کودتای نظامی در کشور آفریقایی مالی

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
چهارشنبه ۲ فروردین ۱۳۹۱، ۲۱ مارس ۲۰۱۲، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.


خبرگزاری‌ها به نقل از نظامیان شورشی مالی گزارش داده‌اند که عده‌ای از نظامیان در این کشور بر علیه حکومت دست به کودتا زده و موفق شده‌اند کاخ ریاست جمهوری و تعداد دیگری از مراکز مهم و حساس از جمله مرکز رادیو و تلویزیون را به تصرف خود درآورند.

سخنگوی نظامیان شورشی دلیل کودتا برعلیه حکومت را ناتوانی دولت مرکزی در اداره امور و نحوه مقابله با شورش‌های شمال کشور و ضعف برخورد و عدم برقراری آرامش در آن نواحی اعلام کرده‌است. کودتاچیان همچنین در پیامی که از رادیوی مالی پخش شده از انحلال دولت و نهادهای وابسته آن و کنار گذاشتن رئیس‌جمهور و اعضای کابینه و از به تعلیق درآمدن اجرای قانون اساسی فعلی کشور خبر داده‌اند.

برخی خبرگزاری‌ها گزارش داده‌اند که نظامیان شورشی خود را کمیته ملی برای برقراری دموکراسی و بازسازی دولت خوانده و اعلام کرده‌اند که آمادگی دارند پس از برگزاری انتخابات قدرت را به دولت جدید منتقل نمایند اما در عین حال تاریخ مشخصی برای برگزاری انتخابات سراسری مشخص نکرده‌اند.

بنا به اظهارات برخی منابع محلی تعدادی از وزرای دولت از جمله وزیر امور خارجه این کشور توسط نظامیان دستگیر شده‌اند اما هنوز از محل دقیق رئیس‌جمهور مالی و سرنوشت وی و مسئولان حکومتش خبر موثقی در دست نیست.

کاترین اشتون نیز به نمایندگی اتحادیه اروپا با صدور بیانیه‌ای کودتای نظامی برعلیه دولت مالی را محکوم کرده‌است.


منابع