پرش به محتوا

ترور داریوش رضایی‌نژاد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۲ مرداد ۱۳۹۰، ۲۴ ژوئیه ۲۰۱۱، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.


داریوش رضایی‎نژاد، دانشجوی کارشناسی ارشد در رشته برق گرایش قدرت دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی، در این ترور به احتمال در ساعات ۱۶ الی ۱۷ روز ۲۳ ژوئیه ۲۰۱۱میلادی طی عملیاتی در مقابل خانه‌اش، در خیابان بنی‌هاشم تهران، به همراه همسر و فرزند خود مورد هدف گلولهٔ یک موتورسوار شد و به قتل رسید. پس از این ترور، مجلس شورای اسلامی ایران این اقدام را به ایالات متحده امریکا و پژاک نسبت داد. سپس نمایندگان مجلس شورای اسلامی، با ۲۰۰رأی موافق لایحهٔ تحریم ۲۶نفر از مقامات امریکایی را تصویب کردند.

لاریجانی، رییس مجلس شورای اسلامی ایران، در ابتدای آغاز به کار مجلس در امروز گفت:

« مجلس شورای اسلامی از اقدامات پر صلابت سپاه پاسداران در سرکوب نیروهای ضدانقلاب آمریکایی پ‌ک‌ک تشکر می‌کند و از آن‌ها می‌خواهد تا ریشه‌کنی این «مزدوران آمریکایی» مجدانه تلاش کنند. »

ولی در همان روز حیدر مصلحی، وزیر اطلاعات ایران، اظهار نمود که هنوز به نتیجه قطعی درباره عوامل این ترور نرسیده‎است.

مواد طرح تحریم مقامات امریکایی

 1. مقامات و فرماندهان آمریکایی مسئول جنایات بین‌المللی و نقض حقوق بشر که لیست آن‌ها توسط کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی تهیه و منتشر می‌شود، مشمول موارد ذیل می‌شوند:
  1. همه اموال و دارایی‌های این افراد و یا شرکت‌ها و یا اشخاص حقوقی وابسته به آن‌ها تحت هر نام و عنوان که در ایران قرار داشته یا تحت کنترل و یا در اختیار هر شخص حقیقی و حقوقی ایرانی قرار گیرد، ضبط و توقیف می‌شود.
  2. هرگونه همکاری، مشارکت، اخذ یا ارائه کمک اعم از مالی یا غیر مالی، مساعدت و ارائه خدمات یا کالاها توسط اشخاص ایرانی یا اشخاص مذکور در این قانون یا اشخاص وابسته به آنها ممنوع است.
  3. ورود افراد مذکور به هر نقطه از خاک جمهوری اسلامی ایران ممنوع است.
 2. به منظور پیگیری موارد فوق، کمیته‌ای به ریاست دادستان کل کشور متشکل از وزرای اطلاعات، کشور، امور خارجه، رئیس سازمان صدا و سیما، فرماندهی نیروی انتظامی و 2 نفر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی (یک نفر از اعضای کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و یک نفر از کمیسیون قضایی و حقوقی با انتخاب کمیسیون‌های مزبور) به عنوان ناظر تشکیل می‌شود.
 3. قوه قضائیه مکلف است در چارچوب قوانین و مقررات، این اشخاص را به دلیل ارتکاب جنایات بین‌المللی و جرایم علیه افراد و اتباع ایرانی تحت تعقیب قرار دهد.
 4. وزارت امور خارجه مکلف است با استفاده از تمامی امکانات نسبت به پیگیری جنایات بین‌المللی و نقض حقوق بشر در همه سطوح بین‌المللی پیگیری کند.
 5. صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران باید با استفاده از امکانات خود افکار عمومی و جهانی را نسبت به جنایات این اشخاص آگاه کند.
 6. وزارت امور خارجه موظف است، گزارش نقض حقوق بشر توسط ایالات متحده آمریکا و انگلیس را در داخل این دو کشور و خارج آن به شکل سالیانه تهیه و در جلسه‌ای با حضور رسانه‌ها در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارائه کند.
جستجو در ویکی‌پدیا ویکی‌پدیا مقاله‌ای دربارهٔ داریوش رضایی‌نژاد دارد.


منابع