پرش به محتوا

اعتراض نسبت به اعتصاب غذایی زندانیان عضو پ‌ک‌ک در شهرهای کردنشین ترکیه

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
چهارشنبه ۱۰ آبان ۱۳۹۱، ۳۱ اکتبر ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


در روز ۳۰ اکتبر که حزب صلح و دموکراسی در ترکیه آن را «روز توقف جریان عادی زندگی و حمایت از زندانیان پ‌ک‌ک» نامیده، در شهرهای دیاربکر، شرناخ، حکاری، وان و یوکسک اوا بسیاری از مغازه‌ها تعطیل گشت و بسیاری از خانواده‌های هوادار حزب مذکور فرزندانشان را به مدرسه نفرستادند.

صلاح‌الدین دمیرتاش، رهبر صلح و دموکراسی اذعان داشت راهپیمایی مردم دیاربکر در مقابل «زندان دکتر باقر» شروع شده و مردم خواهان مطالبات ۶۰۰ زندانی پ‌ک‌ک می‌شوند. این در حالی است که عبدالله گل رییس‌جمهور ترکیه گفته بود اعتصاب غذا مشکلات کردهای ترکیه را بیشتر می‌کند. رسانه‌های ترکیه درباره وقایع شهرهای کردنشین سکوت نمودند و خبری از راهپیمایی‌ها و تنش‌ها پخش نشد.

سرانجام امروز، ۳۱ اکتبر، دیاربکر مورد تظاهرات، ناآرامی و درگیری مردم و پلیس قرار گرفت. هزاران نفر از هواداران حزب صلح و دموکراسی که به منظور حمایت از اعتصاب غذای زندانیان پ‌ک‌ک شوریده‌بودند، با پلیس درگیر شدند. پلیس ترکیه با گاز فلفل، آب‌پاشی با فشار قوی و گاز اشک‌آور به تظاهرکنندگان حمله کرد و مردم با سنگ و کوکتل مولوتوف مقابله نمودند. در این درگیری‌ها ۵۶ تن دستگیر شدند.

سپس پلیس امنیت دیاربکر به منزل فعالان سیاسی، اعضا و هواداران حزب صلح و دموکراسی رفته و ۵۶ تن از آنان را بازداشت کرد. همچنین بنابر گزارشی طیف وسیعی از نمایندگان و شهرداران مناطق کردنشین ترکیه نیز در حمایت از زندانیانیان، اعتصاب غذا کرده‌اند.

پیش‌بینی شده که در شهرهایی مانند حکاری، نسیبین و یوکسک اوا تعدادی دیگر از هواداران صلح و دموکراسی دستگیر گردند. وزارت کشور ترکیه اعلام کرده که در درگیری‌های روز بزرگداشت جشن جمهوری در استانبول ۱۱ نفر و در تظاهرات دیروز شهرهای کردنشین نیز ۱۹ نفر از افراد پلیس مجروح شدند.


منابع