پرش به محتوا

واکنش تند محمود احمدی‌نژاد به طرح اصلاح قانون انتخابات ریاست جمهوری

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۳۹۱، ۲ دسامبر ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


به گزارش خبرگزاری‌ها، مجلس شورای اسلامی امروز کلیات طرح قانون اصلاح انتخابات ریاست‌جمهوری را با ۱۴۴ رای موافق، ۹۱ رای مخالف و ۱۱ رای ممتنع به تصویب رساند که ساعاتی پس از آن محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهور وقت ایران در واکنشی تند از تصویب این طرح به‌شدت انتقاد کرد.

احمدی‌نژاد که در اولین همایش ملی قوه مجریه در حقوق اساسی جمهوری اسلامی ایران شرکت کرده‌بود تصویب این طرح را مغایر قانون اساسی ایران خواند و اظهار داشت تغییر قانون اساسی دارای "روالی مشخص" است و از افرادی که به گفتۀ وی "با تفسير يا با قانون عادی يا با ارجاع به مجمع تشخیص مصلحت نظام" به دنبال تغییر در قانون اساسی کشور با تصویب این طرح هستند انتقاد کرد.

وی در این رابطه گفت:

« نمی‌شود عده قلیلی بگویند مصلحت ملت را ما تشخیص می‌دهیم و ملت قادر به تشخیص نیست. چطور این تشخیص را برای ملتی قائل نیستیم در حالی که آنها هستند که ما را انتخاب کرده‌اند؟ »

براساس این طرح "نامزد مورد نظر برای انتخابات رياست‌جمهوری بايد دارای هشت سال سابقه وزارت بوده و ۳۰۰ نفر از سياسيون که در رزومه‌کاری خود سابقه کاری حداقل استانداری يا مشاغل هم‌تراز به بالاتر را داشته باشند، وی را از نظر توان مديريتی تاييد کنند."
احمدی‌نژاد ضمن انتقاد از روند تعیین نامزد ریاست‌جمهوری به این روش اظهار داشته:

« اینکه ما بر خلاف قانون اساسی کاری کنیم که کسی حق نداشته باشد کاندیدا شود مگر اینکه قبلا از کسانی تائیدیه بگیرد، سیاستش را کسی تایید کند و دینداریش را کسی دیگر، آیا این مکانیزم انتخاب رئیس‌جمهور است؟ »

وی نمایندگان مجلس را "نماینده اقلیتی از مردم" دانست و افزود با روند کاهش شرکت مردم در دوره‌های مختلف انتخابات، امروز نمایندگان با کسب کمتر از ۳۰ درصد آرای ماخوذه به مجلس راه یافته‌اند. وی رئیس‌جمهور را تنها "نماينده کل ملت" دانست و اعلام کرد نامزد ریاست‌جمهوری "بايد نظر مردم را جلب کند...". احمدی‌نژاد در ادامه سخنان خود اظهار داشته:

« رئیس‌جمهور با رأی مستقیم مردم انتخاب می‌شود و حتی رهبری با واسطه توسط مردم انتخاب می‌شود. »

وی همچنین اجرای انتخابات توسط نهادی به غیر وزارت کشور را دخالت در قوا دانست.

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از سخنان خود به ایراد سخن درباره مردم و آزادی و حق انتخاب آن‌ها پرداخت و اظهار داشت:

« این مردم هستند که نظام را حفظ کرده‌اند و خواهند کرد. باید به آنها اجازه دهیم که اراده خود را حاکم کنند که در اینصورت به خیر و صلاح خواهد بود. »

لازم بذکر است بسیاری اسفندیار رحیم‌مشایی را که شنبه همین هفته از سمت ریاست دفتر رئیس‌جمهوری کنار گذاشته شد، اصلی‌ترین نامزد احمدی‌نژاد برای انتخابات آتی ریاست‌جمهوری ایران در ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ می‌دانند.


منابع