پرش به محتوا

ولادیمر پوتین بار دیگر رئیس جمهور روسیه شد

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
دوشنبه ۱۵ اسفند ۱۳۹۰، ۵ مارس ۲۰۱۲، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.


با توجه به اعلام نتایج اولیه انتخابات ریاست جمهوری روسیه، ولادیمیر پوتین پس از دوری یک‌دوره‌ای از انتخابات ریاست‌جمهوری این کشور، دوباره به سمت ریاست جمهوری روسیه برگزیده شد. به‌این ترتیب، ولادیمیر پوتین برای سومین‌بار و برای یک دوره شش ساله به کرملین راه خواهد یافت.

ولادیمیر پوتین با به‌دست‌آوردن بیش از ۶۳ درصد از آرای اعلام شدهٔ اولیه، جایگاه نخست را به‌دست آورده‌است، در صورتی‌که نزدیک‌ترین رقیب او یعنی گنادی زیوگانف تنها موفق به کسب نزدیک ۱۷ درصد از آرا شده‌است.

ولادیمیر ژیرینوفسکی و میخائیل پروخونوف، هر یک با به‌دست آوردن ۷ درصد و سرگئی میرونوف با کسب نزدیک به ۴ درصد از آرا، به ترتیب پس از پوتین و زیوگانف قرار گرفته‌اند.

با توجه به اینکه آرای شمرده‌شده، وضعیت تقریباً همه مناطق روسیه را بازتاب می‌دهد، انتظار نمی‌رود که تغییر چندان چشمگیری در درصد آرا اتفاق بیفتد.

ولادیمیر پوتین پس از اعلام نتیج این انتخابات، در جمع بیش از صد هزار نفر از هواداران خود در میدان مانژنایا مسکو حاضر شد و پیروزی خود را رسما اعلام کرد. پوتین در جمع هوادارانش با بیان اینکه در یک انتخابات عادلانه و باز، پیروز شده، این انتخابات را آزمونی برای بلوغ سیاسی شهروندان روس دانست.

پس‌از آن، پوتین گفت:

« از همه شما که به روسیه بزرگ آری گفتید، ممنونم... ما پیروز شدیم». وی همچنین این انتخابات را پیامی برای کسانی دانست که نابودی روسیه را می‌خواستند. »منابع