پرش به محتوا

ویکی‌خبر:معیارهای حذف سریع

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
(تغییرمسیر از ویکی‌خبر:محس)

معیارهای حذف سریع موارد معدودی را مشخص می‌کند، که در آن‌ها مدیران می‌توانند صفحه‌های ویکی‌خبر را بدون انجام بحث حذف نمایند. کاربران غیر مدیر هم قادرند، با اضافه‌کردن برچسب الگوی {{حذف سریع}} در بالای خبر، تقاضای حذف سریع بدهند. در اینجا، سریع به فرایند آسان تصمیم‌گیری اشاره دارد، و نه به طول مدتی که از زمان ایجاد خبر سپری شده است.

توجه: برای مطالعه در مورد روند حذف سریع، و چگونگی مخالفت با حذف سریع یک خبر ویکی‌خبر:سیاست حذف را بخوانید.

منظور از سریع در عبارت «حذف سریع» سرعت عمل یا مدت زمان صرف شده تا حذف صفحه نیست بلکه منظور، روند ساده‌تر حذف صفحاتی (بدون نیاز به بحث و نظرخواهی از کاربران ویکی‌خبر) است.

قبل از این که برچسب حذف سریع را در مورد آن صفحه استفاده کنید (یا اگر مدیر هستید، قبل از آن که آن صفحه را حذف سریع کنید) ابتدا تلاش کنید که صفحه را تصحیح کنید، یا حداقل آن را به یک صفحهٔ قابل قبول تبدیل کنید؛ حذف سریع به عنوان راه حلی برای صفحاتی است که نتوان آن‌ها را بهبود بخشید، و حاوی اطلاعات مفید و قابل استفاده نباشند.

هم‌چنین توجه داشته باشید که برخی از ویکی‌خبرنویسان، یک صفحه خبری را در چند بار ذخیره‌سازی ایجاد می‌کنند. بنابراین از حذف سریع خبرهایی که تازه ایجاد شده‌اند خودداری کنید.

معیارهایی برای حذف سریع صفحه‌ها تعیین شده‌اند که در زیر با آن‌ها آشنا می‌شوید. هر زمان که صفحه‌ای را نامزد حذف می‌کنید حتماً باید معیاری که صفحه با آن مطابقت دارد ذکر کنید. برای این منظور کافی است که از الگوی {{حذف سریع}} به شکل زیر استفاده کنید:

{{حذف سریع|معیار}}

در مثال فوق باید به جای معیار از کلمهٔ اختصاری معیار مورد نظر را بنویسید. کلمات اختصاری در ادامه به رنگ نارنجی نشان داده شده‌اند.

در مواردی که یک صفحه نامزد حذف سریع شود، اما بین کاربران در این رابطه که صفحه واقعاً با معیارهای حذف سریع مطابقت دارد یا خیر، اختلاف نظر وجود داشته باشد، روند حذف صفحه به حذف از طریق بحث و نظرخواهی تغییر خواهد کرد.

تمام صفحاتی که برچسب {{حذف سریع}} می‌خورند، در ردهٔ صفحه‌های نامزد حذف سریع فهرست می‌شوند. زمانی که صفحه حذف شود یا برچسب حذف سریع برداشته شود، از این رده نیز خارج می‌گردد.

معیارها

[ویرایش]

