اشغال سفارتخانه اسرائیل توسط معترضان مصری

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
شنبه ۱۹ شهریور ۱۳۹۰، ۱۰ سپتامبر ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


تظاهرات‌کنندگان مصری که بعد از ظهر روز گذشته درصدد تخریب دیوار حائل سفارت اسرائیل بودند، سرانجام آن را اشغال کردند.

پس از اعلام این خبر از رسانه‌های اسرائیل وزارت‌خارجه این کشور با اعلام حالت فوق‌‎العاده از کارمندان سفارت خود خواست به تل‌آویو بازگردند.

اسرائیل اعلام کرد که آویگدور لیبرمن، وزیرخارجه این کشور، خود اوضاع را کنترل می‌کند و تماس با مسئولان مصری را دنبال می‌کند.

روز گذشته و پس از برگزاری تظاهرات میلیونی «جمعه اصلاح انقلاب» در میدان التحریر قاهره هزاران تظاهرات‌کننده مصری چکش بدست و درحالی‌که خواهان تخریب دیوار حائل احداث شده اطراف سفارت اسرائیل در قاهره بودند، با سردادن شعار دیوار حائل باید تخریب شود و سفیر اسرائیل باید از قاهره اخراج شود به سوی سفارت اسرائیل در قاهره به حرکت درآمدند.

ورود تظاهرکنندگان به سفارت منجر به درگیری‌هایی میان نیروهای پلیس مصر و معترضین شد که بنا بر اعلام «هشام شیحه»، یکی از مسئولان وزارت بهداشت مصر، ۲۱۹تن زخمی بر جا گذاشت. این در حالی است که شبکه الجزیره، تعداد مجروحین را ۴۵۰تن اعلام نموده.

سفیر اسرائیل و خانواده‌اش در راس هیئتی ۷۱نفری، شامل اعضای سفارت این کشور، به کشورشان بازگشتند.


تظاهرات کنندگان در حین پایین کشیدن پرچم اسرائیل و تخریب بخش‌هایی از دیوار سفارت، فریاد می‌کشیدند «سرت را بالا بگیر تو یک مصری هستی». این دیوار در پی اعتراضات اخیر مردم مصر و افزایش احساسات ضد اسرائیلی شهروندان مصری در مقابل سفارت رژیم صهیونیستی بنا شده‌بود.

از دلایل این اعتراضات، سردشدن روابط مصر و اسرائیل پس از سقوط دولت حسنی مبارک بود که در پی تجاوز اخیر اسرائیل به شبه جزیره سینا و کشته شدن ۶ نیروی پلیس مصر شدت گرفته.

معترضان مصری، پس از تصرف این سفارتخانه به سوی سفارتخانه عربستان در این کشور رفته و ادعا نمودند که خواستار تصرف این سفارتخانه نیز می‌باشند.

به نقل از رویترز، عصام شرف، نخست‌وزیر مصر شب گذشته از گروه بررسی بحران خواست تا برای بررسی اوضاع داخلی این کشور و اعتراضات مردمی نشست فوق العاده‌ای را برگزار کنند. همچنین نیروهای پلیس مصر نیز به حال آماده‌باش کامل درآمده و تمامی مرخصی‌های این نیروها لغو شده‌است.

درپی حمله تظاهرات‌کنندگان مصری به سفارتخانه‌های اسرائیل و عربستان سعودی، محمد کامل عمرو، وزیر امور خارجه مصر سفر اروپایی خود را در لهستان رها کرد و به قاهره بازگشت.

در پی انتشار این خبر، باراک اوباما، رئیس جمهور آمریکا، از مقامات مصری خواست برای محافظت از این سفارت‌خانه تلاش کنند.


خبرهای مرتبط

منابع