پرش به محتوا

جشن سی و سومین سالگرد پیروزی انقلاب در سراسر ایران

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۰، ۱۱ فوریه ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


مردم ایران امروز ۲۲ بهمن ۱۳۹۰ مطابق با سی و سومین سالگشت پیروزی انقلاب اسلامی ایران را در سراسر کشور برگزار کردند.

راهپیمایی‌های گسترده در تهران و سراسر ایران برگزار شد. در تهران راهپیمایی میلیونی بود. میدان آزادی [۱] و خیابان‌های پیرامون آن سرشار از جمعیت بود. خیابان آزادی از میدان انقلاب تا خود آزادی پر از مردم بود.

راهپیمایی در همهٔ مرکزهای استان‌ها و شهرهای بزرگ برگزار شد. حضور مردم در راهپیمایی شهرستان‌های دیگر چندده‌هزار نفری و گاه چندصدهزار نفری بود. در برخی شهر‌ها مانند مشهد و قم و ساری و بجنورد راهپیمایی زیر برف و باران برگزار شد. مراسم در حدود هزار شهر و شهرستان برگزار شد.

شعارهای اصلی مردم «الله اکبر»، «مرگ بر آمریکا» و «مرگ بر اسراییل» بود.

تهران

در تهران اسماعیل هنیه نخست‌وزیر قانونی فلسطین از نوار غزه -که پس از سرنگونی مبارک محاصره‌اش شکسته‌است- میهمان ویژه بود. [۲] احمدی‌نژاد نیز پس از هنیه در میدان آزادی سخنرانی کرد.

برخی راهپیمایان در مسیر تومارهایی را امضا کردند که از قطع صادرات نفت به اروپا برای پاسخگویی به تحریم آنان ایران را حمایت می‌کرد. [۳]

در جاهایی نمونک هواپیمای آرکیو۱۷۰ -که چند ماه پیش در ایران آن را تصرف پهپاد آمریکا توسط ایران تصرف کردند- نیز در میان مردم پخش شد. نمونهٔ هم‌اندازهٔ پهپاد در میدان آزادی بود. [۴]

دسته‌ای از مردم پرچم‌های بحرین و حزب‌الله لبنان و فلسطین در دست داشتند. [۵]

سخنرانی هینه

« حماس هرگز اسرائیل را به رسمیت نخواهد شناخت »

وی با تبریک سالگرد پیروزی انقلاب و زادروز پیغمبر و امام صادق به نمایندگی از فلسطینیان به همه به ملت ایران درود فرستاد و گفت: «پس از پنج سال محاصرهٔ ظالمانهٔ غزه به دست رژیم صهیونیستی و بعد از جنگ پیروزمندانه ۲۲روزه در غزه و مقاومت قهرمانانهٔ مردم غزه و فلسطین، امروز به دیدار شما مردم ایران آمده‌ام»

او با توصیف گوشه‌هایی از وضع غزه و محاصرهٔ پنج‌ساله گریزی به بیداری اسلامی زد و جشن این دو را همزمان همبسته دانست و گفت:

« مقاومت و جهاد و مبارزه تنها گزینه راهبردی امت اسلامی و تنها راه آزادسازی قدس و مسجدالاقصی است »

وی افزود: زمان پیروزی ملت‌ها فرارسیده‌است و کسی نمی‌تواند شکستشان دهد.

او ملت ایران را در پیروزی فلسطین و ساختنش سهیم دانست و گفت: فلسطین آزاد می‌شود و شما درش سهیم اید.

او اعلام همبستگی با انقلاب اسلامی کرد.

[۶]

سخنان احمدی‌نژاد

محمود احمدی‌نژاد رییس‌جمهوری ایران سخنران ویژهٔ راهپیمایی گفت: «انقلاب اسلامی ایران براساس روح و آرمان انقلاب پیامبر خاتم شکل گرفته و تداوم آن نیازمند حفظ همین روحیه، آرمان‌ها و اهداف است و به تقوای الهی و مجاهدت مستمر و خستگی‌ناپذیر احتیاج دارد.»

افزود حهان همه‌اش برای انسان آفریده شده‌است و رسیدن او مقام خلیفگی خدا و زندگی پاک است و تحققشان سعادت دنیا و آخرت است. او گفت تحقق این‌ها در گرو چهار عامل یگانه‌پرستی و بندگی و عدالت و مهرورزی است. او گفت این ارزش‌ها از راه دین باقرار می‌گردد و پیامبران برای همین آمده‌اند. «انقلاب عظیم اسلامی با همین روح اهداف و آرمان‌ها شکل گرفت و جنس آن از جنس انقلاب پیامبران بود و دعوت‌کننده به یگانه‌پرستی، عدالت، علم، محبت و سعادت برای همگان بود.»

