پرش به محتوا

پاسخ مجدد متکی به اظهارات احمدی‌نژاد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
جمعه ۳ دی ۱۳۸۹، ۲۴ دسامبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

منوچهر متکی وزیر سابق امور خارجه ایران در بیانیه‌ای ضمن رد اظهارات مسئولان عالی دولتی بر بی‌خبر بودن خود از برکناری و مراسم تودیع تاکید کرد.

به گزارش خبرگزاری مهر، دفتر منوچهر متکی در پاسخ به اظهارات مسئولان ریاست جمهوری، توضیحات وی را به منظور آگاهی افکار عمومی به شرح ذیل در اختیار رسانه ها قرار داد:

«
به نام خداوند جان و خرد

« در پی اقدام غیر اسلامی، خلاف عرف سیاسی و دیپلماتیک و توهین آمیز در نحوه برکناری وزیر امور خارجه ، به نظر نمی رسید آقایان متوجه علت اصلی سئوال و اعتراض آحاد مختلف جامعه در این مورد نشده باشند. صورت مسئله کاملا روشن است؛

۱- آیا وزیر امور خارجه قبل از سفر به سنگال در جریان زمان حتی تقریبی برکناری خود قرار گرفت؟ خیر.

۲- آیا وزیر امور خارجه از جانشین خود و روز مراسم تودیع(!) آگاه بوده است؟ خیر.

۳- آیا رئیس جمهور می دانست وزیر امورخارجه در این ماموریت به حداقل دو کشور سفر می کند؟ آری.

مقرر بود ماموریت وزیر امور خارجه صبح روز یکشنبه ۲۱/۹/۱۳۸۹ آغاز و با ورود به تهران حوالی ظهر روز چهارشنبه ۲۴/۹/۱۳۸۹ پایان پذیرد.

وزیر امور خارجه خبر برکناری خود را روز دوشنبه در اثنای ملاقات با مقامات سنگال و از زبان آنان می شنود!

لذا بار دیگر ضمن تکذیب آنچه که در مراسم معارفه مبنی بر آگاهی اینجانب از زمان برکناری و مضحک‌تر از آن، اطلاع از روز برگزاری مراسم تودیع مطرح گردید و تاکید بر رعایت صدق در گفتار به ویژه برای مسئولین اعلام می دارم:

این بد اخلاقیها را متوقف کنید زیرا نه زیبنده نظام اسلامی و سیره رهبران بزرگوار آن است و نه با شأن، فرهنگ و ادب ملت عزیز ایران همخوانی دارد. ان شاءالله چنین خواهد شد.»

بنده خدا – منوچهر متکی ۳/۱۰/۱۳۸۹

»

محمود احمدی نژاد رئیس جمهور جمهوری اسلامی ایران، در پایان سفر به استانبول برای شرکت در یازدهمین اجلاس اکو در کنفرانس خبری با حضور خبرنگاران رسانه‌های بین‌ المللی گفته بود جابجایی مدیران در ایران یک امر طبیعی است. متکی هم از دوستان و مدیران محترم است.

احمدی‌نژاد درباره اینکه چرا متکی وقتی در خارج از ایران بود تغییر کرد افزوده بود دفتر وزیر امور خارجه در هواپیما و جاده است، فکر نمی‌کنم این مسئله مشکلی داشته باشد.

رئیس جمهوری با بیان اینکه پیش از این نیز با متکی درباره این جابه‌جایی صحبت کردم بیان نقل قول از جانب وی را یک اشتباه و برداشت نادرست دانسته و تصریح کرده که ایران کشور آزادی است و همه حق اظهار نظر دارند.

وی درباره تاثیر تغییر وزیر امور خارجه در مذاکرات پیش‌روی ایران با ۱+۵ تصریح کرد: سیاست خارجی ایران سیاست ثابتی است که با تغییر افراد تغییر نمی‌کند و تغییر آقای متکی صرفاً یک بازسازی درون‌سازمانی است و وزارت امور خارجه با مدیریت آقای صالحی که دانشمندی برجسته و دیپلماتی ورزیده و باسابقه است حتماً کارکردها و توان بالاتری برای پیشبرد اهداف سیاست خارجی از خود نشان خواهد‌داد.

منابع

‎«‏پاسخ مجدد متکی به اظهارات احمدی نژاد». ‏تابناک، ‏۰۳ دی ۱۳۸۹