چرا كیهانی‌ها جایزه‌ها را درو كردند؟

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
سه‌شنبه ۱۱ آبان ۱۳۸۹، ۲ نوامبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

با وجود آن كه بعد از اهدای جایزه منتقد برتر دولت از سوی دكتر احمدی نژاد به حسین شریعتمداری، مدیر كیهان چندی پیش به نقد رییس جمهوری پرداخت و احمدی نژاد نیز در واكنش به این اقدام اظهار كرد كه اصلا كیهان نمی خواند، امسال كیهانی ها حضور پررنگی هم در میان داوران جشنواره مطبوعات و اتفاقا هم در میان برندگان این جشنواره داشتند.

به گزارش خبرنگار «آینده»، هفدهمین جشنواره مطبوعات در حالی شب گذشته به كار خود پایان داد كه تا سه روز قبل از پایان، برخی از آثار در خیابان های پایتخت سرگردان بر ترك موتورها به در خانه برخی افراد ارسال می شده تا برای داوری، مورد ارزیابی قرار گیرد.

امسال در اولین روز فعالیت نمایشگاه مطبوعات، با استعفای احمدی، مدیر عامل شركت نشرآوران، مجری برگزاری جشنواره مطبوعات در دوره های گذشته، كار برگزاری و همچنین داوری آثار جشنواره با مشكل روبرو شد و این مشكل تا آنجا پیش رفت كه چند روز قبل از اختتامیه، برخی آثار با پیك برای برخی روزنامه نگاران ارسال می شده تا آنها آثار را داوری كنند.

بنا برگزارش خبرنگار ما، امسال همچنین یك تیم 6 نفره از روزنامه كیهان در تیم داوری جشنواره حضور داشته كه اغلب این افراد جزء خبرنگاران كیهان بوده اند.

نكته جالب در این خصوص، هماهنگی های مشاور فرهنگی مدیر مسئول كیهان برای انتخاب برگزیده ها و همچنین برخی نامزدهای نهایی بوده است؛ به طوری كه جایزه اعطایی به پیام فضلی نژاد كه یار مورد وثوق مشاور فرهنگی كیهان است؛ در این دسته جای گرفته است. پیام فضلی نژاد سالهاست در دفتر كار حسین شریعتمداری با مشاور فرهنگی او كار می كند.

اطلاعات خبرنگار ما حاكی است برخی از این داوران كیهانی آثار ارسالی خود به جشنواره مطبوعات را نیز داوری كرده اند و نتایج دوره هفدهم جشنواره نیز نشانگر حضور پررنگ كیهان در میان برگزیدگان است.

این گزارش می افزاید: در جشنواره امسال، جوایز برگزیدگان كیهان در جشنواره به 8 نفر رسید؛ حسام الدین برومند و حمید امیدی(دو سرمقاله نویس كیهان) در بخش سرمقاله به ترتیب رتبه اول و دوم را كسب كردند. تقی دژاكام در بخش مقاله فرهنگی و بابك اسماعیلی در بخش خبر حائز رتبه سوم شدند. جلالی در بخش گزارش غیرخبری رتبه دوم، فاطمه مرسلی در بخش مقالات جنبی رتبه نخست و در بخش ویژه «جنگ نرم» رتبه سوم را كسب كرد.

در بخش مقاله اجتماعی نیلوفر حاج قاضی دوم شد و فضلی نژاد كه كیهان او را «نویسنده كیهان» می نامد و نه خبرنگار و یا عضو تحریریه در بخش جنگ نرم حائز رتبه نخست شد.

شایان ذكر است در جشنواره امسال از حجت‌الاسلام معلی (مدیر مسئول كیهان فرهنگی) و محمد ایمانی(عضو شورای سردبیری روزنامه كیهان) به عنوان پیشكسوتان عرصه مطبوعات تجلیل شد.

شنیده ها حاكی است مشاور فرهنگی كیهان كه مدیر تولید كتاب های نیمه پنهان و پاورقی در كیهان هم هست؛ به تازگی مسئول صدور مجوز موسسات فرهنگی در ارشاد شده است.

منابع

‎«‏چرا كیهانی‌ها جایزه‌ها را درو كردند؟». ‏«پایگاه اینترنتی شفاف»، ‏۱۱ آبان ۱۳۸۹