رییس‌جمهوری گفت انقلاب اسلامی هرگز برای برقراری امپراتوری و تسلط بر دیگران درست نشده‌است و بر پایهٔ روان و آرمان پیغمبر اسلام شکل گرفته پایندگی‌اش تقوا و مجاهدت می‌خواهد. وی انقلاب را زمینه‌ساز ظهور خواند.

او با اشاره به برخی دستاورد‌های انقلاب گفت: انقلاب با وجود فشار دشمنان دستاوردهایی بزرگ داشته‌است و اخیر که فشارها چند برابر شده‌است دستاوردها نیز همین طور.

او گفت پیشرفت‌ها معجزه‌گون بوده‌است. آمارهایی نیز داد:

 • مقاله‌های دانشی منتشر؛ پیش از انقلاب: ۳۰۰ - تا برنامهٔ چهارم: ۱۲٬۰۰۰ - برنامهٔ چهارم: ۳۵٬۰۰۰
 • نانوفناوری؛ پیش از احمدی‌نژاد: رتبهٔ ۳۷ - اکنون: رتبهٔ ۱۲ (نخست منطقه)
 • زیست‌فناوری؛ از رتبهٔ ۳۳ به رتبهٔ ۱۴ (نخست منطقه)
 • پیشرفت‌های پزشکی؛ ساخت داروهای پیچیده و نوترکیب و صادراتش، ساخت ۴۸ دانشکدهٔ پزشکی و درمان بیماران خارجی در ایران
 • دانش فضایی؛ ساخت ماهواره و سکوی پرتاب و ماهواره‌بر و ایستگاه‌های واپایش زمینی بومی، پرتاب ماهواره در مدار ۳۶٬۰۰۰ کیلومتری در آیندهٔ نزدیک.
 • دانش‌های هسته‌ای
« در روزهای آینده دنیا شاهد افتتاح و بهره‌برداری از چند دستاورد بسیار بزرگ در عرصه هسته ای خواهد بود. »

او گفت تا سه چهار سال دیگر ایران در دانش‌های پیشرفته به رتبه‌های ۵ و ۶ جهان خواهد جست.

احمدی‌نژاد با بازگو کردن این که اکنون بخش مهمی از نیازها ار خودمان تامین می‌کنیم گفت:

« در آینده نزدیک همه نیازهای ملت ایران توسط دانشمندان ایرانی تامین خواهد شد »
 • اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران در این دولت
 • دادن سهام عدالت به بیش از ۴۰ملیون ایرانی و شناسایی برای ۵ملیون دیگر
 • هدفمندسازی یارانه‌ها؛ صرفه‌جویی ۱۵ملیارد دلاری بنزین
 • صادرا غیرنفتی؛ پیش از انقلاب ۵۰۰ملیون، پارسال احمدی‌نژاد ۷٫۵ ملیارد، امسال ۴۳ ملیارد دلار
 • کاهش ضریب جینی از ۰٫۴ به ۰٫۳۷
 • واپایش واردات
 • بورس تهران موفق‌ترین بهابازار جهان گشتن
 • کاهش ۱۰٪ی حجم دولت
« با افتخار اعلام می‌کنم که دولت جمهوری اسلامی ایران پاک‌ترین دولت‌ها در همه دنیاست »

او گفت یک از نمایندگان کشورهای خارجی که قرار بود در ایران ۲۰٬۰۰۰ خانه بسازد و خیلی بزرگ می‌دانست، در ایران دید تنها در یک مجموعه ۱۴۰٬۰۰۰ واحد ساختمان مسکونی ساخته‌اند.

 • نوسازی ۱٬۴۰۰٬۰۰۰ خانهٔ روستایی در این سال‌ها که ۱۲ برابر مدت همانند است
 • افزایش ۵۰۰۰ مگاواتی ظرفیت برق در زمان احمدی‌نژاد
 • سرمایه‌گذاری صنعتی؛ پی از انقلاب روی هم ۶۶۸ ملیارد، در زمان احمدی‌نژاد بیش از ۱۰۰٬۰۰۰ ملیارد تومان
 • سفرهای استانی
 • تاسیس صندوق ملی توسعه ملی و ذخیرهٔ ۳۰٬۰۰۰ ملیارد دلار

احمدی‌نزاد نقش‌آفرینی ملت ایران را در عرصهٔ جهانی الهام‌بخش و اثرگذار خواند و گفت : «ملت ایران با برخورداری از موضع عدالت و قدرت و در جهت صلح و امنیت جهانی موفق شد گفتمان حاکم بر جهان را که بر پایه مادیات و سلطه‌طلبی و خودخواهی بود، به گفتمان عدالت و آزادی و توحید تغییر دهد و امروز همه جای جهان خواستهٔ ملت‌ها توحید و عدالت و آزادی است.»

او گفت اقدام دیگر ملت شکستن بت نوین سلطه‌گران که از داستان هلوکاست سرچشمه می‌گرفت و فراهم کردن زمینهٔ آزادی ملت‌های غربی با این کار است.

