پرش به محتوا

پیام تبریک باراک اوباما رئیس‌جمهور ایالات متحده آمریکا به مناسبت نوروز ۱۳۹۱

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۲۹ اسفند ۱۳۹۰، ۱۹ مارس ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


باراک اوباما رئیس‌جمهور ایالات متحدهٔ آمریکا در پیامی ویژه از طرف خود، همسرش و مردم کشورش فرا رسیدن عید نوروز سال ۱۳۹۱ را به مردم ایران تبریک گفت و اعلام کرد اگر حکومت ایران از انجام مسئولیت‌های هسته‌ای خود سر باز نزند مجدداً در جامعهٔ جهانی جای پیدا خواهد کرد.

وی ضمن اشاره به تنش‌های سیاسی به وجود آمده بین دو کشور در سال گذشته و به میان آوردن صحبت از فیلم جدایی نادر از سیمین گفت:

« دلیلی برای جدایی ایران و آمریکا وجود ندارد. »

باراک اوباما در بخشی از پیام خود به محدودیت‌های ایجاد شده توسط حکومت ایران در دسترسی و سانسور اینترنت، مطبوعات و ارسال پارازیت بر روی شبکه‌های فارسی‌زبان خارج کشور (ایران) اشاره و اعلام کرد دولت ایران با این اقدامات باعث عدم دسترسی مردم به جریان آزاد اطلاعات شده و این حق آنان را زیر پا گذاشته‌است. وی در این رابطه گفته:

« دولت ایران پرده‌ای الکترونیکی به دور این کشور کشیده‌است و مانع از جریان آزاد اطلاعات و اندیشه می‌شود. »

وی از آمادگی آمریکا برای درهم شکستن این محدودیت‌ها و سانسورها و کمک به ایرانیان برای برقراری ارتباط راحت‌تر با خارج از کشور خبر داده‌است. اوباما همچنین به تسهیلات ویژه‌ای اشاره کرد که برخلاف تحریم‌های اعمالی علیه ایران، برای برخی شرکت‌های آمریکا در نظر گرفته تا با ارائهٔ خدمات خاص خود باعث شوند علیرغم محدودیت‌ها و فیلتر شدید حکومت، مردم ایران با دشواری کمتری از اینترنت آزاد استفاده کنند و به آن دسترسی داشته باشند. وی در همین زمینه گفت:

« مردم ایران همچون دیگر انسان‌ها حق دارند برای خود فکر کنند و سخن بگویند. »


منابع