چرا بعضی‌ها جذاب‌تر هستند؟

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۶ آبان ۱۳۸۹، ۲۸ اکتبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

روانشناسان می‌گویند: اگر به دنبال پاسخ این پرسش هستید که چرا بعضی افراد جذاب‌تر از دیگران هستند باید بدانید که راز این برتری در آنتی اکسیدان‌ها و فشار اکسیدیته نهفته است.

به گزارش ایسنا، روانشناسان دریافته‌اند: مردانی که کمترین سطح فشار اکسیدیته را در بدنشان دارند به لحاظ جسمی از جذابیت بیشتری برخوردار هستند.

دکتر استیو گانگستاد روانشناس انگلیسی در گفت‌وگویی با روزنامه ایندیپندنت متذکر شد: این یافته‌ها می‌تواند چندین کاربرد مهم داشته باشند. برای مثال نشان می‌دهد چرا زنان به گونه‌ای تکامل یافته‌اند که به دنبال راهی برای کاهش میزان فشار اکسیدیته در بدنشان هستند و به طور فطری می‌دانند که این امر بر جذابیت آنها می‌افزاید.

متخصصان می‌گویند: این گزینش یک رفتار انتخابی نبوده، بلکه یک واکنش ذاتی است و به مرور زمان به‌عنوان روشی برای تشخیص قدرت از ضعف تکامل یافته است. به گزارش ایندیپندنت، مادامی که سلول‌ها از اکسیژن برای تولید انرژی استفاده می‌کنند، می‌توانند مولکول‌های رادیکال آزاد خلق کنند. این مولکول‌ها در اثر واکنش شیمیایی با دیگر مولکول‌ها به سلول‌ها آسیبی وارد می‌کنند که فشار اکسیدیته نامیده می‌شود.

اگر مقدار رادیکال زیاد شود فشار اکسیدیته افزایش یافته و به دی اِن ای سلولی و بافت‌ها صدمه جدی خواهد زد. سیگار، آلودگی هوا و تغذیه ناسالم از عوامل مهم افزایش سطح رادیکال‌های آزاد در بدن هستند.

منابع

‎«‏«پایگاه اینترنتی تابناک»». ‏چرا بعضی‌ها جذاب‌تر هستند؟، ‏۰۶ آبان ۱۳۸۹