عمومی

[ویرایش]
 1. عبارت‌های نامفهوم   به‌اختصار  نامفهوم   - منظور صفحاتی است که متن بی‌ربط و محتوایی فاقد مفهوم دارند (مثلاً صفحه‌ای که متن آن چنین است: بببببببببببببببببببب). این معیار شامل صفحاتی که متنی هذیان‌گونه دارند می‌شود، اما شامل این موارد نمی‌شود: خرابکاری، نوشتار ضعیف، نوشته‌های طرفدارانه، نوشته‌های تحریک‌آمیز یا توهین‌آمیز، شایعات، نوشته‌های تخیلی، ترجمه‌های بد. برخی از مواردی که نام برده شد، از طریق معیارهای دیگر قابل حذف سریع هستند، اما برخی با هیچ‌یک از معیارهای حذف سریع مطابقت ندارند، و حذف آن‌ها از طریق سایر روندهایی که در ویکی‌خبر:سیاست حذف توضیح داده شده میسر است.
 2. صفحه‌های آزمایشی   به‌اختصار  آزمایشی   - مانند صفحه‌ای که تمام محتوای آن چنین باشد: ویکی‌خبر چطوری کار می‌کنه؟
 3. ایجاد دوباره محتوای حذف شده   به‌اختصار  حذف‌شده   - زمانی که یک صفحه از طریق یکی از روندهای توضیح داده شده در ویکی‌خبر:سیاست حذف از ویکی‌خبر حذف می‌شود، ایجاد صفحاتی با هر عنوان (اعم از همان عنوان حذف شده، یا یک عنوان دیگر) که محتوایش عیناً یا عمدتاً مشابه محتوای حذف شده باشد، مجاز نیست و چنین خبرهایی حذف سریع می‌شوند. استثناهای این قاعده عبارتند از: محتوایی حذف‌شده‌ای که مجدداً بازیابی (احیا) شده است، و محتوایی که پس از رای‌گیری برای حذف، تصمیم به انتقال آن به فضای نام کاربر گرفته شده‌است.
 4. کاربران منع شده   به‌اختصار  منع‌شده   - وقتی کاربری برای مدتی از ویرایش در ویکی‌خبر منع می‌شود، صفحاتی که در این مدت ایجاد کند، همگی حذف سریع می‌شوند.
 5. تمیزکاری   به‌اختصار  تمیزکاری   - منظور حذف صفحه‌ها در شرایطی است که در مورد حذف آن‌ها اختلاف نظر وجود نداشته باشد، و هدف از حذف اجرای یک روند نگه‌داری یا تمیزکاری در ویکی‌خبر باشد. مثال آن عبارت است از حذف یک صفحهٔ بایگانی به خاطر ادغام آن با یک صفحهٔ بایگانی دیگر، وارونه کردن جهت یک تغییر مسیر (مثلاً تبدیل تغییر مسیر الف ← ب به تغییر مسیر ب ← الف)
 6. درخواست از طرف نویسنده   به‌اختصار  نویسنده   - وقتی نویسندهٔ اولی یک صفحه تنها کسی باشد که محتوای صفحه را ایجاد کرده، و دیگر ویراستاران، فقط تغییرات جزئی در خبر ایجاد کرده باشند، نویسندهٔ اصلی می‌تواند درخواست کند که خبر حذف شود. در این شرایط، خالی کردن صفحه (پاک کردن تمام نوشته‌ها) توسط نویسندهٔ اصلی هم، می‌تواند به مثابه درخواست حذف سریع تلقی می‌شود.
 7. صفحه‌های بحثی که صفحهٔ مربوط به آن وجود نداشته باشد   به‌اختصار  بحث یتیم   مگر آن که:
  • شامل بحث‌هایی در مورد حذف خبر باشند که در جای دیگری ثبت نشده باشد؛
  • صفحهٔ بحث مورد نظر، یک صفحهٔ بحث کاربری باشد؛
  • صفحهٔ بحث مربوط به تصویری باشد که در ویکی‌انبار بارگذاری شده است؛
  • صفحهٔ مورد نظر یک زیرصفحهٔ صفحهٔ بحث اصلی باشد (مثلاً صفحه‌های بایگانی بحث).
 8. تصمیم بنیاد ویکی‌مدیا   به‌اختصار  ویکی‌مدیا   - در موارد بسیار نادر بنیاد ویکی‌مدیا ممکن است برخی صفحه‌ها را به خاطر اختلاف نظر شدید، موقتاً حذف سریع کند. بازیابی این صفحه‌ها بدون اجازهٔ بنیاد ویکی‌مدیا مجاز نیست.
 9. صفحه‌های حمله   به‌اختصار  حمله   - صفحاتی که تنها هدف از ایجادشان حمله به یک شخص یا سازمان یا نظایر آن باشد (مثل ایجاد صفحاتی با عنوان جورج بوش یک احمق است). این معیار هم‌چنین شامل صفحه‌های خبری دربارهٔ افراد زنده نیز می‌شود به شرطی که لحنی منفی داشته باشند، منبع کافی نداشته باشند، و نسخهٔ بی‌طرفانه‌ای در تاریخچهٔ آن‌ها برای واگردانی موجود نباشد.
 10. تبلیغات واضح   به‌اختصار  تبلیغ   - صفحاتی که محتوای آن‌ها منحصراً به تبلیغ یک کالا، شرکت، گروه، فرد و غیره بپردازد، و برای تبدیل آن‌ها به یک خبر دانشنامه‌ای نیاز به تغییرات اساسی در خبر باشد، شایستهٔ حذف سریع هستند. توجه داشته باشد صِرفِ این که صفحاتی راجع به یک شرکت یا کالا یا ... نوشته شود، دلیل کافی برای حذف سریع آن نیست.
 11. نقض آشکار حق تکثیر   به‌اختصار  حق تکثیر   در شرایط زیر، یک معیار برای حذف سریع به شمار می‌رود:
  • متن خبر از جایی کپی شده باشد که اجازه‌نامهٔ انتشار آن با ویکی‌خبر سازگاری نداشته باشد؛
  • نسخهٔ دیگری در تاریخچهٔ خبر نباشد که ناقض حق تکثیر نبوده ارزش نگهداری داشته باشد؛
  • نقض حق تکثیر در یک نوبت و توسط یک نفر انجام شده باشد (پس توجه داشته باشید در مواردی که صفحه‌ای در ویکی‌خبر و با مشارکت ویرایشگران ایجاد می‌شود، بعداً توسط یک وب‌سایت دیگر کپی می‌شود، در صورتی که به ٱن وب‌سایت برخورد کردید، اشتباهاً تصور نکنید که خبر از آن‌جا به ویکی‌خبر کپی شده‌است.)
  • کسی که محتوا (اعم از متن یا تصویر) را بارگذاری می‌کند، شواهدی از مجاز بودن تکثیر محتوا ارائه نکند، یا ادعای وی مشکوک به نظر برسد.
  اگر در مورد حق تکثیر صفحاتی مشکوک هستید، به جای استفاده از برچسب حذف سریع، از برچسب {{حق تکثیر مشکوک}} استفاده کنید.
 12. خرابکاری محض   به‌اختصار  خرابکاری   - مثالی از آن، صفحاتی تغییر مسیری هستند که در حین انتقال خرابکارانهٔ صفحه‌ها ایجاد شده‌اند. خرابکاری به شکلی که با واگردانی قابل اصلاح باشد، معیاری برای حذف سریع محسوب نمی‌شود.

