پرش به محتوا

خودزندگی‌نامه ژولیان آسانژ کمتر از ۷۰۰ نسخه فروخت

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۹ مهر ۱۳۹۰، ۱ اکتبر ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


بر اساس گزارش نیلسن بوک اسکن، خودزندگی‌نامهٔ جولیان آسانژ، بنیانگذار ویکی‌لیکس، که از پنجشنبه ۲۲ سپتامبر منتشر شده‌است با وجود تبلیغات گسترده، در هفتهٔ اول کمتر از ۷۰۰ نسخه فروخت.

خودزندگی‌نامهٔ آسانژ که با وجود عدم رضایت خودش توسط انتشارات کانونگیت منتشر شده بود تحت پوشش خبری گسترده‌ای قرار گرفت. با این وجود نیلسن بوک اسکن که به بررسی آمار و ارقام فروش می‌پردازد نشان داده که تنها ۶۴۴ نسخه از کتاب به فروش رفته‌است.

طبق گزارش مجلهٔ بوک سلر، خودزندگی‌نامهٔ آسانژ از نظر میزان فروش در میان کتاب‌های غیر تخیلی، رتبهٔ ۵۰ام هفته و در کل، رتبهٔ ۵۳۷ام را به دست آورده‌است.

کانونگیت که یک مؤسسه انتشاراتی اسکاتلندی است خواستهٔ جولیان آسانژ مبنی بر عدم چاپ خاطراتش را رد کرده‌است. جولیان آسانژ از ادامهٔ همکاری با کانونگیت دست برداشته و پیش از انتشار کتاب نیز از قرارداد یک میلیون پوندی‌اش عقب کشیده‌است. بر طبق منبع گاردین، کانونگیت از اقدامات امنیتی سنگینی سود برده‌است تا آسانژ نتواند از انتشار کتاب ممانعت به عمل آورد.

در مارس گذشته آسانژ پس از خواندن پیش‌نویس‌های کتاب به ناشر اطلاع داد که دیگر قصد انتشار زندگی‌نامه‌اش را ندارد و در ۷ ژوئن نیز رسماً از ادامهٔ همکاری با پروژه دست کشید.

بر طبق گزارش‌ها، کتاب به شرح دوران بچگی آسانژ در استرالیا، چگونگی علاقه‌مند شدن به رایانه‌ها و مسحور شدنش با دنیای هک، بنیانگذاری ویکی‌لیکس، و وقایعی که به اتهام تجاوز جنسی‌اش در سوئد منجر شد می‌پردازد. آسانژ به کانونگیت گفته‌است که انتشار کتاب ممکن است به مقامات آمریکایی برای استردادش به آن کشور به دلیل اتهامات جاسوسی مربوط به ویکی‌لیکس کمک کند.

کانونگیت مدعی‌است از آن‌جا که پیش‌پرداخت‌هایی به آسانژ داده شده، قرارداد همچنان معتبر می‌باشد.

منابع