یغما گلرویی با هنر و ادبیات خداحافظی کرد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۱، ۱۴ ژانویه ۲۰۱۳، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


یغما گلرویی شاعر، ادیب، نویسنده و مترجم پرکار ایرانی که مدتی است مشکلات ریوی دارد، در یک انتشار یادداشتی با هرگونه فعالیت هنری و ادبی خداحافظی کرد. وی در این یادداشت دربارهٔ زمان بازگشت به عرصهٔ ادبیات چنین نوشته‌است: «پس بعد از این همه سال مشت به دیوار ارشاد و مرکز موسیقی کوبیدن دست‌های آماس کرده‌ام را – همچنان مُشت شده - در جیبم فرو می‌کنم و مشت‌هایم را در جیب نگه می‌دارم برای روز مبادا. روزی که کار نوشتن در این دیار اجر و قربی پیدا کند. روزی که دَم به دَم و به بهانه‌های مختلف ممنوع نشوی و محترم شمرده شوی از طرف متولیان فرهنگی که مثلاً قرار است پالایشگر فرهنگ مردم باشند وای دریغ… روزی که مجبور نباشی کارهایت را برای اجرا، یا منتشر شدن به کسانی بسپاری که سواد و درکی از آن ندارند و مانند اصحاب کهف از درون غارِ بویناک و نم گرفته خود جهانِ مدرن و آثارِ مدرن را داوری می‌کنند.»

یغما همچنین دربارهٔ نحوه ادامهٔ زندگی گفت که احتمال دارد در یک کتابفروشی کار کند و اگر بیماریش به او مجالی دهد، زندگی معمولی پیشه کند. وی در واپسین خط یادداشتش نوشته‌است: «به امید روزی که هنر در سرزمین ما اسباب شرم‌ساری نباشد.»

پس از انتشار این خبر، شاهین نجفی، خواننده معروف ایرانی خارج از کشور، به گلرویی نوشت: «گلایل ترانهٔ سرزمین دربندم کلام را کش نمی‌دهم و فریاد می‌زنم که نمی‌توانی و نباید کنار بکشی. شما زیاد نیستید یغمای من. به بغض‌نوشته‌هایت سوگند که همین اشرار و دوستان پیدا و پنهان ما و خودت، رهایت نمی‌کنند. صحنه را به نفع بند تنبانی خوان‌های حکومتی و عشقولانه‌نویس‌های کاباره‌های اسلامی رها نکن. آنچه امروز تو و ترانه سرایان دربند (روزبه بمانی و افشین مقدم ترانه‌سرای ترانهٔ درد شخصی در آلبوم هیچ، هیچ، هیچ) می‌نویسید تنها ناشی از شجاعت نیست که ریشه در شرافتی دارد که دیگر در این بازار مکاره کمیاب است برادر. یغما جان بیش ازین به غم‌هایمان افزوده نکن…»


منابع

پیوند به بیرون