پرش به محتوا

گروهی از فرماندهان سپاه پاسداران خواستار منع تیراندازی به مردم شدند

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۸۹، ۱۸ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

روزنامه دیلی تلگراف، چاپ لندن، نوشته‌است که جمعی از افسران ارشد سپاه پاسداران، طی نامه‌ای از محمدعلی جعفری، فرماندهٔ کل سپاه درخواست کرده‌اند که تضمین دهد دستور تیراندازی به سوی معترضان، به آن‌ها داده نخواهد شد. آن‌ها دلیل این درخواست‌شان را مغایرت احکام شرع با به‌کارگیری خشونت بر علیه مردم ذکر کرده‌اند.

در این نامه از فرماندهٔ کل سپاه درخواست شده‌است به واحدهای سپاه پاسداران و همچنین نیروهای بسیج دستور دهد از تیراندازی به‌سوی معترضان در تجمع‌های اعتراضی خودداری کنند.

به نوشتهٔ دیلی‌تلگراف، این نامه که به صورت گسترده میان اعضای سپاه توزیع شده‌است را گروهی از فرماندهان ارشد واحدهای سپاه در تهران، قم، اصفهان و تبریز امضا کرده‌اند. این روزنامه می‌افزاید در بخشی از این نامه به صراحت آمده‌است: «ما به مردم خود قول می‌دهیم که هرگز به سوی برادران‌مان که در صدد ابراز اعتراض‌های مشروع علیه سیاست‌ها و رفتار رهبران کشور هستند تیراندازی نمی‌کنیم و به ضرب و شتم آنان نمی‌پردازیم.»

دیپلمات‌های کشورهای غربی در تهران نیز صدور چنین نامه‌ای را تایید کرده و گفته‌اند که نسخه‌ای از آن به علی خامنه‌ای و محمود احمدی‌نژاد ارائه شده اما از پاسخ‌گویی و یا واکنش مقامات ایرانی به نامهٔ مذکور خبری در دست نیست.

منابع