برخی سرنگ‌های هلال احمر زنگ زده بودند / سرنگ‌های هلال‌احمر «زنگ‌زده» نیست

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
پنج‌شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۲، ۲۱ مارس ۲۰۱۳، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.


سلامتی
دیگر اخبار مربوط:

در حالی که هنوز وزارت بهداشت و جمعیت هلال احمر درباره اورژانس و امداد هوایی که به علت نبود قانون مدون، متولی رسمی ندارد به نتیجه مشخصی نرسیده‌اند، روز گذشته دکتر محمدی خادم‌علیزاده، مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال احمر گفت: وزارت بهداشت با وجود تولید سرنگهای مرغوب در کشور، بی رویه مجوز واردات این کالا را صادر می‌کند و ما نمونه‌هایی از سرنگ‌های چینی استریل نشده را در بازار کشف کرده‌ایم. مدیر عامل شرکت «س‌ها یک» خبر داد: ورود برخی سرنگ‌های چینی استریل نشده به کشور، محمد علیزاده در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: حتی نمونه‌هایی از سرنگ چینی را از بازار گرفته و با مطالعه در آزمایشگاه به این نتیجه رسیدیم که این سرنگ‌ها استریل نشده‌است در حالی که روی آن نوشته «استریل شده» وی ادامه داد: باید سعی کنیم تا حد امکان مواد اولیه تجهیزات پزشکی را هم در داخل تولید کنیم تا در صورت تحریم و وارد نشدن یک ماده خاص، تولید ملی و سلامت مردم به خطر نیفتد. علیزاده با اشاره به اینکه متأسفانه در برخی موارد کیفیت قربانی قیمت یک محصول می‌شود گفت: مثلاً می‌توان با نصف قیمت سرنگ را از خارج کشور تهیه کرد، اما اگر فقط برای چند روز به ما سرنگ ندهند سلامت مردم به مخاطره می‌افتد پس باید همیشه و به ویژه مواقع بحران سرنگ داخلی را تولید و دپو کنیم.

علیزاده درباره سرانه مصرف سرنگ در کشور گفت: مگر جز این است که بدون اجازه وزارت بهداشت کسی نمی‌تواند مجوز واردات تجهیزات پزشکی را بگیرد. سرانه مصرف سرنگ در کشور ۱۰ است و طبق آخرین آمار رسمی جمعیت کشور سالانه ۷۷۰ میلیون سرنگ مصرف می‌شود. کارخانه سها هلال به تنهایی ۵۰۰ میلیون سرنگ در سال تولید می‌کند. اکنون سها در سال۵۰۰ میلیون سرنگ تولید می‌کند که میزان باقی مانده نیاز کشور یعنی ۳۰۰ میلیون دیگر را هم می‌تواند تولید کند اما از آنجا که سها رقیب‌های بسیار دارد، نمی‌خواهیم شرکت‌های دیگر دچار مشکل شوند.

نگران استریل برخی از سرنگ‌های وارداتی هستیم، وی با بیان ما نگران استریل برخی از سرنگ‌های وارداتی هستیم زیرا نمونه‌ای از سرنگ‌های وارداتی را مورد آزمایش قرار دادیم. تصریح‌کرد: ما نگران استریل برخی از سرنگ‌های وارداتی هستیم زیرا نمونه‌ای از سرنگ‌های وارداتی را مورد آزمایش قرار دادیم. استریل آن دچار نقص بود.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر گفت: سازمان تدارکات پزشکی نیز همانند وزارت بهداشت دغدغه سلامت مردم را دارد و هر دو نهاد باید در راستای افزایش ضریب دقت و سلامت مردم تلاش کنند.

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر رستمی انداختن توپ به زمین یکدیگر در مورد "سرنگ‌هاً را نادرست عنوان کرد و گفت: سازمان تدارکات پزشکی نیز همانند وزارت بهداشت دغدغه سلامت مردم را دارد و هر دو نهاد باید در راستای افزایش ضریب دقت و سلامت مردم تلاش کنند. ظاهر رستمی گفت: سالانه ۵۰۰ میلیون عدد سرنگ در شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌ایران تولید می‌شود که این افتخار و برگ زرینی برای کشور است.


مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر با بیان اینکه سخنان مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌ایران برای حمایت از تولید ملی عنوان شده‌است، گفت: هنگامی که این میزان سرنگ در کشور تولید می‌شود که با استانداردهای جهانی نیز مطابقت دارد، چه نیازی است که سرنگ‌های چینی وارد کشور شود در حالی که کشور ما بی‌نیاز از هرگونه واردات در این زمینه‌است.

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از اعتماد؛ علت واردات این سرنگ‌ها هم این است که سرنگ‌های چینی با نصف قیمت مشابه ایرانی در بازار عرضه می‌شود. علیزاده: ما با وارادت این نوع محصول در کشور مخالفیم این گونه واردات‌ها علی‌رغم آسیب‌ها و عوارضی که برای مردم دارد، بازار تولیدکنندگان این محصول را برهم می‌زند. وی در پاسخ به اینکه مگر این سرنگ‌ها از طریق مبادی رسمی و با نظارت وارد کشور و داروخانه‌ها نمی‌شود گفت: من از جزئیات آن بی اطلاعم. علیزاده در پاسخ به اینکه برخی کیفیت نامناسب سرنگ ایرانی را دلیل واردات می‌دانند گفت: به گواه کارشناسان کیفیت سرنگ‌های ایرانی چیزی از مشابه خارجی کم ندارد. علیزاده همچنین گفت: سرنگ‌های تولید شده کشورهای اروپایی نیز برای ایجاد کیفیت سرنگ‌های تولیدی مورد بررسی قرار می‌گیرد.

