پرش به محتوا

تصویب ۹ قطعنامه برضد اسرائیل

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۱۸ آذر ۱۳۹۰، ۹ دسامبر ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

امروز آدینه ۱۸ آذر ۱۳۹۰، ۹ قطعنامهٔ حقوق بشری و غیره با رای بالای ۱۵۰ کشور (جز یکی که بیش از ۸۵ رای داشت) تصویب شد. این روند برضد اسرائیل بی‌سابقه است.

چهار تای نخست مربوط به وضعیت آوارگان فلسطینی در اردن و لبنان و سوریه بود.

نخستین قطعنامهٔ کمیته ویژه فلسطین سازمان ملل متحد دربارهٔ اقدامات تاثیرگذار اسرائیل در {و|{حقوق بشر}} مردم فلسطین در سرزمین‌های فلسطین بیت‌المقدس شرقی بود که با ۱۵۹ رای مثبت و ۹ رای منفی و ۴ رای ممتنع تصویب شد. در این قطعنامه اقدامات تروریستی اسرائیل که ویران کردن خانه‌ها و آموزشگاه‌ها و درمانگاه‌ها و استفادهٔ گسترده از زور به‌ویژه در نوار غزه که به کشته و زخمی شدن مردم شده‌بود محکوم شد.

در قطعنامهٔ دوم دربارهٔ شهرک‌سازی در فلسطین در بیت‌المقدس شرقی و جولان سوریه و نیز ساحت دیوار حائل بود ابراز نگرانی شد و مصداق نقض حقوق بین‌الملل بشر و قطعنامه‌های سازمان ملل شمرده شد. این نیز با رای مانند پیشین تصویب شد و از اسرائیل خواسته‌است قطعنامه‌های سازمان ملل را دربارهٔ جولان به ویژه قطعنامهٔ ۴۹۷ شورای امنیت مصوب ۲۰۰۸ میلادی را بپذیرد و عقب‌نشینی کند.

قطعنامهٔ مهم دیگر دربارهٔ گزارش کار کمیتهٔ ویژهٔ تحقیق از کارهای تاثیرگذار اسرائیل درحقوق بشر مردم فلسطین و دیگر عرب‌های سرزمین‌های فلسطین بودکه با ۸۶ رای مثبت در برابر ۹ رای منفی و ۷۵ رای ممتنع تصویب شد. اروپاییان هماهنگ رای ممتنع دادند. در این قطعنامه نیز اقدام اسرائیل در به‌کارگیری زور دربرابر غیرنظامیان فلسطین و کشته و زخمی شدن هزاران نفر از آنان، تخریب و توقیف اموال فلسطینان، تنبیه دسته‌جمعی و بازداشت و زندانی کردن هزاران فلسطینی محکوم و بر پی‌گیری کار کارگروه ویژهٔ پژوهش تاکید کرده‌اند.

چهارمی دربارهٔ کاربرد پیمان‌نامهٔ ژنو دربارهٔ پشتیبانی از غیرنظامیان هنگام جنگ ۱۲ اوت ۱۹۴۹ برابر ۲۱ مرداد ۱۳۲۸ بود که چندین آواره به جا گذاشت و با ۱۶۴ رای مثبت، ۷ منفی، ۲دممتنع به تصویب رسید.

در بخش قطعنامه‌های پیشنهادی آنروا نیز نخستین قطعنامه «کمک به آوارگان فلسطینی» با ۱۶۱ رای مثبت و ۸ ممتنع و تک رای منفی اسرائیل تصویب شد.

دومین قطعنامه، «اشخاص جابه‌جاشده به دنبال جنگ ژوئن ۱۹۶۷ برابر خرداد یا تیر ۱۳۴۶ با ۱۶۳ رای مثبت و ۷ رای منفی و ۳ رای ممتنع تصویب شد.

سومی، «عملیات آژانس امداد و اشتغال ملل متحد برای آوارگان فلسطینی در خاور نزدیک» با ۱۶۵ رای مثبت و ۷ رای منفی و ۲ ممتنع تصویبش کردند.

چهارمی دربارهٔ دارایی‌ها و درآمد آوارگان فلسطین بود و با ۱۶۲ رای مثبت و ۷ رای منفی و ۲ ممتنع به تصویب رسید.

غالبا جز اسرائیل، آمریکا و کانادا و گاهی استرالیا رای منفی دادند. نیز کشورهای ریز جزایر مارشال، میکرونزی، نائورو، پالائو، پاناما بیشتر رای منفی دادند.منابع