کشته شدن وزیر دفاع سوریه و معاون وی در انفجارات امروز دمشق

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پرش به ناوبری پرش به جستجو
چهارشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۱، ۱۸ ژوئیه ۲۰۱۲، ۰۴:۳۰:۰۰ ق.ظ.

بنا به گزارش خبرگزاری‌ها حاکی است در سلسله انفجاراتی که امروز در دمشق پایتخت سوریه به وقوع پیوسته تعدادی از مقامات ارشد حکومت بشار اسد کشته و یا زخمی شده‌اند که خبر کشته شدن وزیر دفاع و معاون وی توسط منابع رسمی دولت وقت سوریه تایید شده‌است.

خبرگزاری اعلام کرده‌اند در انفجاری انتحاری که صبح امروز در جلسه مقام‌های ارشد حکومت سوریه و در ساختمان امنیت ملی سوریه روی داده، علاوه بر کشته شدن وزیر دفاع ژنرال داوود راجحه و معاون وزیر دفاع آصف شوکت که علاوه بر این مقام پست معاونت رئیس ستاد ارتش را نیز برعهده داشته و شوهر خواهر بشار اسد نیز بوده‌است، وزیر کشور سوریه و تعدادی دیگری از سران بلند پایه حکومت نیز به شدت زخمی شده‌اند که از جمله آنها می‌توان به حسن ترکمانی مشاور ارشد نظامی بشار اسد و هشام بختيار رئیس سازمان امنیت ملی سوریه نیز اشاره کرد.
این در حالی است که برخی خبرگزاری از حضور ماهر اسد برادر بشار اسد و فرمانده گارد ریاست جمهوری در این جلسه و کشته شدن وزیر کشور سوریه در این انفجار خبر داده‌اند که این اخبار توسط تلویزیون و منابع وابسته به دولت سوریه تکذیب شده و این منابع اعلام کرده‌اند وزیر کشور در انفجار مذکور زخمی شده‌است. اما منابع مختلف خبر موثقی از وضعیت ماهر اسد در دست ندارند. اما تاکنون آمار دقیقی از تعداد کشته‌شدگان و هویت دقیق تمامی آنها انتشار نیافته‌است.

برخی خبرگزاری‌ها در گزارش‌های خود یکی از محافظان رسمی وزیر دفاع سوریه را به عنوان عامل انتحاری انفجار معرفی کرده‌اند. این در حالی است که ارتش آزادی‌بخش سوریه و گروهی ناشناس تحت عنوان لواء اسلام مسئولیت این انفجار را برعهده گرفته‌اند.

همچنین خبرگزاری‌ها از واکنش متفاوت مقامات رسمی کشورهای مختلف به این حادثه خبر داده‌اند که می‌توان گفت مقامات کشورهای غربی خواستار اقدام فوری سازمان ملل متحد برای پایان دادن به مناقشه در سوریه پس از این حادثه شده‌اند اما سرگی لاوروف وزیر امورخارجه روسیه ضمن به اشاره اینکه نبردی تعیین‌کننده در سوریه جریان دارد ولی حمایت از مخالفان بشار اسد را امری بیهوده دانسته‌است.


منابع