درگیری ارتش مصر با مردم برای پاکسازی میدان التحریر

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۲۴ بهمن ۱۳۸۹، ۱۳ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


ارتش مصر با معترضان در میدان آزادی قاهره درگیر شد، این اتفاق درحالی رخ‌داد که نظامیان ارتش مصر در آغازین روزهای خیزش مردمی این کشور، خواست مردم را مشروع می­‌دانستند و از تیراندازی به سمت آنان پرهیز می­کردند.

هزاران معترض مصری یک­شنبه (۲۴ بهمن) درحالی با اقدام سرکوب­گرانه نظامیان مصر مواجه شدند که ناظران و تحلیل­گران در ارزیابی تحولات چند روز اخیر مصر، ارتش را مجبور به انتخاب یکی از دو گزینه حکومت نظامی موقت و یا تشکیل یک دولت موقت تکنوکرات برای اداره کشور دیده­‌اند. آنها در ادامه اعتراضات خود در میدان آزادی و خیابان­‌های اطراف آن، در تاکید بر خواست خود شعار سر می­‌دادند و با نظامیانی که برای جلوگیری از آنان به زور متوسل شده بودند، مقابله می­‌کردند.

معترضان مصری شنبه شب (۲۳ بهمن) هشدار داده بودند درصورت ناکامی ارتش در عمل به وعده خود مبنی بر انتقال صلح­‌آمیز قدرت به ساختار غیرنظامی دموکراتیک، تظاهرات­‌های گسترده برپا خواهند کرد. ارتش مصر نیز در پاسخ به مردم و یک روز بعد از کناره­‌گیری مبارک وعده داده بود به منظور استقرار «حکومتی آزاد و دموکراتیک» برای «انتقال صلح­‌آمیز قدرت» به یک دولت منتخب غیرنظامی اقدام می­‌کند.

این درحالی است که رهبری نظامی جدید مصر برای عمل به این وعده، جدول زمانی مشخصی تعیین نکرد.

مقام‌های دولتی در مصر همچنین از ممنوع الخروج شدن سه مقام ارشد حکومت حسنی مبارک خبر داده‌اند. تلویزیون دولتی مصر نیز دراین رابطه اعلام کرد احمد نظیف، نخست وزیر سابق، حبیب عدلی، وزیر کشور پیشین و انس فکی، وزیر اطلاع‌رسانی فعلی نمی‌توانند از کشور خارج شوند.

منابع