رضا شاهمرادی:

« فقط کالاها و سرنگهایی می‌توانند مجوزهای قانونی واردات را بگیرند که استانداردهای لازم را داشته باشند. »

رییس اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو گفت: «شخصی که چنین اظهاراتی را اعلام کرده‌است، باید مدارک ارائه دهد، در غیر این صورت از وی شکایت می‌کنیم.» شاهمرادی تاکید کرد سرنگ‌هایی که وزارت بهداشت ایران مجوز واردات برای آن صادر می‌کند، تمام تاییدیه‌های لازم را دارند و حائز گواهی استاندارد از کشور مبدا هستند تمام سرنگهایی که با مجوز وزارت بهداشت از کشورهای مختلف از جمله چین به کشور وارد شده استاندارد و استریل هستند. فقط کالاها و سرنگهایی می‌توانند مجوزهای قانونی واردات را بگیرند که استانداردهای لازم را داشته باشند. برخی شرکتها در مورد برند روی سرنگ و برچسب روی آن اشکال داشتند که با آنها برخورد کردیم که البته این سرنگها نیز هیچ خطری برای بیماران نداشتند و فقط برند آنها مشکل داشت. مدیرکل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت گفت: موارد محدودی از تخلف در مورد برچسب سرنگهای وارداتی داشته‌ایم که به سرعت با آنها برخورد شد و موارد مشکل دار مرجوع شدند و با شرکت متخلف نیز برخورد کردیم. ضمن اینکه در مورد خود شرکت سها هلال احمر نیز این مسئله وجود داشت و در برخی سرنگهای تولیدی هلال احمر سرسوزن‌های زنگ زده و سرنگهای حاوی مو کشف شده که با آن نیز برخورد شد.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا واردات سرنگ از چین داریم گفت: بله واردات سرنگ از چین و اروپا داریم که البته بیشتر سرنگهای وارداتی چینی هستند که مشکلی از نظر کیفیت ندارند و به علت قیمت پایین‌تر توجیه واردات دارند.

رییس اداره کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو اظهار کرد:

« همه این سرنگ‌ها با کیفیت هستند و استانداردهای لازم را دارند. تست‌های لازم نیز بر رویشان انجام شده و مشکلی ندارند. »

وی در پاسخ به این پرسش که آیا سرنگ وارداتی قاچاق در کشور وجود دارد گفت: نمی‌توانم به این سوال پاسخ بدهم.


مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال احمر می‌گوید: نمونه‌هایی از سرنگ چینی را از بازار گرفته‌ایم و با مطالعه در آزمایشگاه به این نتیجه رسیدیم که این سرنگ‌ها استریل نشده‌است در حالی که روی آن نوشته «استریل شده».

این‌ها همان سرنگ‌هایی هستند که هلال‌احمر می‌گوید با قیمت خیلی پایین‌تر از قیمت کارخانه‌های داخلی وارد می‌شود. در مقابل این ادعا، هلال احمر و کارخانه سها نیز با اتهاماتی همچون سرنگ‌های آلوده به مو و زنگ‌زده شرکت مواجه شد.

مدیر کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو تاکید کرد:

« سرنگ‌هایی که وزارت بهداشت ایران مجوز واردات برای آن صادر می‌کند، تمام تاییدیه‌های لازم را دارند و حائز گواهی استاندارد از کشور مبدا هستند. »

مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر گفت که سخنان مدیرعامل شرکت تجهیزات پزشکی هلال‌ایران برای حمایت از تولید ملی عنوان شده‌است، رستمی با بیان اینکه هیچ فرد نمی‌تواند منکر ورود و وجود سرنگ‌های چینی در بازار شود، گفت: پاسخ به این سوال که چه فردی مجوز ورود این سرنگ‌ها را به کشور داده‌است، بر عهده من نیست. مدیرعامل سازمان تدارکات پزشکی هلال‌احمر درباره ادعاهای مطرح شده در مورد آلوده‌بودن سرنگ‌های چینی وارد شده به کشور گفت: در این مورد احتمالا اشتباهی صورت گرفته و ما نیز مدارک و مستندات مربوطه برای جلوگیری از به وجود آمدن چنین اشتباه‌هایی به وزارت بهداشت ارائه می‌کنیم.مدیر کل تجهیزات پزشکی سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه هیچ گونه سرنگ آلوده و غیر استریل با مجوز وزارت بهداشت وارد کشور نشده‌است و فقط برخی شرکتها در مورد برند روی سرنگ و برچسب روی آن اشکال داشتند که با آنها برخورد. وی همچنین افزود که فقط برند آنها مشکل داشت.
منابع[ویرایش]