یورونیوز فارسی و گسیل خبرنگاران به ایران

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۶ آبان ۱۳۸۹، ۲۸ اکتبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

رییس یورونیوزگفت که خبرنگاران شبکه فارسی زبان آن در داخل ایران به فعالیت مشغول خواهند شد و به اجرای تحقیقات میدانی خواهند پرداخت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی شبکه خبری العالم، شبکه یورونیوز که تامین مالی آن را اتحادیه اروپا برعهده گرفته است، بزودی برنامه های خود را به زبان فارسی آغاز می کند.

با اضافه شدن شبکه فارسی، تعداد شبکه های یورونیوز که در سال 1993 راه اندازی شده و مقر آن در شهر لیون فرانسه است به 10 شبکه خواهد رسید.

این شبکه در بدو تاسیس برنامه های خود را به زبان های فرانسوی ، انگلیسی ، اسپانیایی ، آلمانی و ایتالیایی پخش می کرد اما دیری نپایید که " رویکرد تعدد زبان ها " را درپیش گرفت و لیست خود را تکمیل کرد و زبان های پرتغالی و روسی را نیز به مجموع زبان های قبلی اضافه کرد.

یورونیوزسپس دامنه فعالیت خود را به سوی جهان عرب و خاورمیانه گسترش داد و درسال 2008 زبان عربی و سال 2010 زبان ترکی را به لیست خود اضافه کرد و اکنون زبان فارسی را هم در دستور کار خود قرار داده است.

با راه اندازی شبکه فارسی زبان یورونیوز، این سئوال مطرح است که " آیا زبان فارسی هم جز راهبرد زبانی این شبکه است یا اینکه این شبکه از مخاطب قرار دادن ایرانی ها اهداف دیگری را دنبال می کند؟

" فیلیپ کایلا " مدیرشبکه یورونیوز با بیان اینکه " قصد ما خبررسانی به مخاطبان در سراسر جهان است"، این پرسش را مطرح می کند که " چرا این خدمت را برای گروهی با یک زبان مشخص محدود کنیم ؟ چرا خبرها را به مخاطبین بیشتری ارائه ندهیم ؟"

اما سئوال اینجاست که شبکه یورونیوز چه خبرهایی را برای عموم مردم ایران و دیگر فارس زبانان یا افغانستان پخش خواهد کرد؟ آیا این شبکه بیانگر مواضع دولت های اروپایی و دیدگاه اتحادیه اروپا در قبال تحولات درمنطقه خواهد بود؟

رییس شبکه در دراین باره می گوید :شبکه ما برای اعلام نقطه نظرات و آرا نخواهد بود ، ما تلاش نمی کنیم که به سیاست داخلی ایران با جزئیات آن بپردازیم بلکه خبرهای اروپایی را در چارچوب صرفا" خبری ارائه خواهیم داد و تحلیل را برعهده بیینده می گذاریم.

کایلا می افزاید: یورونیوز با خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی برای اطلاع از خبرهای داخلی درایران همکاری خواهد کرد.

وی درباره خبرنگاران این شبکه فارسی زبان می گوید: خبرنگاران ما در داخل ایران به فعالیت مشغول خواهند شد و به اجرای تحقیقات میدانی خواهند پرداخت.

سئوال دیگر این است، چرا فکر می کنید شهروند ایرانی یورونیوز را تماشا خواهد کرد؟، کایلا پاسخ می دهد: نبود توازن و تعادل ، مشکل فعلی عرصه اطلاع رسانی است ، بیننده اروپایی اخبار جهان را به میزانی بیشتر از بیننده ایرانی و عربی که مجال اطلاع از حوادث جهان را به زبان مادری خود ندارند، مشاهده می کند.

رییس یورو نیوز می افزاید:هدف یورونیوز از پخش برنامه ها به زبان فارسی و دیگر زبان ها ، تسهیل در ایجاد تفاهم و برقراری توازن و تعادل خبری درجهان است.

اما چگونه ؟، کایلا پاسخ می دهد: ارائه بی طرفانه و با سرعت بالای خبرها توسط شبکه یورونیوز.

17 خبرنگار ایرانی الاصل که اکثر آنها دارای تابعیت فرانسوی و یا دیگر کشورهای اروپایی هستند ، برای شبکه فارسی یورونیوز فعالیت خواهند کرد.

منابع

‎«‏«پایگاه اینترنتی تابناک»». ‏یورونیوز فارسی و گسیل خبرنگاران به ایران، ‏۰۶ آبان ۱۳۸۹