واکنش نمایندگان پارلمان سوئیس به جاسوسی آمریکا

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
سه‌شنبه ۲۸ دی ۱۳۸۹، ۱۸ ژانویه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

در پی اعلام وزارت دادگستری سوئیس مبنی بر وجود مدارکی دال بر اقدامات غیرقانونی جاسوسی سفارت آمریکا در ژنو، نمایندگان پارلمان سوئیس خواستار اخراج دیپلمات‌های آمریکایی از کشورشان شدند.

وزارت دادگستری سوئیس اعلام کرد، براساس مدراک، دفتر هیات نمایندگی آمریکا در سازمان ملل در ژنو، برنامه جاسوسی از شهروندان این کشور را هدایت کرده‌است.

از سوی دیگر یوزف لانگ، نمایندهٔ حزب سبز سوئيس در این باره تصریح کرد: «اگر در نتایج تحقیقات، اقدامات غیرقانونی سفارت آمریکا در ژنو تایید شود، شورای فدرال سوئیس از خود واکنش نشان خواهد داد.» وی افزود: «در این صورت شورای فدرال باید دیپلمات‌های آمریکایی را از سوئیس اخراج و سفیر این کشور را برای ارائه توضیحات احضار کند.»

اکنون اخبار مبنی بر جاسوسی نمایندگان آمریکا در کشورهای مختلف باعث خشم مقام‌های ایسلند، نروژ و سوئد شده‌است. به گزارش خبرگزاری آلمان، علت اصلی ظن به جاسوسی دیپلمات‌های آمریکا، انتشار اخبار جاسوسی آمریکا در سایت ویکی‌لیکس بوده‌است.

آمریکا در سال ۲۰۰۷ خواهان اجازهٔ اجرای یک برنامه نظارتی از دولت سوئیس شده بود که دولت سوئیس بنا به دلایل امنیتی اجازهٔ چنین برنامه‌هایی را صادر نکرد. در همین حال در اواخر سال ۲۰۱۰ میلادی گزارش‌هایی از اقدام آمریکا برای اجرای چنین برنامه‌هایی در نروژ، سوئد و دانمارک منتشر شد، که در پی آن دولت‌های دانمارک و نروژ خواهان توضیح کامل آمریکا دربارهٔ اینگونه فعالیت‌های مخفی و غیرقانونی شدند.

منابع