جلوگیری از برگزاری نوروز در کردستان ترکیه

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
سه‌شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۱، ۲۰ مارس ۲۰۱۲، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.


در آستانه نوروز، روز یکشنبه، برابر ۱۹ مارس، پلیس ترکیه برای جلوگیری از گردهمایی کردها در چند شهر مهم کردنشین از خودروهای آب‌پاش، گاز اشک‌آور و باتوم استفاده نمود.

رویترز در گزارشی بیان نمود که دو حزب آشتی و دموکراسی و پ‌ک‌ک در آستانه نوروز از مردم خواستند که برای جشن نوروز و تظاهرات بزرگی جمع شوند. همچنین این خبرگزاری ابراز داشت که به نظر می‌رسد این حرکت دو حزب، با در نظر گرفتن حمایت قاطع دولت ترکیه از معترضان عرب و احتمال آسیب‌پذیر بودن حکومت مرکزی در برابر فشار اعتراض‌های خیابانی انجام شده‌باشد.

بزرگترین تظاهرات در دیاربکر انجام شده که مهم‌ترین شهر کردستان ترکیه به حساب می‌آید. از نخستین ساعات صبح، صدها پلیس ضد شورش، با پشتیبانی خودروهای زره‌پوش و بالگرد، نقاط استراتژیک دیاربکر را به تصرف در آورده‌اند و راه‌های رو به محل گردهم‌آیی را مسدود نمودند تا بدین طریق از به هم پیوستن مردم جلوگیری کنند. روز یکشنبه در درگیری‌های انجام شده، رسانه‌های عمومی تصاویری از مورد هدف قرار گرفتن کردهای سنگ‌پران توسط پلیس ترکیه را نشان داده‌اند.

در استانبول نیز نیروهای پلیس برای برهم زدن مراسم جشن نوروز کردها وارد عمل شده و ۱۰۶ نفر از کردها در این تظاهرات بازداشت کردند. برپایه خبر ارسالی بر روی حساب‌های کاربری توییتر نمایندهٔ پارلمان ترکیه از حزب آشتی و دمکراسی با نام «حاجی زِنگین»، رئیس دفتر شعبهٔ استانبول این حزب، بر اثر اصابت پوکه گاز اشک‌آور به ناحیه سر در درگیری‌ها کشته شده‌است.

مقامات ترکیه برگزاری جشن نوروز را تا تاریخ ۲۱ ماه مارس ممنوع اعلام کرده‌اند. یک تحلیلگر ترک، فعالان سیاسی کرد در این کشور را به تلاش برای سوءاستفاده از عید نوروز برای رسیدن به هدف‌های سیاسیشان متهم نمود و اذعان داشت: «فعالان سیاسی کرد با انگیزه‌های تجزیه‌‌طلبانه، حقوق سیاسی خود را مطالبه می‌کنند.» دولت ترکیه ادعا نموده که تظاهرکنندگان دست کم چهار ایستگاه تقویت امواج تلفن همراه و تعدادی لاستیک را به آتش کشیدند.

«مصطفی اوزجان» روز سه‌شنبه در مصاحبه با شبکهٔ العالم، گفت: «دولت ترکیه اصلاحات در قبال کردها را متوقف کرد تا ملی‌گرایان کرد از این اصلاحات برای صف‌بندی‌های سیاسی سوءاستفاده نکنند؛ با این حال دولت تصمیم دارد این اصلاحات را در چند مرحله ایجاد کند.» وی خاطر نشان داشت : «برخی مطالبات کردها به حق است، اما تأمین همه حقوق کردها و درج این حقوق در قانون اساسی نیاز به زمان دارد.» ولی همچنین بیان نمود:«مطالبات سیاسی کردها هیچگاه محقق نخواهد شد، زیرا اين مطالبات رنگ و بوی جدایی‌طلبی دارند و کردها حقوق فرهنگی خود را دستاويز قرار داده‌اند.»


منابع