خبرها

[ویرایش]
 1. خبرهای خیلی کوتاه   به‌اختصار  کوتاه   - منظور خبرهایی است که اطلاعاتی دربارهٔ موضوع نمی‌دهند یا اطلاعات آنقدر ناچیز است که امکان رده‌بندی مفید و زمینه‌ای برای گسترش خبر فراهم نمی‌کند (مثال: او صاحب یک شرکت بزرگ است و خیلی کارش درست است). صرف کوتاهی دلیلی بر حذف سریع نیست. اگر خبر محتوای مفید داشته باشد در زمرهٔ خبرهای نیازمند گسترش می‌گنجد و امکان گسترش و تکمیلش از طرف ویکی‌نویسان بعدی وجود دارد.
 2. خبرهای غیر فارسی   به‌اختصار  زبان   - ویکی‌خبر فارسی جایی برای خبرهایی با زبان غیر فارسی نیست. این خبرها باید به ویکی‌خبر زبان مورد نظر منتقل شوند، و از ویکی‌خبر فارسی حذف شوند.
 3. بدون محتوا  به‌اختصار  بدون محتوا   - مانند خبرهایی که فقط شامل پیوند (اعم از پیوند به خارج ویکی، پیوندهای درون‌ویکی و میان‌ویکی، و دستورهای رده‌بندی) باشند می‌توانند حذف سریع شوند.
 4. انتقال به ویکی دیگر   به‌اختصار  انتقالی   - مانند خبرهایی که فقط شامل معنای لغت‌نامه‌وار از یک واژه بوده‌اند و به طور کامل به ویکی‌واژه منتقل شده‌اند.
 5. موضوع غیر قابل توجه   به‌اختصار  نامهم   - منظور خبرهایی است که درباره افراد یا شرکت‌ها یا گروه‌ها یا ... ای نوشته شده‌اند که موضوعی قابل توجه برای درج در ویکی‌خبر به عنوان یک مرجع خبری نیستند. اگر احتمال اختلاف نظر در این مورد وجود داشته باشد، خبر باید از طریق نظرخواهی برای حذف و با اشاره به عدم سرشناسی، حذف شود.
 6. خبرهای دارای مشاجره   به‌اختصار  مشاجره   - منظور خبرهایی است که دارای مشاجره باشند؛ که به طور معمول درون ردهٔ مشاجره قرار می‌گیرند که پس از گذشت زمان از این حالت خارج نشده و یا قابل تکمیل نباشد، توسط مدیران حذف می‌شوند.

