پرش به محتوا

رهبر جمهوری اسلامی ایران: ما دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۰، ۲۶ فوریه ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


چهارشنبه سوم اسفند ۱۳۹۰ گروهی از دانشمندان هسته‌ای ایران با سید علی خامنه‌ای رهبری ایران دیدار کرد.

در آغاز فریدون عباسی رییس سازمان انرژی اتمی ایران سخنرانی کرد.

سپس آیت‌الله خامنه‌ای سخنرانی کرد.

او پس از سپاس‌گزاری و بیان خرسندی و ارادت، گفت همهٔ این نعمت‌ها از خدا است و ما بكم من نعمة فمن الله[۱۶–۵۳] و دانشمند چنین نعمتی است.

او گفت نکتهٔ نخست این است که باید بدانیم چه کار بزرگی داریم می‌کنیم تا دچار غفلت نشویم. وی یکی از بعدهای ماجرای هسته‌ای را عزت نفس بخشیدن به ملت ایران دانست.

« البته کار شماها خیلی ابعاد مختلفی دارد؛ یک بعدش این است که احساس عزت ملی را به این ملت و به این کشور داد؛ این چیزِ خیلی مهمی است. ملت‌ها آن وقتی گرفتار می‌شوند که عزت نفس خودشان را از دست بدهند؛ آن وقتی به رایگان نوکری دیگران را قبول می‌کنند که ارزش خودشان را فراموش کنند. عزت نفس این است. یک ملت مظلوم آن وقتی به پا می‌خیزد -مثل همین ملت‌های شمال آفریقا و بعضی کشورهای دیگر- که احساس کند عزتی دارد که در طول زمان پایمال شده؛ آن وقت دیگر برمی‌خیزد و هیچ نیرویی نمی‌تواند او را بنشاند؛ که دارید مشاهده می‌کنید؛ این اتفاق افتاده. عزت نفس این است. انقلاب به ملت ما، به کشور ما عزت نفس داد. »

وی گفت: «این ارزش‌ها را نمی‌شود با محاسبهٔ مادی سنجید. البته دنیای مادی همهٔ این چیزها را با پول می‌سنجد؛ همه ارزش‌های بشری هم در نهایت منتهی می‌شود به پول؛ گرفتاری دنیای مادی هم این است، و همین است که قطعاً این‌ها را زمین خواهد زد. لیکن حقیقت قضیه این است که یک چیزهایی اصلاً با پول قابل سنجش نیست.»

او کار کارمایهٔ هسته‌ای را هم‌بسته به منفعت‌های ملی و برای کشور و ملت و آینده دانست.

وی گفت مستکبران دنیا همین چند کشور مستکبر نام خودشان را می‌گذارند جامعهٔ جهانی و به نام جامعهٔ جهانی حکم صادر می‌کنند و حرف می‌زنند و رد می‌کنند و اظهار توقع! بخشی از هیاهویی که می‌کنند برای این است که انحصار دانش و فناوری‌ای که از عامل‌های تسلطشان بر دنیا است نشکند.

او بزرگ‌ترین خیانت به دانش و بشر را «دانش را ابزار زورگویی» کردن خواند و گفت انگلیسان پیشروان انقلاب صنعتی چه ستم‌هایی کردند و گفت:

« این‌ها می‌خواهند این انحصار شکسته نشود. هر ملتی که بتواند با استقلال -نه زیر بلیت آن‌ها و با مجوز آن‌ها و در اختیار آن‌ها و در مشت آن‌ها - روی پای خود بایستد، یک ضربه به این انحصار زده؛ و این کار امروز خوشبختانه در ایران راه افتاده. »


رهبری گفت باید به خدا توکل کرده کار مهم و اساسی را بکنیم. امروز استعداد، ظرفیت سیاسی و طبیعی و انسانی هست. می‌توان پیش رفت و باید.

« جنجالی که راه می‌اندازند، با هدف این است که ما را متوقف کنند. می‌دانند که ما دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم؛ این را فهمیده‌اند، دانسته‌اند. من شک ندارم که دستگاه‌های تصمیم‌گیر و تصمیم‌ساز در این کشورهایی که جلو ما ایستاده‌اند، اطلاع دارند و می‌دانند که ما دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم. واقعاً سلاح هسته‌ای به صرفهٔ ما نیست؛ علاوه بر این که از لحاظ فکری و نظری و فقهی، ما این کار را خلاف میدانیم و این حرکت را حرکت خلافی میدانیم. ما استفادهٔ از این تسلیحات را گناهی بزرگ می‌دانیم و نگه داشتنش را یک کار بیهودهٔ پرضررِ پرخطر می‌دانیم و هرگز دنبالش هم نمی‌رویم. آن‌ها هم این را می‌دانند، اما روی این نقطه فشار می‌آورند برای این که این حرکت را متوقف کنند. »

آیت‌الله خامنه‌ای افزود:

« ما می‌خواهیم به دنیا اثبات کنیم که داشتن سلاح هسته‌ای، قدرت‌آفرین نیست؛ به دلیل اینکه قدرت‌هایی که سلاح هسته‌ای دارند، امروز دارای سخت‌ترین مشکلات اند. آن‌ها با تهدید هسته‌ای بر دنیا مسلط شدند، اما امروز این تهدید دیگر کاربرد ندارد. ما می‌خواهیم بگوییم ما دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم و اقتدار را در سلاح هسته‌ای نمی‌دانیم و اقتدار متکی به سلاح هسته‌ای را هم می‌توانیم بشکنیم. ان‌شاءالله این ملت این کار را خواهد کرد. »

او گفت فشار و تهدید تحریم دشمن نشانهٔ ضعف است و ملت می‌فهمد درست به خال زده‌است و راه خود را پیش می‌گیرد و می‌رود. وی افزود این حرکت فقط هم هسته‌ای نیست. امروز بهانهٔ‌شان هسته‌ای است. سی سال است که تحریم کرده‌اند، مگر چند سال است که قضیهٔ هسته‌ای آغاز شده‌است؟ مقابله با ملتی است که خواسته‌است ستمگر را افشا کند و زیر بار ستم نرود و جلو ظلم ایستاده این پیام را به همهٔ دنیا بدهد. تحریم و فشار سیاسیشان هم اثری نخواهد کرد.

«وقتی که یک ملت تصمیم می‌گیرد بایستد، وقتی که به حمایت الهی و به قدرت درونی خود و استعداد درونی خود باور داشت و باور کرد، چیزی نمی‌تواند جلو او را بگیرد.»

او در پایان با بیان اهمیت بحث هسته‌ای و حاشیه‌هایش گفت همتتان را بالا برید و افزود: «ما هم شما را دعا می‌کنیم. هر جا هم که لازم باشد ما پشتیبانی کنیم، بنده کمکی بکنم، قطعاً این کار را خواهیم کرد. ما معتقد ایم که -ان‌شاءالله- شما هم موانع را یکی پس از دیگری از سر راهتان برمی‌دارید و پیش خواهید رفت. -ان‌شاءالله- فردای شما از امروز شما به مراتب بهتر خواهد بود.»


منابع