمایی، مسئولان کشور را به صدور مجوز و بازگشت به حاکمیت عقلانیت دعوت نموده و نادیده گرفتن حق مردم در برگزاری راهپیمایی را به معنای ابطال ادعاها در حمایت از قیام مردم مصر و تونس دانسته‌است.

همچنین مجمع ادوار نمایندگان مجلس شورای اسلامی نیز با انتشار بیانیه‌ای ضمن پشتیبانی همه‌جانبه از رهبران جنبش سبز، برگزاری راهپیمایی وگردهمایی را ازحقوق به رسمیت شناخته شده وقانونی شهروندان دانسته و اظهار داشته که آنان از این حق قانونی خود محروم شده‌اند.

برخی گروه‌های مردمی و دانشجویی نیز با انتشار بیانیه‌هایی حمایت خود را از دعوت آقایان موسوی و کروبی اعلام نموده‌اند. گروهی از هواداران جنبش سبز، با راه اندازی صفحه‌ای در فیس‌بوک حمایت خود را از برگذاری این راهپیمایی اعلام نموده‌اند. تعداد اعضای این صفحه در روز اول به ۹ هزار عضو رسیده‌است.

واکنش رسانه‌های حامی دولت اما، توهین آمیز بود. روزنامه کیهان درخواست رهبران جنبش سبز برای راهپیمایی در حمایت از مردم تونس و مصر را به دستور «موساد» و در راستای اهداف مبارک توصیف کرد. سایت حامی دولت مشرق‌نیوز نیز نامه این دو را یک بیانیه و نه یک درخواست دانست و آنان را اموات سیاسی خواند.

منابع

‎«‏Iranian opposition leaders want to stage rally for Egypt, Tunisia». ‏CNN، ‏۱۹ بهمن ۸۸  ‎«‏بیانیه جبهه مشارکت ایران اسلامی در حمایت از راهپیمایی ۲۵ بهمن». ‏امروزنیوز، ‏۱۹ بهمن ۸۸  ‎«‏مجمع نمایندگان ادوار مجلس: راهی جز پاسخگویی به مطالبات مردم وجود ندارد». ‏امروزنیوز، ‏۱۹ بهمن ۸۸  ‎«‏بیانیهٔ دانشجویان دانشگاه آزاد خرم‌آباد در حمایت از راهپیمایی». ‏ندای سبز آزادی، ‏۱۹ بهمن ۸۸  ‎«‏فراخوان الله‌اکبر و مرگ بر دیکتاتور برای شامگاه ۲۴بهمن و اعلام حضور نهایی در راهپیمایی ۲۵ بهمن». ‏امروز نیوز، ‏۱۹ بهمن ۸۸  ‎«‏راه‌اندازی صفحه ۲۵ بهمن در فیس‌بوک و توئیتر». ‏رادیو زمانه، ‏۱۹ بهمن ۸۸  ‎«‏امریه تازه به مزدوران رژیم کودک کش (خبر ویژه)». ‏کیهان، ‏۱۸ بهمن ۸۸  ‎«‏به اموات مجوز راهپیمایی نمی‌دهند». ‏مشرق نیوز، ‏۱۸ بهمن ۸۸