پرش به محتوا

آیا حماس دچار تغییر شده‌است؟

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۰، ۱۳ فوریه ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


سفر اسماعیل هنیه نخست وزیر دولت حماس به منطقه و روند برخی توافقات و تغییرات در گروه‌های فلسطینی تحلیل‌های متفاوتی را موجب شده و تداعی‌گر آینده‌ای جدید در فلسطین است.

رهبران گروه‌های فلسطینی فتح و حماس پس طی مذاکراتی طولانی هفته گذشته در قطر بر سر جزئیات توافقات حاصله به گفتگو نشستند. در این مذاکرات بر سر برگزاری انتخابات پارلمان فلسطین در هر دو بخش کرانه باختری و نوار غزه و انتخابات ریاست تشکیلات خودگردان، تشکیل دولت انتقالی تحت عنوان وحدت ملی و بر سر کار ماندن محمود عباس در سمت خود به عنوان رئیس تشکیلات دولتی در حال حاضر توافق شده‌است.
بنیامین نتانیاهو به این توافق آشتی واکنش منفی نشان داده و به تشکیلات خودگردان هشدار داده که بین مذاکرات صلح با اسرائیل و آشتی با حماس باید یکی را انتخاب کند. وی همچنین اظهار کرده:

« صلح با حماس ممکن نیست. آنها یک گروه تروریستی هستند و هدفشان نابودی اسرائیل است. »

حماس که در سال‌های اخیر از حمایت‌های بسیار ایران و حتی سوریه برخودار بوده، اما در ناآرامی‌های سوریه منشی برخلاف ایران و حزب الله لبنان اتخاذ کرده و سیاست بی‌طرفی را در پیش گرفته‌است و تعدادی از سران بلند پایه حماس دفتر مرکزی این سازمان را که در دمشق قرار دارد، به مقصد کشورهای دیگر ترک کرده‌اند. در همین رابطه، رهبر این جنبش خالد مشعل به کشورهای مختلفی سفر کرده و با مقاماتی در مصر، قطر و حتی با ملک عبدالله پادشاه اردن نیز دیدار داشته‌است.
خالد مشعل در مصاحبه خود با شبکه الجزیره عنوان داشته:

« هر دو گروه مصمم‌اند زخم‌ها را التیام بخشند، فصل جدایی را پشت سر نهند و آشتی میان حماس و فتح را تعمیق بخشند. »

روزنامه اشپیگل در مقاله‌ای به تحلیل این سفرها پرداخته و عنوان داشته که بهار عربی حماس را در نوعی بی‌ثباتی فرو برده و این جنبش را به برقراری ارتباط بیشتر با کشورهای عربی از جمله قطر، اردن و ترکیه به جای سوریه و حتی ایران وا داشته‌است.

هر چند اسماعیل هنیه در سفر خود به ایران عنوان داشته در صورت مصالحه بین اسرائیل و فتح، حماس با اسرائیل آشتی نخواهد کرد و در جریان سخنرانی ۲۲ بهمن خود در ایران نیز افزوده که

« آنها می‌خواهند تا اشغال اراضی فلسطینی را توسط اسرائیل به رسمیت بشناسیم و دست از مقاومت بکشیم. »

و تاکید کرده که مقاومت تا آزاد سازی سرزمین‌های اشغالی ادامه خواهد داشت. اما روزنامه بوستون گلوب در مقاله‌ای به این نکته اشاره کرده که وی قبل از آمدن به تهران و در دیدار خود از قطر، کویت و بحرین و در ملاقات‌هایی که با سران این کشورها و گروه‌های سرمایه‌گذار در غزه داشته لحن گفتگوهای وی شباهتی با یک رهبر ضد اسرائیلی نداشته و بیشتر شبیه مدیران شرکت‌ها بوده‌است.

این روزنامه در ادامه افزوده هر چند حماس روی به چندگانگی سیاسی آورده، اما مدار ایران و سوریه را ترک نخواهد کرد مگر آنکه کشورهای عربی خلیج فارس و عربستان سعودی حمایت همه جانبه‌ای را از این گروه نمایند. اسماعیل هنیه نیز در دیدار خود با سید علی خامنه‌ای از ملت ایران تحت عنوان ذخیره استراتژیک موضوع فلسطین یاد کرده‌است.


منابع[ویرایش]