پزشک ایرانی برای زن آمریکایی ۱۴ بچه آورد، دادگاهی شد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۲۹ مهر ۱۳۸۹، ۲۱ اکتبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

پزشک ایرانی متخصص باروری ساکن کالیفرنیا که روش درمان وی، برای یکی از بیمارانش ۱۴ فرزند به ارمغان آورده است، روز چهارشنبه به اتهام «اهمال و بی‌دقتی در درمان» بیمارش، دادگاهی شد.

به گزارش آسوشیتدپرس، مایکل کامروا، دکتر ایرانی- یهودی که در سال ۱۹۶۸ به آمریکا مهاجرت کرده است، درمان نادیا سولمان را در سال ۱۹۹۷ آغاز کرد که، به گفته آقای کامروا، از نازایی رنج می‌برد و آرزو داشت که مادر ۱۰ فرزند بشود. با تجویز لقاح مصنوعی از سوی آقای کامروا، نادیا سولمان در طول چندین سال شش فرزند به دنیا آورد که یکی از آن‌ها از مشکلات مغز و اعصاب و بیش‌فعالی رنج می‌برد و دوتای دیگر نیز به بیماری اوتیسم که با اختلالات رشدی همراه است، مبتلا هستند.

با این حال خانم سولمان که مطلقه است، با وجود داشتن شش فرزند باز بر داشتن فرزندان بیشتر اصرار داشت و به همین دلیل دکتر مایکل کامروا به درمان وی با کاشت نطفه در رحم ادامه داد که با این روش نادیا سولمان در ژانویه ۲۰۰۹ و در ۳۴ سالگی، هشت قلو به دنیا آورد. اکنون دادگاه مایکل کامروا را به «بی‌دقتی» در درمان خانم سولمان و دو بیمار دیگر متهم کرده است و بر این باور است که با توجه به اصرار مداوم خانم سولمان به تولد فرزندان بیشتر، آقای کامروا می‌بایست وی را نزد مشاور بهداشت روان می‌فرستاد.

در صورت رأی دادگاه مجوز فعالیت پزشکی مایکل کامروا ضبط می‌شود و این پزشک بورلی هیلز دیگر قادر به فعالیت در عرصه پزشکی نخواهد بود.

در جلسه روز چهارشنبه دادگاه دکتر کامروا، با استناد به مدارک پزشکی خانم سولمان اعلام شد که در سال ۲۰۰۸، دکتر کامروا ۱۲ نطفه را به طور همزمان در رحم خانم سولمان قرار داده و این در حالی است که بنا بر توصیه‌های پزشکی، قرار دادن بیش از دو نطفه در رحم زنی به سن و سال خانم سولمان به صلاح نیست. این گزارش‌ می‌افزاید که آقای کامروا در کمتر از هشت سال، ۶۰ نطفه در رحم خانم سولمان قرار داده که در نهایت منجر به تولد ۱۴ نوزاد شده است. با این حال آقای کامروا در جلسه روز چهارشنبه در دفاع از خود توضیح داده است که در روش لقاح مصنوعی، تعداد نطفه‌ها اهمیتی ندارد و کیفیت نطفه‌ها حائز اهمیت است. وی افزود که تخمدان‌های خانم سولمان واکنشی به اسپرم وارد شده نشان نمی‌دادند و به همین دلیل کیفیت نطفه‌ها پایین بودند.منابع

‎«‏پزشک ایرانی برای زن آمریکایی ۱۴ بچه آورد، دادگاهی شد». ‏رادیو فردا، ‏