پرش به محتوا

واکنش متکی به اظهارات رحیمی : آقای معاون اول ! صداقت داشته باشید

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۸۹، ۱۹ دسامبر ۲۰۱۰، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

منوچهر متکی وزیر سابق امورخارجه کشورمان اظهارات معاون اول رئیس جمهور مبنی بر هماهنگی رئیس جمهور با وی برای برکناری و اطلاع وی از این موضوع قبل از سفر به سنگال را تکذیب کرد.

منوچهر متکی در گفتگو با خبرگزاری مهر ضمن تکذیب ادعاهای مطرح شده در مراسم تودیع وزیر امور خارجه مبنی بر آگاهی قبلی وی در تعیین سرپرست وزارت امور خارجه، بر ضرورت رعایت صداقت در گفتار به ویژه از سوی مسئولین تاکید کرد.

وی با اشاره به دیدار خود با احمدی نژاد در شب سفر به چند کشور و تبادل نظر با وی درباره موضوع این سفرها، اظهار داشت هرگز در جریان تعیین فردی به فاصله ۲۴ ساعت بعد از عزیمت به ماموریت و مضحک تر از آن تعیین روز تودیع و معارفه قرار نگرفته‌است.

منوچهر متکی این نحوه برخورد در برکناری یک وزیر در حین انجام ماموریت را غیر اسلامی، خارج از عرف سیاسی و دیپلماتیک و توهین آمیز خواند.

این در حالی است که پیشتر معاون اول رئیس جمهور گفته بود: آقای متکی قبل از ماموریت سنگال می‌دانست که آقای صالحی هنگام سفر وی به داکار به عنوان سرپرست وزارت امور خارجه معرفی خواهد شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت به نقل از ایرنا، ، محمدرضا رحیمی در مراسم تودیع منوچهر متکی گفت: با آقای متکی قبل از سفر به سنگال در یکی از روزهای گذشته صحبت مشروحی صورت گرفت و توافقات انجام شد.

رحیمی یادآو شد: برخی مطبوعات و رسانه‌ها اعلام کردند زمانی که آقای متکی در سفر بود، رئیس جمهور تصمیم گرفت که ایشان را از سمت خود برکنار کند که هرگز چنین نیست.

رحیمی ادامه داد: با آقای متکی برای مسوولیت دیگری مذاکره شده و دولت به خدمات ایشان نیازمند است.

اظهارات رحیمی از همان ابتدا نیز با شک و تردیدهایی همراه بود. چرا که اساساً چرا باید یک وزیر هم از خبر برکناری خود با خبر شود و هم قبول کند که نامه رئیسش را برای یک طرف خارجی ببرد ؟! اصلا این چه کاری است که به یک وزیری بگویند تو برو ماموریت تا تو رو برکنار کنیم و آن وزیر هم آنقدر ساده لوح باشد و بگوید چشم من میروم و شما تحقیرم کنید !

در مجموع بعید به نظر می‌رسد آقای رحیمی در این گفتار خود با صداقت سخن گفته باشد

منابع

‎«‏متکی به اظهارات رحیمی : آقای معاون اول ! صداقت داشته باشید». ‏شفاف، ‏۲۸ آذر ۱۳۸۹