« آزادی و دموکراسی هرگز از لولهٔ تفنگ ارتش ناتو و بمباران‌های ناتو بیرون نخواهد آمد و دخالت‌ کشورها و دولت‌های مستکبر، ملت‌ها را به آزادی نمی‌رساند؛ چرا که آنها اگر یک دلار هزینه کنند، انتظار دارند که از ناحیه آن ده‌ها دلار سود ببرند و هنگام دخالت در دیگر کشورها، پیش از هر اقدامی منابع،‌ معادن، ‌نفت و ثروت کشورها را بین خودشان تقسیم می‌کنند. »

«برخی دولت‌هایی که [منظور برخی دولت‌های عرب منطقه مانند عربستان و قطر] در عمرشان کلمهٔ انتخابات و آزادی را تلفظ نکرده‌اند و این واژه‌ها، معنا و مفهومی برای آنها ندارد، دور هم جمع می‌شوند و با کمک آمریکا برای دیگران نسخه آزادی می‌پیچند و قطعنامه صادر می‌کنند؛ این کار، از سویی تلخ و از طرف دیگر مضحک‌ترین لطیفه‌ای است که در تاریخ بشر شنیده شده است.»

« کسانی که امروز در کنار آمریکا و برخی از کشورهای اروپایی برای نجات رژیم صهیونیستی قیام کرده‌اند و به خط مقاومت فشار می‌آورند، بدانند که فردا نوبت آن‌هاست و اگر خدای ناکرده خط مقاومت آسیب ببیند، مستکبران و بانیان صهیونیسم آنها را هم مثل یک دستمال استفاده‌شده دور می‌اندازند. »

او تاکید کرد آمریکا و غرب دوستانی وفادار نیستند.

رییس‌جمهوری ایمان به خدا، ضدیت آشکار با نظام سلطه و دخالت غرب، حمایت از فلسطین و مخالفت با وجود اسراییل را سنجهٔ گروه‌ها و شخصیت‌های سیاسی داسنت و گفتا: اگر کسی به نام طرفداری ملت‌ها و مردم‌سالاری سینه در برابر آمریکا و اسراییل سپر نکرد یا با ایشان رابطه داشت «همه باید بدانند که او یک دروغگوی بزرگ است».

او همهٔ مشکل‌های ملت‌ها را ناشی از سلطهٔ آمریکا و اسراییل و همهٔ مستبدان را ناشی از آمریکا داسنت.

او به دشمنان که توهین و تهدید می‌کنند گفت تاریخ و جغرافیا بخوانند تا بدانند به چه ملتی طرف اند!

او بحث هسته‌ای را بهانه خوانده گفت آمادهٔ مذاکره ایم.

« با صراحت اعلام می کنم که اگر با زبان زور و توهین با ملت ایران سخن بگویید، بدانید که این ملت هرگز در برابر شما تسلیم نخواهد شد ... هر راه دیگری جز تلاش برای همکاری با ایران به شکست‌های بیشتر برای شما منتهی می‌شود. »

او گفت اسراییل مانند خودرَو اوراقی شده، چرا دولت‌های غربی باید شخصیت خود را به رژیمی جعلی و اشغالگر گره بز‌نند؟

احمدی‌نژاد مارکسیسم و سرمایه‌داری ار ستمگرترینان داسنت و گفت هیچ کس مانند ایشان در تاریخ ستم نکرده‌است.

« مارکسیسم رفت و صدای شکستن استخوان‌های سرمایه‌داری ضدبشری نیز در جهان طنین‌انداز شده است. »

او دنیا را نیازمند حکومت جدید پاک مهدوی خواند و گفت: «زمانی که حاکمیت مهدوی در جهان مستقر شود، جهان پر از عدالت و عشق خواهد شد، چرا که حضرت مهدی (عج) تجسم عدالت و انسان کامل و معصوم و سرشار از عشق به انسان‌هاست و تحقق چنین حکومتی آرمان تاریخی بشر است،‌ این فصل مشترک تمام انسان‌ها و تنها راه‌حل مشکلات و سختی‌های جامعه بشری است.» باید دست در دست هم آن را به شتاب اندازیم.

رییس‌جمهوری در پایان گفت: یاد امام راحل و شهیدان و پیشگامان نهضت انقلاب اسلامی را گرامی می‌داریم. او از حضور ملت قدردانی کرد.

[۷]

قطعنامه

در پایان راهپیامان قطعنامه‌ای خواندند که برخی ماده‌هایش چنین است:

 • پشتیبانی از ولایت فقیه
 • تاکید بر داشتن دانش هسته‌ای
 • بازنده دانستن اردوگاه لیبرال
 • حمایت از انقلاب‌های منطقه
 • حمایت از سوریه و فلسطین و مخالفت با اسراییل
 • تاکید بر مردم‌سالاری دینی

[۸]


منابع