پرش به محتوا

واکنش ایران به پخش فیلم ایرانیوم توسط دولت کانادا

از ویکی‌خبر، مرجع خبری آزاد
پنج‌شنبه ۲۱ بهمن ۱۳۸۹، ۱۰ فوریه ۲۰۱۱، ۰۳:۳۰:۰۰ ق.ظ.

به گزارش اداره کل مطبوعات وزارت خارجه جمهوری اسلامی ایران، رامین مهمانپرست سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، در پاسخ به پرسش خبرنگاری که پیرامون اقدام دولت کانادا به پخش فیلم "ایرانیوم" پرسیده بود، از وظیفه‌ای که دولت‌ها نسبت به پیشگیری از ترویج تنفر فرهنگی میان ملت‌ها دارند، سخن به‌میان آورد و چنین ادامه‌داد:

« مخالفت قبلی مسئولین کتابخانه ملی کانادا با برگزاری یک مناسبت فرهنگی ایرانی در این موسسه و سابقه تشویق وزیر مربوطه کانادایی بر عدم حمایت امنیتی از برگزاری کنفرانس مجمع جهانی صلح اسلامی نشان دهنده یک رویکرد دولتی ایران هراسی و اسلام ستیزی در کشور کانادا است. اظهارات بی‌اساس و خارج از نزاکت وزیر میراث فرهنگی کانادا نیز مصداق روشنی در این زمینه به شمار می‌رود. باید توجه داشت بهانه رعایت اصل آزادی بیان، هیچ‌گونه توجیهی برای ترویج تنفر مذهبی ایجاد نمی کند. جمهوری اسلامی ایران امیدوار است مقامات آشنا به مسائل حقوقی و دیپلماتیک کانادا، الزامات نزاکت دیپلماتیک را به وزیر میراث فرهنگی این کشور متذکر شوند. »

فیلم ایرانیوم که زمان پخش آن ۶۰ دقیقه و ساختهٔ رافائل شور می‌باشد، در خصوص سیاست‌های ایران در جهان، از جمله ادعای حمایت ایران از گروه‌هایی چون حماس و حزب‌الله و ادعای تلاش برای دست‌یابی به سلاح هسته‌ای از سوی تهران و همچنین القای خطرناک بودن ایران برای جهان ساخته شده‌است.

سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، پیش‌از این نیز در روز سه‌شنبه برابر با ۱۹بهمن۱۳۸۹ خورشیدی و در جریان کنفرانس خبری هفتگی خود گفت:

« این فیلم اثبات می‌کند که کشورهای غربی از فعالیت‌های صلح‌آمیز هسته‌ای ایران وحشت دارند. کشورهای غربی از هر وسیله‌ای برای مانع تراشی در مسیر پیشرفت هسته‌ای ایران استفاده می‌کنند. وی خاطرنشان کرد، کشورهای غربی همچنین از ابزارهای مختلفی برای این منظور استفاده می‌کنند تا با ایجاد جوی غیر واقعی فشارهای بیشتری را بر تهران وارد کنند. بر اساس تحقیقات و بررسی‌های گسترده آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، تا کنون هیچ مدرک معتبری مبنی بر انحراف برنامه‌های هسته‌ای ایران و تلاش این کشور برای دست‌یابی به تسلیحات اتمی، به دست نیامده است. »





منابع

‎«‏واکنش ایران به پخش فیلم ایرانیوم». ‏پرس تی‌وی، ‏پنجشنبه ۲۱بهمن۱۳۸۹ ساعت ۱۲:۴۳