گذرگاه رفح تنها به مدت ۳ روز باز می‌شود

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۲۹ بهمن ۱۳۸۹، ۱۸ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

در خبری فوری اعلام شد که شورای عالی نظامی مصر تصمیم بر بازکردن موقت گذرگاه رفح دارد. بر طبق این خبر شورای عالی نظامی مصر که قدرت را در حال حاضر در دست دارد تصمیم گرفت که گذرگاه رفح را که مرز میان نوار غزه و مصر محسوب می‌گردد به خاطر شرایط انسانی به مدت سه روز باز کند.

هیات مسؤول اداره گذرگاه‌های فلسطين اظهار داشت: این گذرگاه به مدت سه روز به روی بیماران و دانشجویان دانشگاه‌های مصر و کسانی که پاسپورت خارجی دارند باز خواهد بود.

گذرگاه رفح تنها کانال عبوری نوار غزه‌است. این گذرگاه از ژانویه ۲۰۰۷ که حماس قدرت را در غزه بدست آورد بسته شده‌است و تنها گذرگاهی است که اداره آن با اسرائیل نیست.

گفتنی است شیخ یوسف القرضاوی رئیس اتحادیه جهانی علمای مسلمان امروز در تجمع میلیونی مردم مصر در خطبه‌های نماز جمعه درخواست خود را از مقامات نظامی مصر مبنی بر بازکردن گذرگاه رفح و پایان دادن محاصره اعلام داشته بود.

همچنین رئیس دفتر سیاسی حماس، خالد مشعل، پنجشنبه در سخنرانی خود خواهان موضع‌گیری واحد کشورهای عربی در مقابله با اسرائیل شده بود و به انتقاد از مصر به خاطر همکاری با اسرائیل پرداخته بود.

پس از این خبر شاهدان گزارش کردند که حدود صد مسافر فلسطینی با دو اتوبوس به مصر منتقل شدند و صدها فلسطینی دیگر نیز در نوار غزه منتظر رسیدن اتوبوس برای انتقال هستند.

منابع

‎«‏گذرگاه رفح تنها به مدت ۳ روز باز می شود». ‏مهر، ‏۲۹ بهمن ۸۹  ‎«‏مصر گذرگاه رفح را براي سه روز باز كرد». ‏نورپرتال، ‏۲۹ بهمن ۸۹  ‎«‏گذرگاه رفح تنها به مدت 3 روز باز می شود». ‏الف، ‏۲۹ بهمن ۸۹