صفحه‌های تغییر مسیر

[ویرایش]
 1. تغییر مسیر به صفحه‌ای که وجود ندارد   به‌اختصار  بن‌بست  
 2. تغییر مسیر از فضای نام اصلی ویکی‌خبر به فضای نام کاربر یا بحث کاربر   به‌اختصار  فضای نام   - توجه داشته باشید که گاهی اوقات، یک خبر که در رای‌گیری برای حذف، تصمیم به انتقال آن به فضای نام کاربر گرفته شده‌است، پس از انتقال یک صفحهٔ تغییر مسیر به جای می‌گذارد. انتظار می‌رود که در زمان اجرای تصمیم حاصل از رای‌گیری برای حذف این صفحهٔ تغییر مسیر حذف شود. اگر بعد از یک یا دو روز این کار صورت نگرفت، می‌توان آن را با استناد به این معیار، حذف سریع کرد.
 3. تغییر مسیر از یک املای نامحتمل   به‌اختصار  املا   - منظور صفحهٔ تغییر مسیری است که املای نامحتملی از یک کلمه را به املای درست آن تغییر مسیر بدهد (مثلاً نزرخواهی را با نظرخواهی تغییر مسیر بدهد.) صفحاتی که غلط‌های املایی متداول را به املای درست عبارات تغییر مسیر می‌دهند، مشمول این معیار نمی‌شوند.

تصاویر

[ویرایش]

قبل از آن که به یک تصویر برچسب حذف سریع بزنید، لطفاً تمام موارد استفادهٔ آن در صفحه‌های ویکی‌خبر را از بین ببرید.

 1. تصاویر اضافه   به‌اختصار  اضافه   - منظور تصاویری است که یک نسخه با کیفیت بالاتر و در قالب یکسان از آن‌ها در ویکی‌خبر وجود دارد. توجه داشته باشید این معیار شامل تصاویری که به دلیل نیاز به حفاظت‌شدن، از ویکی‌انبار به ویکی‌خبر آورده شده‌اند، نمی‌شود.
 2. تصاویر خراب یا خالی   به‌اختصار  پوچ   - قبل از حذف سریع چنین تصاویری، ابتدا مطمئن شوید که نرم‌افزار مدیاویکی (که ویکی‌خبر بر اساس آن کار می‌کند) قادر به خواندن تصویر و نمایش یک نسخهٔ کوچک‌تر از آن تصویر نیست.
 3. اجازه‌نامهٔ غیر مناسب   به‌اختصار  اجازه‌نامه   - مانند تصویری که با اجازهٔ استفاده غیر تجاری در ویکی‌خبر بارگذاری شده باشد (چرا که چنین اجازه‌نامه‌ای به استاندارد ویکی‌خبر سازگاری ندارد؛ راهنمای حق تکثیر را بخوانید.)
 4. تصاویر بدون اجازه‌نامه   به‌اختصار  بی‌اجازه   - پرونده‌های فاقد اطلاعات ضروری درباره مجوز، اگر اطلاعاتی در این مورد به آنها افزوده نشود پس از هفت روز حذف خواهند شد. آگاه باشید که گاهی بارگذاران، منبع تصویر را در خلاصه ویرایش می‌آورند. در صورتی که هنوز هفت روز سر نیامده باشد از {{حق تکثیر تصویر نامعلوم}} استفاده شود.
 5. تصاویر استفاده نشده و غیر آزاد   به‌اختصار  استفاده‌نشده   - تصاویری هستند که استفاده از آن‌ها در قالب یک اجازه‌نامهٔ آزاد یا در مالکیت عمومی وجود ندارد، و با گذشت هفت روز از زمان بارگذاری هنوز در هیچ صفحه‌ای از ویکی‌خبر هم استفاده نشده‌اند.
 6. فقدان توضیح در مورد استفادهٔ منصفانه   به‌اختصار  منصفانه۱   - تصاویری که برای استفادهٔ منصفانه در ویکی‌خبر بارگذاری می‌شوند (مثل تصویر جلد کتاب‌ها) اما توضیح درستی در مورد امکان استفاده منصفانه از آن‌ها در ویکی‌خبر درج نشده است، می‌توانند مطابق این مورد حذف شوند. با این وجود بهتر آن است که قبل از حذف تصویر، با بارگذاری کنندهٔ آن در این مورد بحث صورت بگیرد.
 7. ادعای نادرست در مورد استفادهٔ منصفانه   به‌اختصار  منصفانه۲   - مانند تصویری از یک شیء که شامل لوگوی یک شرکت هم باشد، در حالی که استفادهٔ منصفانه از آن لوگو امکان‌پذیر نباشد.
 8. تصویرهایی که همانند آن‌ها در ویکی‌انبار موجود است   به‌اختصار  ویکی‌انبار   - به شرطی آن که تمام موارد زیر در موردشان صادق باشد شایستهٔ حذف سریع هستند:
  • اجازه‌نامه‌ای که در ویکی‌انبار برای تصویر ذکر شده مشکوک نباشد و مناسب استفاده در ویکی‌خبر باشد.
  • تصویر در ویکی‌خبر محافظت نشده باشد، و در توضیحات تصویر در ویکی‌خبر نیامده باشد که تصویر نباید به ویکی‌انبار انتقال داده شود.
  • اگر تصویر در ویکی‌انبار و ویکی‌خبر با دو نام مختلف ذخیره شده، در ویکی‌خبر هیچ مورد استفاده‌ای از تصویر موجود در ویکی‌انبار وجود نداشته باشد.
 9. نقض حق تکثیر ناواضح
 10. پرونده‌های رسانه‌ای بی‌استفاده. که تصویر، صدا، ویدیو نیستند و هیچ پیش‌بینی‌ای برای استفادهٔ دانشنامه‌ای از آن‌ها وجود نداشته باشد.

