ادامه واکنش‌ها به درخواست راهپیمایی معترضان در ایران

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
چهارشنبه ۲۰ بهمن ۱۳۸۹، ۹ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

درخواست صدور مجوز راهپیمایی توسط میرحسین موسوی و مهدی کروبی از دولت ایران، به یک معضل بزرگ برای حکومت ایران تبدیل شده است. روزنامه الشرق الاوسط با بیان این مطلب به راهپیمایی‌های عظیم و صدها هزار نفری سال گذشته در ایران اشاره نموده و با یادآوری از کشته و دستگیر شدگان این حوادث، برآورد نموده که درصورت صدور مجوز برای این راهپیمایی، بزرگترین راهپیمایی تاریخ ایران از زمان انقلاب اسلامی در ایران شکل بگیرد. این روزنامه همچنین در مقاله دیگری به نقل از مشاور میرحسین موسوی، صادر نشدن مجوز برای برپایی این راهپیمایی را نشانه ترس دولت از حضور «مردم واقعی» در خیابان‌ها دانست.

این روزنامه در ادامه به حمایت بیش از ۱۲ هزار کاربر عضو شبکه اجتماعی فیس بوک در کمتر از ۲۴ ساعت از فراخوان اشاره کرده و سخنان اخیر اکبر هاشمی‌رفسنجانی، رئیس مجلس خبرگان را نوعی شبیه‌سازی میان حوادث اخیر مصر و تونس با آنچه در سال گذشته در ایران اتفاق افتاد تعبیر نموده است.

روزنامه نیویورک تایمز نیز با برقراری ارتباط ماهواره‌ای با مهدی کروبی، در این خصوص با وی مصاحبه کرده است. به گزارش تارنمای رسمی این روزنامه، مهدی کروبی گفته است که این راهپیمایی آزمون بزرگی است پیش روی دولت و مخالفان آن. مهدی کروبی که به گفته خودش در حصر خانگی بوده و همواره ۳ دستگاه خودرو ماموران امنیتی اکثر روزها در بیرون منزل وی کشیک میدهند به این روزنامه گفته است:«دوشنبه آینده روز سرنوشت سازی برای جنبش سبز است اگر دولت مجوز راهپیمایی بدهد شاهد تظاهرات بزرگی خواهیم بود که نشان دهنده پویایی جنبش است.»

از میان مقامات ایرانی، سخنگوی قوه قضائیه، غلامحسین موسوی‌اژه‌ای نخستین واکنش را به این درخواست نشان داده است. او پیرامون نامه اخیر موسوی و کروبی به وزیر کشور برای برپایی راهپیمایی روز ۲۵ بهمن ماه به منظور دفاع از حقانیت مردم تونس و مصر گفت: اگر واقعاً شخصی انگیزه حمایت از مردم مصر و تونس را داشته باشد همراه با حکومت و ملت در روز ۲۲ بهمن در راهپیمایی شرکت می‌کند در حالی که تعیین یک روز دیگر بدان معنی است که این آقایان خود را از صف مردم جدا کرده و ایجاد تفرقه می‌کنند. وی اقدام موسوی و کروبی را یک اقدام سیاسی دانست و تلویحا معترضان را به سرکوب توسط نیروهای لباس شخصی تهدید نمود.

منابع

‎«‏المعارضة الإيرانية ما زالت بانتظار موافقة السلطات لتنظيم مظاهرات تأييد لمصر وتونس». ‏الشرق الوسط، ‏۲۰ بهمن ۸۸  ‎«‏موسوي وكروبي يحرجان خامنئي بطلب إذن لتنظيم حشد لدعم احتجاجات مصر». ‏الشرق الوسط، ‏۱۸ بهمن ۸۸  ‎«‏Iranian Dissident Says Planned March Will Test Regime». ‏نیویورک تایمز، ‏۱۸ بهمن ۸۸  ‎«‏پاسخ تازه‌ای به درخواست موسوی و کروبی». ‏خبرگزاری تابناک، ‏۲۰ بهمن ۸۸