پرش به محتوا

جولیان آسانژ، موسس سایت ویکی‌لیکس در بازداشت پلیس لندن

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
چهارشنبه ۱۷ آذر ۱۳۸۹، ۸ دسامبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

دادگاه لندن با آزادی جولین آسانژ، موسس سایت ویکی‌لیکس به قید وثیقه موافقت نکرده است.

صبح دیروز ۷ دسامبر، پلیس لندن اعلام کرد که بر اساس یک حکم جلب بین المللی آقای آسانژ را که در یک ایستگاه پلیس در لندن حاضر شده بود، بازداشت کرده و قرار است متعاقبا وی در دادگاه وستمینستر حاضر شود.

قاضی هوارد ریدل با آزادی او به قید وثیقه موافقت نکرده و قرار است او تا چهاردهم دسامبر در بازداشت باقی بماند. دلیل مخالفت این قاضی با آزادی با قید وثیقه، هراس از احتمال خروج او از بریتانیا عنوان شده است.این قاضی باید در مورد استرداد آقای آسانژ به سوئد تصمیم گیری کند.

جولیان آسانژ به قاضی دادگاه گفت برای جلوگیری از اجرای درخواست سوئد مبنی بر استرداد وی به آن کشور، حد اکثر تلاش را خواهد کرد.

سخنگوی ویکی لیکس بازداشت موسس این سایت را حمله به آزادی مطبوعات خوانده است.کریستین هرافنسون گفت بازداشت آقای آسانژ مانع ادامه انتشار پیام های محرمانه دیپلماتیک آمریکا نخواهد شد.او گفته است که ویکی لیکس توسط گروهی در لندن و چند نقطه مخفی دیگر اداره می شود.

پلیس لندن روز سه شنبه هفتم دسامیر جولین آسانژ را در ارتباط با اتهام تجاوز جنسی و رساندن آزار جنسی به دو زن در سوئد، دستگیر کرده بود.آقای آسانژ که استرالیایی است، این اتهام را که تاریخ ارتکاب آن به اوت ۲۰۱۰ بازمی گردد، رد می کند.

سایت ویکی لیکس، مبادرت به انتشار یک رشته گزارش های محرمانه دیپلماتیک کرده که موجب خشم و سرافکندگی دولت آمریکا شده است. رابرت گیتس، وزیر دفاع آمریکا امروز از بازداشت آقای آسانژ استقبال کرده است.

آقای استیونز، وکیل مدافع جولین آسانژ به بی بی سی گفت که موکلش به نظام قضایی سوئد اعتماد ندارد.آقای استیونز افزود رفتار دادستانی سوئد بسیار بی منطق و غیرعادی بوده و او را از ماهیت شواهدی که علیه آقای آسانژ بوده بی خبر گذاشته است.

وکیل آقای آسانژ گفت ویکی لیکس خود را برای افشای گزارش های محرمانه دیگری آماده می کند.

روز گذشته اعلام شد که بانک های سوئیس حساب جولیان آسانژ را مسدود کرده اند. دیگر شرکت هایی که ویکی لیکس از طریق آنها کمک های مالی جمع آوری می کرد، همکاری های خود را با آن قطع کرده اند که از آن جمله می توان به "پی پل"، "مستر کارت" و "ویزا" اشاره کرد.

سایت ویکی لیکس اعلام کرده که این سایت و آقای آسانژ در هفته گذشته حدود ۱۰۰ هزار یورو از دست داده اند.

منابع

‎«‏جولیان آسانژ، موسس سایت ویکی‌لیکس در بازداشت پلیس لندن». ‏بی‌بی‌سی فارسی، ‏۱۶ آذر ۱۳۸۹