رده‌ها

[ویرایش]
 1. رده‌های خالی   به‌اختصار  خالی   که در چهار روز متوالی هیچ زیررده‌ای نداشته باشند و هیچ صفحاتی در آن رده‌ها قرار نگرفته باشد. اگر رده به تازگی ایجاد نشده باشد، امکان دارد قبلاً شامل خبرهایی بوده باشد، و بررسی‌های بیشتری لازم خواهد بود. هم‌چنین این قاعده شامل رده‌هایی که مشمول انتقال رده شده‌اند و رده‌های ارشد تاریخ نمی‌شود.
 2. تغییر نام سریع   به‌اختصار  تغییرنام   - رده‌ای که طبق ویکی‌خبر:رهنمود حذف رده‌ها شایستهٔ تغییر نام سریع شناخته شده‌اند، مانند تغییر نام یک رده با املای غلط به املای درست، یا تغییر نام رده از مفرد به جمع یا بالعکس، و غیره.
 3. رده‌های حاصل از الگو   به‌اختصار  الگوزاد   - زمانی که یک رده فقط توسط استفاده از یک الگو ایجاد شده است، اما آن الگو با رای‌گیری حذف شده است، ردهٔ مورد نظر نیز حذف سریع می‌شود.

صفحه‌های کاربری

[ویرایش]
 1. درخواست کاربر   به‌اختصار  درخواست   - زیرصفحه‌های کاربری با درخواست خود کاربر حذف سریع می‌شوند. هم‌چنین گاهی خود صفحهٔ کاربری هم با درخواست کاربر حذف می‌شود. به ویکی‌خبر:صفحه کاربری نگاه کنید.
 2. صفحهٔ کاربری که وجود ندارد   به‌اختصار  بی‌کاربر   - زمانی که یک صفحه کاربری بدون ایجاد حسابی به آن نام، ایجاد شده باشد (با بررسی فهرست کاربران قابل اثبات است) آن صفحهٔ کاربری حذف سریع می‌شود.

الگوها

[ویرایش]
 1. الگوهای فتنه‌انگیز   به‌اختصار  الگوی بد   - مثل الگوی برای فهرست کردن پدرسوختگان جهان

آنچه ملاک نیست

[ویرایش]

آنچه در ادامه می‌آید، به تنهایی، برای توجیه حذف سریع کافی نیست:

 • دلایلی که از وخ:نیست نتیجه می‌شوند، مانند: «ویکی‌خبر یک واژه‌نامه نیست»، «ویکی‌خبر، مجموعهٔ درهمی از اطلاعات نیست، و ....
 • مطالب غلط‌انداز. اگر حتی کمی شک به موجه‌بودن محتوا باشد، خبر مشکوک به غلط‌اندازی باید از سوی جمع بزرگ‌تری به دقت بررسی شود. توجه کنید که «مطالب به‌وضوح مسخره‌آمیز و غلط» از مصادیق خرابکاری است و شامل این بند نیست.
 • واژه‌سازی. اگر به‌وضوح مسخره نیست، بهتر است جمع بزرگتری درباره‌اش تصمیم بگیرند.
 • سرشناسی و اهمیت. خبرهایی که حتی به‌وضوح موضوع ناسرشناس و نامهم دارند، تنها وقتی در معیار حذف سریع می‌گنجند که در خود خبر نسبت به اهمیت موضوع خبر ادعایی نباشد.
 • عدم اشاره به سرشناسی در موضوعاتی که شامل بند مربوط به آن معیار نشود (آن معیار در مورد اشخاص و موسسات است و دربارهٔ شمول آن معیار برای موضوعات دیگر هیچ اجماعی نیست).
 • خبر بسیار کوتاه. خبر کوتاهی را که محتوایش و مشخص‌بودن موضوعش در حد یک خبر خرد باشد، نمی‌توان به استناد «نبود محتوا» یا «نبود زمینه» شامل حذف سریع کرد.